Pērļu auskari iederas ikvienas sievietes rotaslietu kastītē – sākot ar klasiskiem pērļu nagliņauskariem, beidzot ar izteiksmīgu dizainu un krāsainu pērļu auskariem. Pērles uzskatāmas par absolūtu klasiku, tomēr rotaslietu tendencēs tās bija īpaši aktuālas 80-tajos un 90-tajos gados, taču šogad, 2022. gadā, tās pasaules modes tendencēs ir atgriezušas ar vēl lielāku popularitāti kā jebkad agrāk! Šogad aktuālas gan klasiskā stila pērļu auskari, gan arī jauneklīgi un rotaļīgi dizaini. Pērles ir tas akmens, kas ļauj tā nēsātājai izskatīties vienlīdz eleganti un moderni, un piestāv gan nēsājot t-kreklu un džinsus, gan vakarkleitu.
Pērļu auskari un citas rotaslietas bijušas aktuālas jau kopš senās Grieķijas laikiem, kad pērles bija īsts retums un liela vērtība. Tās nēsāt varēja atļauties tikai bagātnieki un karaliskās ģimenes. Arī mūsdienās ir praktiski neiespējami atrast brīvā dabā bez cilvēka iejaukšanās augušas pērles, tādēļ dabā augušās kultivētās pērles radīja īstu revolūciju juvelierizstrādājumu pasaulē un padarīja tās pieejamas ikvienam.
GRENARDI rotu eksperti piedāvā iepazīties ar pērļu auskaru veidiem
Klasiski pērļu auskari
Pērļu nagliņas ir absolūta auskaru klasika, it īpaši, ja auskari radīti no perfekti apaļas, baltas pērles. Šādas nagliņas ir universālas, jo nēsājamas gan pie ikdienišķa apģērba, gan arī pie vakarkleitas, kā arī piestāvēs sievietēm dažādos vecumos. Tās gluži kā mazā melnā vakarkleita iederēsies jebkuras sievietes skapī. Tieši tādēļ pērļu auskari ir arī lieliska ideja dāvanai, par kuru dāvinātājs var būt absolūti drošs, ka šī dāvana noderēs un tiks nēsāta.
Tāpat par klasiskiem pērļu auskariem uzskatāmi arī auskari ar angļu aizdari, kā arī auskari, kur pērle piestiprināta zem riņķīša. Šāds auskaru dizains ir izsmalcinātāks, uzmanību piesaistošāks un līdz ar to arī piemērotāks saviesīgākiem pasākumiem.
Auskari ar krāsainajām pērlēm
Lielākoties, pieminot pērles, asociācija uzreiz ir tieši ar baltām pērlēm. Nereti pat radot izbrīnu, ka pērles pieejamas arī dažādos krāsu toņos. Tādēļ, lai piešķirtu raksturu koptēlam vai radītu vienotu krāsu ansambli ar izvēlēto apģērbu, rotu eksperti iesaka izvēlēties dažādu toņu pērles. Pieejamas melnas, brūnas, pelēkas, violetas, rozā, dzeltenas pērles, kā arī melnas pērles ar dažādu nokrāsu spīdumu.
Garie auskari
Gari, iekareni auskari radīs rotaļīgāku un koķetāku tēlu. Atkarībā no dizaina, arī šie auskari piestāv dažādiem tēliem, taču visbiežāk tie tiek nēsāti kā vakara auskari kopā ar svinīgāku apģērbu. Šādi auskari piešķir papildu eleganci un greznību nēsātājas personībai un koptēlam, īpaši, ja dizains tiek papildināts ar briljantiem vai citiem dārgakmeņiem.
Dizainiski statement auskari
Statement jeb apliecinājuma auskari ir uzkrītoši un pievērš uzmanību to unikālā dizaina vai arī iespaidīgā izmēra dēļ. Juveliernami rada dizainus, ko nav iespējams nepamanīt to neparastās akmeņu un krāsu kombinācijas dēļ, šajā gadījumā auskaros tiek iestrādātas gan pērles, gan citi dārgakmeņi un pusdārgakmeņi, lai radītu modernas kombinācijas. Tāpat dizaineri dod priekšroku arī askētiskākiem dizainiem, kuru piesaistošais elements ir liela izmēra pērle.
Glezna “Meitene ar pērļu auskaru”
Arī kultūrai un mākslai ir liela ietekme uz modi. Izcils piemērs, kas veicinājis pērļu auskaru atpazīstamību ir pasaulslavenā nīderlandiešu mākslinieka Jana Vermēra (Johannes Vermeer) 1665. gadā radītā eļļas glezna “Meitene ar pērļu auskaru”, kas šobrīd atrodas Mauritshuis galerijā Hāgā. Glezna tiek saukta arī par “holandiešu Monu Līzu”. Gleznā attainota jauna meitene ar ausī iekārtu lāsveida formas pērļu auskaru. Nav zināms, vai pērle patiesi bijusi izmērā tik liela vai arī mākslinieks ar to vēlējies uzsvērt pērles vērtību, vai arī izmantojis to kā simbolu meitenes nevainībai un šķīstībai. Tāpat mākslas ekspertiem vēl šodien ir neatbildēti jautājumi par to, vai Vermērs gleznojis savu meitu vai vienkārši meiteni no ielas? Kādēļ meitene nēsā turbānu un kleitu, kas nebija atbilstoši tā laika modei? Vai iespaidīgā pērle piederējusi meitenei vai arī tai ir simboliska nozīme?
sedŠī glezna ir viena no visbiežāk parodētajām digitālajā pasaulē, kā arī, no tās iedvesmojoties, radīti gan romāni, gan filmas. Tādēļ arī gadsimtu garumā cilvēku prātos iesēdies šis apzīmējums – meitene ar pērļu auskaru.
Tā kā galerija ir noteikusi, ka glezna nekad netiks pārdota, tās vērtība ir nenovērtējama. Tomēr aptuvenai salīdzināšanai – pēdējā Vermēra glezna, kas ne tuvu neesot tik liels mākslasdarbs kā šī, tika pārdota 2004. gadā par 30 milj. ASV dolāru.