Akvamarīns ir minerāla berila paveids zilganzaļā krāsā. Berilam ir daudz skaistu dārgakmeņu un pusdārgakmeņu paveidu: intensīvi zaļš smaragds, mētras maigi zaļais berils, zeltaini dzeltens heliodors, rets sarkanais berils un rozā morganīts. Berils tīrā veidā ir bezkrāsains. Dārgakmeņu bagātīgās nokrāsas izraisa dažādi piemaisījumu atomi, kas iekļauti kristālos, tiem augot.
Akvamarīna krāsa atgādina jūras ūdeni, jo tā toņi ir no viegli zilganzaļiem līdz tumši ziliem, un tas šķietami izstaro gaismu. Akmens krāsu ietekmē dzelzs un titāna piemaisījumu klātbūtne un to daudzums.
Arī tulkojumā no latīņu valodas akmens nosaukums nozīmē – jūras ūdens (aqua – ūdens un marine – jūra). Iespējams, tādēļ akvamarīns jau kopš sen seniem laikiem tiek uzskatīts par jūrnieku talismanu. Jūrnieki savos braucienos ņēma līdz akvamarīnu, ievietoja to spilvenos vai arī izveidoja talismanu – rotaslietu. Viņi ticēja, ka tas nodrošinās drošu ceļojumu un pasargās no lielām vētrām. Akvamarīns apburošās krāsas un tam piedēvētās labvēlīgās ietekmes dēļ, tas jau tūkstošiem gadu ir iecienīts juvelierizstrādājumu pasaulē arī karalisku augstmaņu vidū.
Akmens vērtību mūsdienās nosaka pēc tā svara, krāsas, slīpējuma un akmens dzidruma. Jo izteiktāks zilganzaļais tonis kombinācijā ar pārējiem parametriem, jo akmens vērtīgāks. Lielākā daļa pārdošanā esošo akmeņu ir karsēti izteiktākas krāsas iegūšanai, taču neapšaubāmi termiski neapstrādāti akmeņi ir krietni vērtīgāki.
Akvamarīnu iegūst Afganistānā, Ķīnā, Kenijā, Krievijā, Indijā, Mjanmā, Tanzānijā un citās valstīs. Taču galvenā šī akmens ieguves vieta, kur atrodami arī viskvalitatīvākie akvamarīni, ir Minasžeraisas štats Brazīlijā.
Martā dzimušo akmens
Akvamarīns ir noteikts kā marta mēnesī dzimušo akmens. Kā pirmā pavasara mēneša dzimšanas akmens tas pārstāv transformāciju un atdzimšanu. Tiek asociēts ar mieru, skaidrību un harmoniju. Akmens iemieso jauneklīgu vitalitāti, lojalitāti un patiesību.
Akmens enerģētiskā puse
Akvamarīnam tiek piedēvētas daudzas enerģētiskas īpašības. Tas ir drosmes akmens, kas uzlabo komunikācijas prasmes. Veicina iekšējo mieru un mīlestību pret sevi. Palīdz izprast sevi un apzināties savas spējas un talantus. Aktivizē vēlmi darboties. Tiek uzskatīts arī par laimīgu laulāto amuletu. Nēsātājam dod emocionālu sapratni un palīdzību izprast visu notikumu jēgu.
Ļoti noderīgs uzņēmējiem un radošo profesiju pārstāvjiem. Akvamarīna tuvums veicina jaunu ideju un risinājumu rašanos.
Karaliskie akvamarīni
Saseksas hercogiene Megana Mārkla savā kāzu dienā no prinča Harija saņēma gredzenu ar 18kt akvamarīnu, kas piederēja prinča mātei – princesei Diānai. Iespaidīgā gredzena vērtība ir vairāk kā 80 000 EUR. Princese Diāna šo gredzenu vienmēr nēsāja, apmeklējot karaliskus un izsmalcinātus pasākumus.
Arī Lielbritānijas karalienes Elizabetes II īpašumā ir dārglietu komplekts ar briljantiem un akvamarīniem. Izsmalcināto komplektu, ko veido tiāra, kaklarota un auskari, karalienei 1953. gadā uzdāvināja Brazīlijas prezidents kā kronēšanas dāvanu visas brazīļu tautas vārdā.
Pasaulē lielākais akvamarīns
Pasaulē lielākais slīpētais akvamarīns ir Don Pedro akvamarīns. Tas tika izcirsts no kristāla, kura oriģinālais svars bija 45 kg un garums ap 90 cm. Akmens tiks atrasts Brazīlijā, ap 1980. gadu. Šī akvamarīna nosaukums piešķirts par godu Brazīlijas imperatoriem Pedro I un Pedro II. Zilganzaļais akmens tika izslīpēts obeliska formā 36 cm garumā un 10 cm platumā, un tā kopējais svars ir 10,363 karāti. Šobrīd atrodas ASV Nacionālajā muzejā.