Dimanti jau kopš sen seniem laikiem bijuši greznības, mīlestības un mūžīgu attiecību simboli, taču ne visi pasaulē sastopamie dimanti ir vienādi. Neatkarīgi no tā, vai iegādājaties saderināšanās gredzenu vai arī īpašu dāvanu, izpratne par to, kas padara vienu dimantu vērtīgāku par otru, ir ļoti būtiska, lai veiktu apzinātu pirkumu. Dimantu kvalitāte un vērtība nav atkarīga tikai no izmēra vai mirdzuma, tos vērtē pēc visā pasaulē atzītā standarta jeb 4C: svara, slīpējuma, tīrības un krāsas. Šie vispārpieņemtie standarti palīdz ikvienam dimantu cienītājam novērtēt šī unikālā dārgakmens skaistumu un patieso vērtību.

GRENARDI rotu eksperti skaidro, kas ir 4C un kāpēc viens dimants ir vērtīgāks par citu.

Kas ir 4C vērtēšanas sistēma?

4C ir starptautisksi apstiprināts standarts dimantu kvalitātes un vērtības noteikšanai. Šo sistēmu 1953. gadā izstrādāja un ieviesa Amerikas Gemoloģijas institūts jeb GIA. Izstrādātā sistēma iekļauj četrus galvenos kritērijus, pēc kā nosakāma dimantu kopējā vērtība: svars (carat- no angļu val.), slīpējums (cut), krāsa (colour) un tīrība (clarity). Attiecīgi arī šīs sistēmas nosaukums radīts pēc tajā iekļauto četru kritēriju nosaukumu pirmajiem burtiem angļu valodā jeb 4C.

Šāda sistēma tika radīta, lai nodrošinātu vienādu vērtēšanas standartu un izpratni par to visā pasaulē. Tādā veidā gan pārdevējiem, gan pircējiem tiek atvieglota dimantu salīdzināšana un novērtēšana.


Svars

Svars jeb karātu daudzums (1 karāts ir 0,2 grami) ir redzamākais un visiem saprotamākais dimantu raksturojošais elements. Jo lielāks dimants, jo tas vērtīgāks – par to šaubu nav nevienam. Taču bieži vien šis tiek pieņemts kā vienīgais un galvenais elements, kas nosaka dimanta vērtību, aizmirstot, ka precīzai dimanta vērtības noteikšanai, jāņem vērā arī trīs pārējie vērtēšanas faktori. Būtiski apzināties arī, ka viens liela izmēra dimants ir krietni vērtīgāks nekā daudzi mazi dimanti, kas kopā veido to pašu svaru. Tas tāpēc, ka liela izmēra dimanti ir krietni retāk sastopami un līdz ar to – ļoti vērtīgi. Tā, piemēram, nesen Bostvānā atrastais pasaulē otrs lielākais dimants ar 2492 karātu svaru, radīja lielu ažiotāžu medijos, jo šādi notikumi ir ārkārtīgi reti. Salīdzināšanai – pasaulē lielākais atrastais dimants ar 3106 karātu svaru tika atrasts pirms gandrīz 120 gadiem – 1905. gadā.

Slīpējums jeb forma

Dimanta slīpējums jeb izveidotā forma ir, iespējams, viens no vissvarīgākajiem faktoriem dimanta vērtības noteikšanā. Slīpējuma veids norāda uz to, cik daudz konkrētais dimants spēs atstarot gaismu jeb cik spoži tas mirdzēs. Mirdzumam ir nozīme, jo nereti pēc svara mazāks, bet prasmīgi slīpēts dimants vizuāli var šķist lielāks par smagāku dimantu, bet ar viduvēju vai vāju slīpējumu. Labi slīpēts dimants atstaro gaismu visos virzienos,  savukārt vispopulārākā ir apaļa slīpējuma forma ar 57 šķautnēm, jo šādi dimanti vislabāk atstaro gaismu un attiecīgi mirdz visspožāk.


Tīrība jeb dzidrums

Būtiski, novērtējot dimantu, ir pievērst uzmanību tā tīrībai. Ar mikroskopiem tiek pārbaudīts, vai dimants ir tīrs vai arī tajā ir redzami “ieslēgumi” vai kādi citi defekti. GIA ir izveidojis arī Tīrība skalu, pēc kā nosaka konkrēto dimantu tīrības pakāpi un attiecīgi vērtību. Par vērtīgākajiem tiek noteikti tie, kuri ir absolūti nevainojami un tajos pat ar visjaudīgākajiem mikroskopiem nav redzams pat vissīkākais defekts, taču par zemākā līmeņa dimantiem nosaka tos, kuros pat ar neapbruņotu aci saskatāmi “ieslēgumi”. 


Krāsa

Visvērtīgākie un iekārojamākie baltie dimanti ir tie, kuri ir absolūti bezkrāsaini jeb caurspīdīgi. Sliktākās kvalitātes dimantiem ir dzeltenīga vai brūnganīga nokrāsa. Arī krāsu toņa noteikšanai GIA ir izveidojis vērtēšanas skalu. Te gan būtiski ir nesajaukt sliktas nokrāsas balto dimantu ar tā saucamajiem fancy jeb krāsainajiem dimantiem, kas pieejami dzeltenā, brūnā, rozā, sarkanā un zilā krāsā.

Izpratne par 4C ir būtiska ikvienam, kurš nolēmis iegādāties dimantus vai rotas ar tiem, lai iegādātos vislabākās kvalitātes dārgakmeni atbilstoši savam budžetam. Šīs zināšanas ļauj noteikti dimanta vērtību, kā arī veicina sapratni par to, kā notiek vērtēšanas process. Tomēr, lai arī zināšanas par 4C sniegs jums zināšanu pamatu, visprecīzākā un uzticamākā vērtējuma saņemšanai, sazinieties ar profesionāļiem.