Tanzanīts ir viens no visretāk sastopamajiem pusdārgakmeņiem pasaulē, tāpēc arī to vērtība un cena pielīdzināma dārgakmeņu cenai, nereti pat pārsniedzot to. Ģeologi uzskata, ka tanzanīti ir tūkstošreižu retāk sastopami kā dimanti. Ļoti iecienīts juvelierizstrādājumu un modes pasaulē tā unikālās, košās un neparastās zilās krāsas dēļ, kā arī dēļ tā spējas mainīt toņus, skatoties no dažādiem skatu leņķiem. Tā retuma un vērtīguma dēļ, akmens tiek iestrādāts augstas klases luksusa rotās, ko iecienījuši dārglietu mīļotāji, slavenības un kolekcionāri. Tiek uzskatīts, ka tam piemīt spēcīga enerģētiskā iedarbība, kā arī tas ir tieši decembrī dzimušo akmens.
Atklāšana
Tanzanīts juvelierizstrādājumu pasaulei tika atklāts salīdzinoši nesen – pagājušā gadsimta 60-tajos gados. Sākotnējais akmens nosaukums bija zilais zoīts (blue zoisite) taču pasaulslavenais juvelierizstrādājumu zīmols Tiffany uzskatīja, ka ar šādu nosaukumu to būs grūti pārdot, tāpēc tika dots jauns nosaukums – tanzanīts.
Akmens nosaukums tika dots par godu tā izcelsmes vietai – Tanzānijai. Tanzānijas ziemeļi ir pasaulē vienīgā zināmā komerciāli nozīmīgā tanzanīta atradne. Akmens raktuves atrodas apmēram 12 km2 platībā Merelani kalnos, netālu no Kilimandžāro kalna pakājes un Arušas pilsētas.
Pēc Mosa cietības skalas, tanzanīta cietība ir 6,5. Tas nozīmē, ka akmeni iespējams samērā viegli saskrāpēt. Tādēļ, ja vēlaties iegādāties rotas ar tanzanītu, izvēlieties auskarus vai kaklarotu. Taču, ja vēlaties to iestrādāt gredzenā, tad pret to ir jāizturas ar ļoti lielu rūpību – vai nu nēsājot to tikai ļoti īpašos gadījumos vai arī situācijās, kur tam nav iespējama saskare ar citiem cietiem materiāliem.
Unikālā un neparastā krāsa
Tanzanīts ir zilganas krāsas minerāls, kura neparastais zilganais tonis iegūts karsēšanas rezultātā – gan dabiskā saules gaismā, gan mākslīgā veidā, karsējot laboratorijās. Šim akmenim piemīt arī unikāla īpašība, tas ir pleohroisks – fiziska īpašība, kas ļauj kristālam izskatīties citādākā tonī, ja uz to skatās no cita skatu leņķa. Ja skatās no vienas puses, tad var izskatīties karaliski zils, taču no otras puses – purpursarkans. Tikai prasmīgākie un pieredzējušākie juvelieri zina, kā griezt akmeni tā, lai tas
Juvelierizstrādājumu pasaulē pārdotākie akmeņi ir papildu karsēti laboratorijās, lai iegūtu vēl košāku toni, kas ir vispieprasītākais tirgū.
Piedēvētās īpašības
Tiek uzskatīts, ka tanzanītam piemīt augstas vibrācijas un enerģija, kas var ievest dziļās meditācijās, savienoties ar visumu un piekļūt tuvāk pašiem savai būtībai. Atver prātu un sirdi visām mūsu spējām un talantiem, kā arī likvidē blokus, kas uzlikti dzīves pieredžu laikā un traucē atvērties augstākajai sūtībai. Palīdz atjaunot prieku, iekšējo spēku un ticību.
Tanzanīts uzskatīts arī par decembrī dzimušo jeb Strēlnieku akmeni. Akmens palīdz izcelt Strēlnieku striprās puses un talantus un ļauj pārvarēt visus šķēršļus, kas kavē to attīstībā. Akmens pastiprina Strēlnieku inteliģenci, lojalitāti un laipnību. Tanzanīts pastiprina to spēju dzīvot tikai un vienīgi pēc savas patiesības un pārliecības.
Kilimandžāro karalienes diadēma
Pasaulē zināmākais tanzanīts rotā Kilimandžāro karalienes diadēmu. Šis karaliskais akmens ir viens no pasaulē lielākajiem slīpētajiem akmeņiem, kura svars ir 242 karāti. Iespaidīgā izmēra tanzanītu ieskauj 803 granāti un 913 briljanti. Didaēmas dizains atgādina krāšņu karalisko kobru. Šobrīd dārgā rota ir kolekcionāra Michael Scott īpašumā. Michael Scott bija pirmais kompānijas Apple izpilddrektors, taču vēlāk pievērsies dārgakmeņu pētīšanai un kolekcionēšanai.