Laulību gredzenu apmaiņa starp diviem mīlošiem cilvēkiem, iespējams, ir vissvarīgākā kāzu paraža. Turklāt laulību gredzens var tikt nēsāts gan uz labās, gan kreisās rokas zeltneša – tas atkarīgs no dažādu valstu kultūras un paražām, kā arī cilvēku personīgās vēlmes. Lai arī Latvijā to pieņemts vilkt uz labās rokas, tomēr, kultūru robežām paliekot brīvākām, laulātie sāk gredzenus vilkt uz tās rokas, kur tiem ērtāk vai arī atbilstoši tai simboliskajai nozīmei, kas tiem tuvāka. 
 
GRENARDI rotu eksperti skaidro, vai un kādi noteikumi pastāv laulību gredzenu nēsāšanai.

Laulību gredzens uz kreisās rokas 

Rietumu tradīcija nēsāt laulību gredzenu uz kreisās rokas esot aizsākusies jau Senās Romas laikos – tajā laikā romieši uzskatīja, ka kreisās rokas zeltneša vēna ir savienota ar sirdi. Romieši šo vēnu nosauca par “mīlestības vēnu”. Tika uzskatīts, ka tieši uz šī pirksta uzvilktais gredzens ir vistuvāk sirdij. Tādēļ arī tas varēja simbolizēt mūžīgu mīlestību.  

Laulību gredzenus uz kreisās rokas nēsā ASV, Lielbritānijā, Austrālijā, Kanādā, Francijā, Itālijā, Zviedrijā, Šveicē un citur.  
 
Ja laulībā, kur pāris gredzenus nēsā uz kreisās rokas, vīrs sievai uzdāvina labās rokas zeltnesim paredzētu gredzenu, tas simbolizē kāzu solījuma atjaunošanu.  

Laulību gredzens uz labās rokas 

Labā roka ir uzticības, lojalitātes, tīrības un goda simbols. Tā iemieso visu to, ko ikviens vēlas laulībā. Tāpēc arī daudzās kultūrās uzskata, ka tieši uz labās rokas zeltneša ir jāliek laulību gredzens. Šajās kultūrās kreisā roka tiek uzskatīta arī par “slikto”, “netīro”, “neveiksmīgo” roku, uz kuras laulību gredzens nonāk tikai, ja kāds no laulātā pāra nonācis atraitņa statusā.  


Laulību gredzenu uz labās rokas nēsā daudzās Eiropas valstīs (Latvija, Ungārija, Grieķija, Serbija, Beļģija, Portugāle, Austrija, Polija, Spānija, Dānija, Norvēģija), Krievijā, Ukrainā, Gruzijā, Latīņamerikas valstīs (Kuba, Peru, Kolumbija, Venecuēla). Arī Indijā laulības gredzenu nēsā uz labās rokas tie pāri, kuri ievēro kultūras tradīcijas un paražas, jo tie uzskata, ka kreisā roka ir netīra. Savukārt Šrilankā tikai līgavaiņi velk gredzenu uz labās rokas, kamēr līgavas – uz kreisās.  

Kas notiek ar saderināšanās gredzenu? 

Ierasts, ka līgavas saistībā ar laulībām saņem divus gredzenus – saderināšanās gredzenu pirms kāzām un laulību gredzenu ceremonijas laikā. Pirmais gredzens ir solījums laulībām, otrais – solījuma apstiprinājums.  
 
Saderināšanās gredzens visbiežāk tiek uzvilkts uz tā zeltneša, uz kura tiks vilkts arī laulību gredzens. Tāpēc pirms laulību ceremonijas, saderināšanās gredzens ir jāpārliek uz otras rokas zeltneša. Un pēc ceremonijas to pārvieto atpakaļ (virs laulību gredzena), ja vēlas abus nēsāt uz viena pirksta.  
 
Reizēm rodas jautājums, vai tuvāk pirksta pamatnei ir jābūt saderināšanās gredzenam (kurš tur atradās pirmais) vai arī laulību gredzenam, kas pēc būtības ir nozīmīgāks. Tiek uzskatīts, ka pie pamatnes ir jābūt laulību gredzenam, lai simboliski tas būtu tuvāk sirdij.  

Izvēle ir jūsu 

Lai arī katrā pasaules valstī ir citi uzskati par gredzena nēsāšanu, tomēr nav juridisku prasību, kas noteiktu, uz kuras rokas gredzens nēsājams. Cik ļoti mūsdienu globalizācijas pārņemtajā pasaulē pieturēties pie tradīcijām – tā ir katra paša personīgā izvēle. 

Ir pāri, kuri pieturas pie tradīcijām, ir tādi, kuri rīkojas tā, kā viņiem ērtāk no praktiskās vai ideoloģijas puses, ir arī tādi, kuri gredzenu pārvieto, ja nākas pārcelties dzīvot uz kādu citu valsti, lai tur nerastos pārpratumi. Laulību gredzens ir tikai un vienīgi jūsu mīlestības simbols, tāpēc arī jūsu ziņā ir izvēle, kā šo simbolu nēsāt.