Ja esat saistīti ar juvelierizstrādājumu vai modes pasauli, noteikti būsiet dzirdējuši par laboratorijā audzētiem dimantiem, ko bieži apsver kā alternatīvu populārajiem un vērtīgajiem dabīgajiem dimantiem. Laboratorijās radīto dimantu ķīmiskais sastāvs ir identisks dabīgajiem, un nepieciešamas īpašas tehnoloģijas, lai tos varētu atšķirt. Audzēšanas procesā tiek atdarināti visi apstākļi, kādi dabiski notika pazemē pirms miljardiem gadu, kad radās dabīgie dimanti.

Lēmums par izvēli starp vērtīgajiem dabas brīnumiem un demokrātiskajiem mākslīgajiem akmeņiem ir individuāls, tāpēc GRENARDI rotu eksperti piedāvā apskatīt trīs būtiskākās atšķirības, kāpēc būtu vērts izvēlēties vienus vai otrus dimantus.

1. Iespēja rotāties ar dabas brīnumu vai tehnoloģiskā sasnieguma apbrīnošana

Dabīgie dimanti ir viens no dabas skaistākajiem brīnumiem, kas veidojies pirms aptuveni 1 līdz 3 miljardiem gadu. Mirdzošie dārgakmeņi veidojušies dziļi zemes garozā – apmēram 150 līdz 250 km dziļumā, daži dimanti pat 800 km dziļumā. Tie veidojās intensīva karstuma un spiediena rezultātā, kas izraisīja oglekļa atomu kristalizāciju. Simtiem miljonu gadu dārgakmeņi atradās dziļi zemē, līdz tie ar vulkānu izvirdumu palīdzību nonāca zemes virspusē un kalnrači tos varēja atklāt. Tiek minēts, ka cilvēki pirmo reizi atklāja dimantus apmēram pirms 4 000 gadu.

Laboratorijās radīto dimantu audzēšanā iesaistījies cilvēks un tehnoloģijas. Dimantu audzēšanas procesā tiek atdarināti visi apstākļi, kas notika pazemē, kad veidojās dabīgie dimanti: tehnoloģija pakļauj oglekli augsta spiediena un temperatūras iedarbībai. Šis ir augsts tehnoloģisks sasniegums: tas iepriecinās ikvienu, kuru aizrauj zinātne un tehnoloģiju nozīmīgā attīstība. Mākslīgie dimanti paver arī jaunas iespējams, piemēram, iespēja izaudzēt dimantu kādā netradicionālā formā, kas dabā nav sastopama vispār vai arī konkrētās formas dimants izmaksātu ārkārtīgi dārgi.

Gaumes ir dažādas: vienu aizrauj romantisks stāsts par dabas retajiem brīnumiem, citu atkal stāsts par moderniem tehnoloģiskiem sasniegumiem. Taču, iztēlojoties šo miljardiem gadu seno dabīgo dimantu rašanās stāstu un apzinoties, ka jūsu ķermeni rotā dārgakmeņi, kas bijuši liecinieki pat dinozauru laikmetam un visas civilizācijas attīstībai – šī sajūta un stāsts pārspēj jebkuru sterilā laboratorijā radīto dimantu stāstu.


2. Vērtīga investīcija vai zemāka cena

Protams, ir vilinoši iegādāties laboratorijās audzētos dimantus par zemākām cenām, taču, ja reiz tiek veikta šāda investīcija – būtiski to darīt gudri. Kamēr laboratorijā audzēto dimantu ražošanas izmaksas ar katru gadu samazinās, pieaugot pieprasījumam un līdz ar to arī ražošanas apjomam, dabīgo dimantu ieguves izmaksas palielinās. Vācijas biznesa konsultāciju uzņēmums Bain & Co ir veicis pētījumu, ka 1 karāta laboratorijā audzēto dimantu izmaksas laikā no 2008. līdz 2018. gadam ir samazinājušās par 90%, kas tikai norāda uz to, ka nākotnē šo dimantu cena būs vēl zemāka. Zema cena, protams, paredz to, ka iespējams ievērojami ietaupīt, taču tas arī norāda uz to, ka šādiem akmeņiem nav finansiāla vērtība.

Minētais pētījums arī pierādījis, ka pēdējo 35 gadu laikā dabīgo dimantu vērtība ir pastāvīgi augusi un tā turpinās pieaugt arī nākotnē. Dabīgo dimantu skaits ar katru gadu arvien samazinās, līdz ar to šis dabas brīnums kļūst vēl retāks un līdz ar to – vērtīgāks. Dabīgo dimantu vērtības pieaugums ir būtisks aspekts, kāpēc investēt dabīgajos akmeņos un rotaslietās, kuru vērtība ar gadiem tikai pieaugs. Tas ir īpaši svarīgi, ja šīs rotaslietas vēlēsieties nodot no paaudzes paaudzē, dāvinot vērtīgu mantojumu. Investīcija dabīgajos akmeņos ir stabila, kamēr mākslīgi audzētajos – apšaubāma.


3. Ilgtspējīga atbildība pret dabu un sabiedrību

Atbilde par to, kurš process ir ilgtspējīgāks – dabīgo dimantu atrašana vai mākslīgo audzēšana – nav viennozīmīga. Daudz tiek runāts par to, ka dārgakmeņu ieguves rūpniecības pārtraukšana būtu atbilde bažām par cilvēku labklājību un kaitējumu dabai. Tomēr arī šis jautājums ir jāskatās plašāk: visā pasaulē ap 10 miljoniem cilvēku paļaujas uz ienākumiem, ko rada dimantu ieguves nozare, bieži vien tas pat ir atsevišķu reģionu vienīgais naudas pelnīšanas veids. Pārtraucot dabīgo akmeņu atradņu darbību, tiktu atņemti iztikas līdzekļi arī šiem cilvēkiem un reģioniem kopumā. Daudzi dimantu ieguves uzņēmumi gūto peļņu investē vietējo kopienu attīstībā, nodrošinot veselības aprūpi, izglītību, infrastruktūru tuvākajā apkārtnē. Tāpēc dabīgo dimantu iegūšana dara daudz laba cilvēkiem individuāli un sabiedrībai kopumā. Arī Dabīgo dimantu padome veikusi pētījumu, kas apstiprina to, ka dimantu ieguvēji četras reizes vairāk aizsargā zemes bioloģisko daudzveidību, nekā viņi izmanto ieguvei.

Kamēr, lai atrastu 1 karātu dabīgo dimantu, ir jāizrok vidēji 10 m2 zemes, laboratorijā audzētajiem dimantiem nav nepieciešams ieguves process. Lai arī varētu šķist, ka laboratorijā audzētu dimantu process ir ilgtspējīgāks un ekoloģiskāks, tomēr jāatceras fakts, ka, lai sasniegtu augsto temperatūru un spiedienu dimantu audzēšanai, ir nepieciešams patērēt daudz elektroenerģijas. Ja ilgtspējība ir jums būtisks faktors, ir iespēja visu mākslīgo dimantu radītāju vidū atrast arī sertificētus oglekļa neitrālus dimantu ražotājus.

Lai gan mūsdienās juveliernami sadarbojas tikai ar tiem dabīgo dimantu piegādātājiem, kuri darbojas saskaņā ar Kimberlijas procesu, kas tika izveidots, lai aizsargātu pret “asiņainajiem dimantiem”, tomēr 1% no pasaules dimantu piedāvājuma veido akmeņi, kas iegūti konfliktu zonās. Tas saistāms ar to, ka daudzi dimanti tikuši nogriezti no lielākiem dimantiem, kas iegūti pirms daudziem gadiem, kad, iespējams, cilvēktiesības nav ņemtas vērā pie ieguves procesa. Lai arī iespējamība iegūt šādu dimantu ir pavisam niecīga un tā ir tuvu nullei, tomēr tā pastāv. Tāpēc būtiski uzticēties tiem juvelierizstrādājumu saloniem un zīmoliem, kuri garantē dimantu bezkonfliktu ieguves procesu. Savukārt, izmantojot laboratorijā audzētu akmeni, par šo nav jāuztraucas.

Īsts dimants ir pastāvējis miljardiem gadu pirms jums un turpinās pastāvēt mūžīgi arī turpmāk. Šis ierobežotās pieejamības dabas brīnums tiks nodots no paaudzes paaudzē, saglabājot mūžīgu vērtību. Vai tāds pats stāsts būs par laboratorijā audzētajiem dimantiem, kas katru gadu maksās arvien mazāk – visticamāk, ka nē. Taču, ja jums interesē iespēja iegādāties vienkārši mirdzošu akmeni par demokrātiskāku cenu – laboratorijā audzēto dimantu iegāde būs īpaši piemērota. Turpretī, ja vēlaties iegādāties mirdzošu akmeni ar visu tā vēsturisko izcelsmes stāstu un nemitīgi pieaugošo vērtību, kas var kalpot kā investīcija – atbalstiet dabīgo akmeņu iegādi.