Juvelierizstrādājumi jau kopš sen seniem laikiem ir kas vairāk nekā tikai dekoratīvs aksesuārs. Visās kultūrās cauri dažādiem laikiem juvelierizstrādājumi vienmēr kalpojuši arī kā spēcīgs simbols, kas pārstāv visu, sākot ar mīlestību un saistībām, beidzot ar bagātību, labklājību un karalisku statusu.
 
GRENARDI rotu eksperti sniedz ieskatu, kādi ir populārākie simboli juvelierizstrādājumu pasaulē gan senatnē, gan arī mūsdienās.  
 
Simbolu vēsture 
 
Tradīcija, izmantot juvelierizstrādājumus kā simbolu, aizsākās tūkstošiem gadu senā pagātnē. Senās civilizācijas, piemēram, ēģiptieši, grieķi un romieši, izmantoja rotaslietas, lai nodotu vēstījumus par spēku, dievišķumu un aizsardzību. Senie ēģiptieši ļoti lielu nozīmi pievērsa ne tikai dizainiskiem simboliem, bet arī dārgakmeņu un pusdārgakmeņu enerģētiskajām īpašībām un simboliskajai nozīmēm, piemēram, tirkīza nēsāšana veicinājusi veselību un veiksmi, lazurīts spēja palielināt aizsardzību. Senajās civilizācijas rotaslietas bieži valkāja ne tikai enerģētisko īpašību piesaistīšanai, bet arī, lai apkārtējai sabiedrībai paziņotu par savu statusu vai lomu sabiedrībā.  
 
Laikam ejot, juvelierizstrādājumu simboliskā nozīme paplašinājās. Piemēram, viduslaikos gredzeni un piespraudes bieži tika dekorētas ar reliģiskiem simboliem, lai atvairītu ļaunumu vai arī norādītu uz piederību ticībai. Tāpat arī citu populāru dārgakmeņu izmantošana ieguva popularitāti ne tikai to skaistuma dēļ, bet arī mistisko un aizsargājošo īpašību dēļ. Arī mūsdienās joprojām tiek pievērsta uzmanība dažādu akmeņu simboliskajai nozīmei, kā arī elementiem, ko iekļauj rotu dizainos, piemēram, sirdis, četrlapu āboliņš, pakavs un citi simboli, kas katrai rotaslietai piešķir stāstu, kas īpaši aktuāls, ja rotas tiek dāvinātas. Taču mūsdienās pats būtiskākais ir tas, kā katrs juvelierizstrādājums atspoguļo rotu nēsātājas individuālās emocijas, uzskatus un personību.  
 
Izplatītākie simboli un to nozīme juvelierizstrādājumos 
 
Sirds: mīlestības simbols 
 
Sirds ir pasaulē populārākais un visplašāk pazīstamais simbols, kas nepārprotami simbolizē mīlestību, romantiku un pieķeršanos. Sirds formas rotaslietas, sākot ar kaklarotām un beidzot ar gredzeniem, jau kopš sen seniem laikiem ir bijušas populārākās dāvanas partnerattiecībās. Neatkarīgi no tā, vai rotaslieta ar sirdi tiek dāvāta kā mīlestības, apņemšanās vai mūžīgas draudzības apliecinājums, sirds joprojām tiek asociēta ar īpaši spēcīgas saiknes un tuvības simbolu.   


Aplis: vienotība un veselums 

 
Aplis ir viens no senākajiem un universālākajiem simboliem. Rotaslietās tas tiek izmantots, lai simbolizētu vienotību, vienu veselumu un dzīves cikliskumu. Piemēram, kāzu gredzeni ir apaļi, lai apzīmētu mūžīgu un nepārtrauktu saistību starp diviem cilvēkiem. Tāpat arī apli saista ar aizsardzību, jo tiek uzskatīts, ka šim norobežojumam nav ne sākuma, ne gala un to varam izmantot, lai neviens nepārkāptu mūsu noteiktās robežas. Latviešu senajās tradīcijās aplis ir arī Saules zīmes – mūžīgas enerģijas, spēka un aizsardzības simbols.  

Krusts: ticība un aizsardzība 
 
Daudziem krusts ir spēcīgs reliģisks simbols. Tas simbolizē ticību, cerību un garīgo aizsardzību. Krusta kulona nēsāšana var apzīmēt uzticību, vienlaikus atgādinot par garīgo pārliecību un piederību kādai no reliģijām. Krusts ir izplatīts ne tikai kristiešu juvelierizstrādājumos, bet arī dažādās citās reliģiskajās tradīcijās. Mūsdienās gan ne vienmēr krusta kulonu izvēlēšanās norāda uz kādu no ticībām, bieži krusts tiek izmantots kā populārs aksesuārs modes pasaulē.  

Zvaigznes: ambīcijas un kosmiskā enerģija 
 
Zvaigznes ir valdzinājušas cilvēci un to iztēli jau tūkstošiem gadu, simbolizējot cerības un ticību augstākajam, nezināmajam. Neatkarīgi no tā, vai juvelierizstrādājumos iekļauta viena vai vairākas zvaigznes, šāds simbols norāda uz augstiem mērķiem, tāliem sapņiem un plašu dzīves tvērumu, kā arī kosmiskās enerģijas piesaistīšanu. Zvaigznes asociējas arī ar tiekšanos pēc diženuma un lielu vēlmju piepildījumu. Piemēram, Ziemeļzvaigzne vēsturiski tikusi uzskatīta par vadošo gaismu, kad ved ceļotājus tuvāk viņu galamērķim. Rotaslietās šādas zvaigznes iekļaušana var simbolizē virzību, vadību un ticību savam dzīves ceļam. Dāvājot rotas ar zvaigzni, tiek norādīts uz rotas saņēmēja neierobežoto potenciālu un spēju gūt augstus panākumus.  

Ziedi: skaistums un sievišķīgums 
 
Ziedi jau izsenis bijuši skaistuma, sievišķīgās enerģijas un romantikas simbols. Rotaslietās mēdz izmantot dažādu ziedu motīvus, kur katram arī sava simboliskā nozīme. Piemēram, rozes ir galvenais mīlestības un romantikas simbols. Rotaslietās roze apzīmē īpašu aizraušanos, apbrīnu vai jaunu, skaistu sākumu. Rozes ir skaistas, cēlas un elegantas, tāpēc tās vienlīdz var būt gan emocionālas dāvanas, gan arī stilīgi aksesuāri. Savukārt lotosa ziedi simbolizē tīrību, apgaismību un garīgo pamošanos. Šis simbols īpaši izplatīts austrumu kultūrās, kur lotosu bieži izmanto visos rotaslietu viedos, tādējādi atgādinot par iekšējo mieru un garīgo izaugsmi. Margrietiņas simbolizē dzīvesprieku, nevainību un bērnišķīgu prieku. Bieži tiek iekļauti rotaļīgos juvelierizstrādājumu dizainos, lai atgādinātu par skaistuma saredzēšanu un prieka gūšanu ikdienišķos sīkumos, kā arī par vieglāku dzīves uztveri.  

Koki un to lapas: izaugsme un atjaunošanās 
 
Rotaslietas ar koku elementiem vai koku lapām tiek izmantotas, lai simbolizētu dzīves ritumu, izaugsmi, attīstību, atjaunošanos un visa savstarpējo saistību. Koks un tā lapas ir kā dzīvības simbols, kas nemitīgi aug un attīstās, un nes sevī visas zemes enerģiju. Piemēram, dzīvības koka dizains bieži sastopams kulonos, savukārt dizaini, kas veidoti no koku lapām, sastopami visu veidu rotaslietās.  

Dzīvnieku pasaule: instinkts, aizsardzība un transformācija 
 
Dzīvnieku pasaules izmantošana rotaslietu dizainos jau izsenis bijis veids, kā izteikt personiskās īpašības, spēku un saikni ar dabas pasauli. Daudzās kultūrās uzskata, ka juvelierizstrādājumu nēsāšana ar dzīvnieku pasaules elementiem, var atsaukties uz konkrēto dzīvnieku īpašībām vai īpašo garu. Taču dzīvnieku motīvus izmanto ne tikai, lai atspoguļotu dzīvnieku fiziskās īpašības, bet arī to enerģētisko pasauli. Piemēram, lauvas pārstāv drosmi, spēku un vadību. Kā “džungļu karalis”  – lauva ir spēka simbols, ko bieži nēsā, lai atgādinātu par iekšējo spēku un drosmi. Austrumu kultūrās iecienītie ziloņi ir gudrības, aizsardzības un veiksmes simboli. Taureņi ir transformācijas, skaistuma un brīvības simbols, kas norāda arī uz personas izaugsmi vai skaistām dzīves pārmaiņām. Pūces ir gudrības simbols, kas akcentē arī intuīcijas attīstīšanu. Rotas ar pūcēm nēsā arī, lai atgādinātu par spēju uzticēties iekšējiem instinktiem un zināšanām. Kaķu simbols tiek izmantots, lai akcentētu brīvību un neatkarību.  

Pogas 
 
Poga jau izsenis ir simbols veiksmei, labklājībai un mīlestībai. Senos laikos pogas pie apģērba visbiežāk šuva mātes vai sievas, tāpēc arī ticēja, ka tiek piešūtas labās domas un veiksmes vēlējumi. Kad apģērba nēsātājs slikti jutās, tas varēja pieskarties veiksmes pogai un simboliski uzņemt dāvāto enerģiju. Par naudas pogām uzskatīja tās, kas zaļā, brūnā, sudraba un zelta krāsās. Sarkana, oranža vai rozā poga tika izmantota mīlestības un romantisko attiecību piesaistīšanai.  


Bezgalības zīme: mūžīgas attiecības 

 
Bezgalības simbolu (∞) bieži izmanto juvelierizstrādājumos, lai paustu attiecības un saikni, kas ir bezgalīgas jeb mūžīgas: mūžīga mīlestība, mūžīga draudzība, mūžīga laulība, mūžīgas attiecības bērnu un vecāku vidū. Šis simbols ir īpaši populārs saderināšanās gredzenos, romantiskās dāvanās (kaklarotās, kulonos, rokassprādzēs), kas norāda, ka šīm attiecībām nav ne sākuma, ne beigu.  

Acis: aizsardzība un izpratne 
 
“Ļaunā acs” ir sens simbols, ko bieži izmanto juvelierizstrādājumos, lai atvairītu negatīvo enerģiju un aizsargātu rotas nēsātāju. Tas ir modrības un aizsardzības simbols, ko bieži var redzēt amuletu rotās – kaklarotu kulonos, auskaros, gredzenos. Dažādās kultūrās uzskata, ka ļaunā acs var pasargāt valkātāju arī no greizsirdības un negatīvām domām.  

Dārgakmeņu simboliskā nozīme 
 
Simbolisms rotaslietās iekļauts ne tikai dizainā izmantotajos elementos, bet arī pašos pusdārgakmeņos un dārgakmeņos. Katram akmenim tiek piedēvētas enerģētiskās un dziednieciskās īpašības, kā arī simboliska nozīme. Par šīm īpašībām mūsu senči runājuši jau gadu tūkstošiem ilgi, tāpēc arī dažādi dārgakmeņi izmantoti ne tikai juvelierizstrādājumu pasaulē, bet arī dziedniecībā, medicīnā, ēku, to interjera priekšmetu un mēbeļu radīšanā, saimniecības priekšmetu radīšanā un citur.  

Piemēram, dimanti tiek uzskatīti par mūžīgās mīlestības un apņemšanās simbolu, ko īpaši izmanto saderināšanās gredzenos. Smaragdus saista ar atdzimšanu, izaugsmi un enerģiju. Safīri tradicionāli tiek saistīti ar gudrību, lojalitāti un karaliskumu. Opāli veicina radošuma un intuīcijas attīstību. Ametists rada prāta skaidrību un veicina iekšējo mieru. Šādi varētu turpināt par katru no pasaulē sastopamajiem un juvelierizstrādājumu pasaulē izmantojamajiem akmeņiem, ko rotu nēsātāji var izvēlēties ne tikai pēc to skaistuma vai iemīļotās krāsas, bet arī pēc īpašībām, kas tam tiek piedēvētas. Ne mazāk būtiski simbolisma pasaulē ir arī tas, ka katra mēneša dzimušajiem tiek noteikti dzimšanas dienas akmeņi, kas enerģētiski iemieso konkrētā mēnesī dzimušajiem nepieciešamās īpašības un aizsardzību.  
 
Personalizēšana un mūsdienu simbolika 
 
Lai arī dažādiem simboliem nozīme ir mainījusies, tomēr simbolismi aktuāli arī mūsdienās. Neatkarīgi no tā, vai rotas tiek iegādātas pašiem sev vai arī dāvināšanas nolūkos, ikvienam patīk rotās iekļaut stāstu, kas atspoguļo rotu nēsātāja personību, dzīves pieredzi, vērtības, kā arī nes kādu spēcīgu vēstījumu vai aizsardzību. Rotu unikālie stāsti tiek izstāstīti ne tikai caur rotu dizainu vai akmeņu simbolisko nozīmi, bet arī, izmantojot personifikāciju – dzimšanas dienas akmeņus, iniciāļus, īpašus gravējumus. Viss minētais kopums var ikdienā atgādināt par kādu īpaši nozīmīgu notikumu, spēcīgām saitēm ar kādu cilvēku vai vienkārši kalpot kā iedvesma un talismans dzīves augstāko mērķu sasniegšanai. 

Juvelierizstrādājumi arvien biežāk ieņem nozīmīgu lomu dzīves īpašāko notikumu vai pagrieziena punktu simbolizēšanai, piemēram, piedzimšana, kāzas, kristības, profesionālie sasniegumi, personiskā izaugsme. Tādējādi rotaslietas kļūst par taustāmu atmiņas veidu, kas savieno cilvēku ar nozīmīgiem mirkļiem un pavērsieniem viņa dzīvē.