Izsmalcināti juvelierizstrādājumi nav tikai skaists aksesuārs vai greznumlieta – tie ir arī vērtīgs ieguldījums. Pareiza juvelierizstrādājumu nēsāšana un kopšana nodrošina to, ka jūsu rotaslietas ilgstoši saglabās savu mirdzumu un kalpos mūžīgi. GRENARDI rotu eksperti dalās ieteikumos, kas palīdzēs jums rūpēties par dažāda veida juvelierizstrādājumiem, tostarp vērtīgajiem dimantiem un prasīgajām pērlēm.

Rotu nēsāšana

Rūpes par juvelierizstrādājumiem sākas ar pareizu un atbildīgu to nēsāšanu, lai preventīvi pasargātu tās no skrāpējumiem un cita veida bojājumiem, un paildzinātu to dzīves ciklu. Eksperti iesaka pret rotām izturēties saudzīgi – novilkt rotas, kad tiek darīti mājas, saimniecības vai dārza darbi, kā arī novilkt tās, kad dodaties peldēt vai sportot. Rotu novilkšana pirms saimnieciskām vai sportiskām aktivitātēm šķiet pašsaprotama, ja bijušas uzvilktas greznas svinību rotas, taču bieži vien tiek aizmirsts par laulības un saderināšanās gredzeniem, kakla ķēdītēm vai nagliņauskariem. Tieši rotas, kuras tiek nēsātas ikdienā, tiek visvairāk pakļautas aktivitātēm, kur iespējams tās deformēt, saskrāpēt vai kā citādāk bojāt. Tāpat pievērsiet uzmanību tam, lai rotas nenonāktu saskarē ar smaržām, losjoniem un citiem kosmētiskajiem vai ķīmiskajiem tīrīšanas līdzekļiem.

Rotu glabāšana un kopšana mājas apstākļos

Pērles

Pērles ir ļoti maigs dabas brīnums, kas prasa īpašu uzmanību. To īpašo skaistumu un spīdumu veido perlamutra virskārtas slānis, kas īpaši jāsargā no skrāpējumiem un bojājumiem. Pērles ir dzīvs organisms, kas ļoti jūtīgas pret smaržvielām un ķimikālijām, matu laku, kosmētiku, tāpēc, ja lietojiet šos produktus, rotu eksperti tos iesaka lietot pirms pērļu rotu uzlikšanas. “Uzvilkt pēdējās, novilkt pirmās,”- tā tiek teikts par pērlēm, jo pērlēm jābūt pēdējam aksesuāram, ko jūs uzvelkat un pirmajam, ko novelkat, lai pēc iespējas samazinātu to iespējamo saskari ar citiem materiāliem vai vielām un novērstu bojājumus. Paradoksāli, taču pērlēm nepatīk ūdens, tāpēc īpaši atcerieties novilkt pērļu rotas pirms peldēšanās vai dušas apmeklējuma. Pērļu unikalitāte ir arī tajā, ka tās nedrīkst atstāt uz ilgu laiku bez ievērības tās nenēsājot – pērlēm ir nepieciešams saskarsme ar cilvēka ādu un pastāvīga to valkāšana, lai pērle nesāktu atmirt – pretējā gadījumā pērles perlamutra slānis kļūst iedzeltens un drūpošs.

Ikdienas tīrīšanu pērlēm var veikt mājas apstākļos, izmantojot sausu, mīkstu auduma drāniņu vai arī speciālu juvelierizstrādājumu tīrīšanai paredzētu materiālu, lai attīrītu tās no sviedriem, ķermeņa kosmētikas un netīrumiem.

Pērles nepieciešams glabāt mīksta materiāla rotaslietu lādītē, atsevišķi no visām citām rotām – nodrošinot, ka nenotiek savstarpēja saskarsme, lai neveicinātu skrāpējumus un nebojātu pērļu spīdumu.

Dimanti

Lai arī dimanti ir cietākais minerāls un tos nav iespējams saskrāpēt, tomēr arī dimantu rotas pieprasa rūpes, lai tie nezaudētu savu mirdzumu. Dimantus nepieciešams regulāri tīrīt, ko mājas apstākļos var darīt ar speciāli iegādātu rotaslietu tīrīšanas līdzekli vai arī, iemērcot to vieglā ziepjūdenī un tīrot ar mīkstu švammīti. Pēc tam noskalojiet ar tīru ūdeni. Īpaša tīrīsana nepieciešama dimanta stiprinājumu vietās, jo ap stiprinājumiem krājas visvairāk netīrumu. Izvairieties no dimantu saskares ar stiprām ķīmiskām vietām, piemēram, hloru – tās var mazināt dimantu mirdzumu. Tāpēc īpaši atcerieties par dimanta rotu novilkšanu pirms tiek veikti mājas tīrīšanas darbi vai citas aktivitātes, izmantojot spēcīgas ķimikālijas.

Regulāri pārbaudiet dimantu stiprinājumus. Dažādu aktivitāšu ietekmē tie var kļūt vaļīgāki, tāpēc nepieciešams pārliecināties, ka dimanti ir stingri nostiprināti un tiem nav iespējas izkrist no rotaslietas.

Arī dimantus ieteicams uzglabāt atsevišķi no visām citām rotaslietām, taču šajā gadījumā, nevis lai pasargātu dimantu rotas, bet tieši otrādi – visas citas rotas pasargātu no skrāpējumiem, ko var radīt saskarsme ar cietajiem dimantiem.

Zelts

Zelts ir ārkārtīgi mīksts dārgmetāls, tāpēc tā stingrība ir atkarīga no tā, kādas proves zelts ir jūsu rotaslietai – jo augstāka prove, jo mazāk piemaisījumu zeltam un jo mīkstāks materiāls. Zelta rotas ir viegli saskrāpējamas, tāpēc gluži tāpat kā citas rotaslietas, tās nepieciešams uzglabāt mīksta materiāla rotaslietu lādītēs un atsevišķi no citām rotām, kā arī nenēsāt situācijās, kad iespējama šo rotu saskare ar cietiem priekšmetiem vai ķīmiskām vielām.

Mājas apstākļos varat tīrīt zelta rotas, izmantojot mīkstu drāniķu vai vieglu un siltu ziepjūdeni. Izvairieties no abrazīviem materiāliem, kas var veicināt zelta saskrāpēšanu un noārdīt dārgmetāla pārklājuma virsmu. Rotaslietu pulēšanu mājas apstākļos iespējams veikt ar īpašu zelta pulēšanas drāniņu.

Dārgakmeņi un pusdārgakmeņi

Katram akmenim ir savas unikālās fiziskās īpašības, kam nepieciešamas īpaša aprūpe un par ko individuāli varēs konsultēt profesionāls juvelieris. Taču vispārīgi padomi akmeņu kopšanai ir – izvairīties no ārkārtīgi liela karstuma un spožas saules gaismas, jo ilgstoša karstuma un ultravioletā starojuma ietekmē akmens var izbalēt un zaudēt savu unikalitāti. Pie šādām pusdārgakmeņu kategorijām ir pieskaitāmi tādi akmeņi kā ametisti, topāzi, citrīni, dūmaikainie kvarci un citi. Tāpat akmeņiem nepatiks arī ļoti krasas temperatūras maiņas. 

Vispārēji padomi juvelierizstrādājumu kopšanai

Neatkarīgi no tā, kāda materiāla rotaslietas jūs nēsājat un kādi pusdārgakmeņi vai dārgakmeņi tajās ir iestrādāti, rotaslietas prasa regulāru tīrīšanu, lai attīrītu tās no ikdienas netīrumiem un dažādu kosmētisko līdzekļu, kremu un eļļu uzkrāšanos tajās. Vienmēr uzglabājiet rotaslietas atsevišķi, lai izvairītos no saskrāpēšanas un no savstarpējas sapiņķerēšanās, kas var radīt bojājumus rotaslietu smalkajās detaļās un ķēdītēs. Tāpat arī nepakļaujiet rotaslietas ekstrēmiem apstākļiem – pārāk lielam karstumam vai aukstumam.

Rotu kopšana pie juveliera

GRENARDI grupas uzņēmuma “Goldwork” juvelieri atzīst, ka arī tad, ja regulāri rūpēsieties par savām rotaslietām mājas apstākļos, ik pa laikam ir nepieciešama profesionālu juvelieru ekspertīze un apkope, lai nodrošinātu rotu kvalitāti ilgtermiņā. 

Profesionāla tīrīšana ieteicama ne tikai rotu un akmeņu sākotnējā spīduma atjaunošanai ik pēc 6 līdz 12 mēnešiem, bet arī tādos gadījumos, ja rotaslietai ir sarežģīts dizains vai arī rotaslieta ir aptraipīta ar vielām, ko mājas apstākļos nevar notīrīt.

Remonts un apkope nepieciešama, ja bojāti akmeņu stiprinājumi, kas vairs stingri nenotur akmeni. Tāpat arī, ja pašai rotaslietai vai akmeņiem radušies bojājumi – tie deformējušies, saskrāpēti vai saplīsuši – juvelieris atradīs veidu, kā to stāvokli atgriezt sākotnējā izskatā. Profesionāls juvelieris palīdzēs arī ar pazuduša akmeņa aizstāšanu ar jaunu, kā arī ar rotaslietu izmēru maiņu, tās palielinot vai samazinot. 


Pulēšana un pārklājuma atjaunošana nepieciešama, ja rotai radušies dziļi skrāpējumi, kā arī tad, ja nodilis rotas pārklājums – piemēram, baltais zelts ir pārklāts ar rodiju, kam nepieciešama regulāra atjaunošana.

Pērļu virteņu kaklarotas vai rokassprādžu atkārtota savēršana jāveic ik pēc 1 – 2 gadiem. Ja konkrētās pērļu rotas tiek nēsātas bieži, diegs, uz kā pērles uzvērtas, ar laiku var palikt vaļīgāks.
Regulāri veicot kopšanu mājas apstākļos un savlaicīgi veicot profesionālu apkopi pie juveliera, jūs varat saglabāt savu rotaslietu satriecošo skaistumu gadiem ilgi. Pareizi tīriet, pārbaudiet un uzglabājiet savas rotaslietas, taču nevilcinieties apmeklēt juvelieri, lai veiktu profeisonālu tīrīšanu, pulēšanu vai remontu, jo tikai juvelierim būs nepieciešamās zināšanas, prasmes un tehnika. Neatkarīgi no tā, vai jūsu rotaslietu lādītē atrodas maigas pērļu virtenes, mirdzoši dimanti vai unikālu dizainu rotas, pareiza apkope nodrošinās, ka jūsu dārgumi kalpo mūžīgi.