Dārglietas, zelts un dārgakmeņi gadu tūkstošiem tikuši izmantoti ne tikai kā greznumlietas, bet arī kā maiņas līdzekļi un investīcija, jo tie pārdzīvo laiku. Arī mūsdienās tas ir viens no aktīviem, kurā vērts ieguldīt ne tikai savas dzīves labklājībai, bet arī, lai nodotu nākamajām paaudzēm. Dārglietas joprojām augstā vērtē tur bagātnieki, juvelierizstrādājumu un modes entuziasti, kolekcionāri. To cena var būt gan pāris tūkstoši eiro, gan arī var sasniegt pat privātmājas, ekskluzīvas automašīnas vai pat mazas valsts iekšzemes kopprodukta vērtību.
GRENARDI rotu ekspertu skaidro, kādi faktori rada augsto vērtību juvelierizstrādājumiem.
Akmeņu kvalitāte, svars un daudzums
Viens no būtiskākajiem faktoriem, kas nosaka dārglietu vērtību, ir tajā iestrādātais akmens – tā veids, pieejamība, daudzums un, protams, kvalitatīvie rādītāji. Visvērtīgākie un līdz ar to arī dārgākie ir īstie dārgakmeņi – briljants, safīrs, rubīns, smaragds. Īpaši ekskluzīvi ir, piemēram, briljantu paveidi – dzeltenie un rozā briljanti, kas ir pat retāki kā baltie. Tieši rozā briljanti ir visdārgākie no visiem briljantiem. Ir arī citi akmeņi, kas dabā ir retāk sastopami un to vērtība reizēm pārsniedz pat dārgakmeņu cenu, piemēram, tanzanīts, turmalīns, morganīts.
Dzidrums jeb tīrība, krāsa, griezums un svars – šie ir kvalitatīvie rādītāji, pēc kuriem nosaka akmens vērtību. Lai akmens būtu vērtīgs, tam ir jābūt dzidram, vienā tonī, bez redzamiem ieslēgumiem. Izteikts un intensīvs tonis, kas iegūts saules gaismā jeb dabīgā karsēšanas ceļā, arī ir viens no kvalitātes rādītājiem. Būtiski, ka akmens pareizi lauž gaismu un to atstaro, tāpēc nozīme ir prasmīgam juvelierim, kurš veicis atbilstošu griezumu. Vispamanāmākais kritērijs, protams, ir izmērs un svars. Liela izmēra akmeņu atrašana ir samērā liels retums, tāpēc, piemēram, viens 10ct smags briljants vienmēr būs vērtīgāks kā daudzi mazi briljanti, kas kopā veido 10ct svaru. Jo lielāks akmens, jo lielāka tā vidējā cena par vienu karātu.
Akmeņu ieguve mūsdienās paliek arvien dārgāka nepieciešamo resursu dēļ, kā arī augstas kvalitātes akmeņus atrašana kļūst retāka. Līdz ar to – akmeņu vērtība pieaug un turpinās pieaugt nākotnē.
GRENARDI Exclusive gredzens ar smaragdu – pieejams uz iepriekšējo pasūtījumu
Zelta kvalitāte un svars
Dārglietas vērtības noteikšanā, protams, liela loma ir arī zeltam – tā kvalitātei un svaram. Jo augstāka prove un smagāks zelts, jo tas vērtīgāks un investīcijai piemērotāks. Lai arī visaugstākās ir 900., 916. un 999. proves, šādu zeltu reti izmanto juvelierizstrādājumiem – jo tīrāks zelts, jo tas mīkstāks un nēsāšanai nepiemērotāks. Tādēļ augstas klases juvelierizstrādājumiem izmanto 750. proves zeltu, kas ir gan ļoti vērtīgs, gan arī izturīgs piejaukumu dēļ.
GRENARDI Exclusive gredzens ar reti sastopamo sarkano špineli – pieejams uz iepriekšējo pasūtījumu
Juvelierdarbs un zīmols
Juvelierizstrādājuma cenu, protams, nosaka arī tā dizains un zīmols. Jo unikālāks dizains un sarežģītāks roku darbs, jo rotaslieta dārgāka. Daudzu dārglietu dizaini tiek veidoti pat no vairākiem simtiem mazu dārgakmeņu un akmeņu, piemēram, ja akmeņi tiek izlikti pavē kārtojumā – centrālais akmens tiek ieskauts ar daudz maziem akmeņiem, lai izceltu centrālā akmens mirdzumu un izmēru. Juveliera prasme ir griezt un apstrādāt akmeņus tā, lai tiktu izceltas to unikālās īpašības. Tāpat būtiska ir akmeņu nostiprināšana juvelierizstrādājumā, lai tas būtu piemērots nēsāšanai – akmeņi nekristu ārā, kā arī vienlaicīgi tie netiktu sabojāti.
GRENARDI Exclusive gredzens ar briljantiem – pieejams uz iepriekšējo pasūtījumu
Vērtību nosaka arī konkrētā juvelierizstrādājuma zīmols, kurš garantē gan juvelierizstrādājuma kvalitāti, gan arī akmeņu izcelsmes veidu. Ja zīmols ir pasaulē atpazīstams vai arī nozarē profesionāli darbojas jau vairākus gadsimtus, tā vērtība un līdz ar to arī cena būs augstāka nekā līdzīgai rotaslietai ar mazāk atpazīstamu zīmolu.
Izcelsme
Pasaules dārgākās dārglietas un akmeņus visbiežāk iespējams iegādāties izsolēs. To augsto cenu nosaka konkrētās dārglietas stāsts – par tās izcelsmi un iepriekšējiem īpašniekiem. Dārglietas, kuras paaudžu paaudzēs piederējušas karaliskām ģimenēm vai pasaulē plaši atpazīstamām personībām, var sasniegt pat simtiem miljonu eiro vērtību. Līdzīgs stāsts arī būs unikāliem, lieliem un retiem dārgakmeņiem, kas pārdzīvojuši gadsimtus, ceļojot no vienas ģimenes pie otras. Pasaulēs joprojām par dārgāko juvelierizstrādājumu uzskata Hupa briljantu (Hope Diamond) – tā ir briljantu kaklarota, kuras centrā ir 45.52ct liels zilais briljants. Dimants tika atrasts 17. gs. vidū Indijā. Kaklarotas vērtība ir 200 – 250 miljonu ASV dolāru.