Turmalīns ir pusdārgakmens, kas pieejams daudz vairāk krāsās vai krāsu kombinācijas nekā jebkurš cits no dārgakmeņiem vai pusdārgakmeņiem. Lielākā daļa toņu ir plaši pieejami, taču apburoši koši zili, dzelteni, sarkani, oranži un violeti akmeņi ir retāk sastopami, līdz ar to arī dārgāki par citu toņu turmalīniem. Šis akmens pārsteidz un pievilina ar saviem sulīgajiem un košajiem toņiem, tādēļ juvelieri iecienījuši ar tiem dekorēt gredzenus, auskarus, kaklarotas.  
 
Akmens nosaukums radies no singāļu valodas vārda “toramalli”, kas tulkojumā nozīmē “akmens ar jauktām krāsām”. Šāds nosaukums tādēļ, ka vienā kristālā visbiežāk tiek novēroti vairāki toņi. Piemēram, viens no unikālākajiem ir tā sauktais “arbūza turmalīns”, kas vidū ir rozā, bet zaļš no ārpuses. Tāpat arī citu krāsu turmalīniem piešķirti atsevišķi nosaukumi: rubelīts – rozā, sarkanais, purpura turmalīns, indikolīts – tumši zils, Paraiba – intensīvi zils vai zaļš.  
 
Plašās krāsu gammas dēļ to bieži jauc ar citiem akmeņiem. Piemēram, slavenais “Cēzara rubīnu” – 255, 75 karātu Krievijas kroņa dārgakmens – patiesībā ir turmalīns, lai arī ilgi uzskatīts par rubīnu. Tāpat arī ap 1500. gadu tika atklāts “Brazīļu smaragds”,  kas arī patiesībā izrādījās, ka ir turmalīns. Kļūdainā akmens noteikšana turpinājās gadsimtiem ilgi, līdz ap 1800. gadu zinātnieki atzina turmalīnu par atsevišķu minerālu veidu.  

Cēzara rubīns
 
Visretākais un dārgākais ir Paraiba turmalīns – neona zils vai zaļš akmens, kas toni ieguvis dēļ vara piejaukuma. Pirmo reizi tāds tika atklāts Paraibas štatā Brazīlijā, 1989. gadā. Tā cena par karātu var sasniegt 10 000 ASV dolāru un vairāk. Pats lielākais Paraiba turmalīns, kura svars ir 192 karāti, ir iekļauts Pasaules Ginesa rekordu grāmatā. Šis ir akmens, kura cena nebeidz pārsteigt, tāpēc dārgakmeņu pasaulē to uzskata par īstu sensāciju.  
 
Turmalīns ir zināms arī kā brīnumains akmens, jo fiziķi atklājuši, ka tas rada un saglabā elektrību, kad tas tiek karsēts lielā karstumā. 18. gs. vidū zviedru botāniķis un fiziķis Carolus Linnaeus to nosauca par “Elektrisko akmeni”. 

Pēc Mosa cietības skalas, turmalīns novērtēts no 7 līdz 7,5. Un tas nozīmē, ka šis akmens ir pietiekami ciets, lai būtu piemērots ikdienas nēsāšanai. Akmeņi ir izturīgi pret ikdienas aktivitātēm, kā arī pret gaismu un lielāko daļu ķīmisko vielu.  
 
Visbiežāk turmalīnu atrod Brazīlijā, taču tas ir atrasts arī Afganistānā, Pakistānā, Kenijā, Madagaskarā un Mozambikā.  
 
Turmalīns tiek uzskatīts par ļoti dziedinošu kristālu, ar ko var attīrīt visas čakras, likvidēt enerģētiskos blokus, izjaukt negatīvo enerģiju. Tas palīdz izprast sevi un citus, atver jaunus talantus un radošās spējas, kā arī rada pašapziņu un drosmi to izpaušanai. No seniem laikiem uzskatīts, ka tieši šis akmens atbrīvo seksualitāti un padara dzīvi vieglāku un priecīgāku. Tāpat arī paaugstina imunitāti un uzlabo atmiņu.