Baltie briljanti ir pasaulē populārākie dārgakmeņi un jau izsenis tiek uzskatīti par greznības simbolu. Lai arī briljanti ir ārkārtīgi vērtīgi un reti sastopami, tomēr dārgakmeņu pasaule ir krietni daudzveidīgāka un aizraujošāka nekā sākotnēji varētu šķist. Ir vairāki dārgakmeņi un pusdārgakmeņi, kas retumā pārspēj briljantus, un katram no tiem ir savs unikālais valdzinājums un šarms. Piedāvājam iepazīties ar deviņiem akmeņiem, kas dabā sastopami retāk kā baltie briljanti un pārsteidz ar savu elpu aizraujošo skaistumu.

1. Melnais opāls

Melnais opāls ir satriecoši skaists akmens, kura pamatkrāsa ir tumši pelēka vai melna, taču tajā sastopamas daudz sīkas akmens daļiņas visās varavīksnes krāsās. Nav divu vienādu melno opālu: vienā akmenī atradīsiet krāsainās daļiņas zilos un zaļos toņos, citā oranžos toņos, bet vēl citā – visu varavīksnes krāsu spektru. Atšķirībā no parastajiem opāliem, melnajos opālos ir oglekļa un dzelzs oksīda mikroelementi, kas rada neparasti tumšo akmens pamatkrāsu. Tumšās pamatkrāsas dēļ visas krāsainās akmens daļiņas daudz labāk izceļas un ir krietni spilgtākas nekā gaišākos opālos. Akmeni iegūst Austrālijā, Lighting Ridge reģionā.

2. Tanzanīts

Violeti zilais akmens tika atrasts 1967. gadā Tanzānijā, Āfrikā, kam par godu arī akmens nosaukums. Merelani Hills atradnes Tanzānijā arī ir vienīgā vieta pasaulē, kur šo akmeni iegūst. Tanzanīts ir viens no retākajiem akmeņiem pasaulē, kam piemīt izcils trihroisms – tam izspīd trīs dažādas krāsas, skatoties uz to no dažādiem leņķiem. Tanzanīta gadījumā šīs krāsas ir zila, violeta un bordo.

3. Aleksandrīts

Aleksandrīts ir unikāls un pazīstams kā “smaragds dienā – rubīns naktī”. Tas nozīmē to, ka akmens maina krāsu no izteikti zaļas dienas gaismā uz rubīna sarkanu tumsā, ko iespējams ieraudzīt ar mākslīgā apgaismojuma palīdzību. Akmens valdzinošo īpašību dēļ ir ļoti iekārojams rotakmens, kas atrodams vien Krievijā, Brazīlijā un Šrilankā.

4. Paraiba turmalīns

Paraiba ir turmalīna paveids, kas nāk no raktuvēm Paraibā, Brazīlijā. Dārgakmeņu meklētājs Heitors Dimas Barbosa to atklāja 20. gadsimta 80. gadu beigās. Tas īpašs ar izteikti zilo krāsu, kas salīdzināma ar kristāldzidriem tropu ūdeņiem. Lai arī daļai paraiba turmalīnu ir zilganzaļa krāsa, tomēr visvērtīgākie ir intensīva piesātinājuma neona zilie akmeņi.

Leo Pizzo gredzens

5. Rozā zvaigznes briljants

Lai arī visi briljanti pazīstami ar savu krāšņumu, tomēr 59,6 karātus smagais rozā zvaigznes briljants izceļas kā viens no retākajiem un un vērtīgākajiem briljantiem, kāds jebkad atklāts. Šis satriecošais rozā briljants tika iegūts Dienvidāfrikā, kā arī ir saņēmis starptautisku uzmanību, uzstādot pasaules rekordu par augstāko cenu (70 milj. ASV dolāru), kāda jebkad samaksāta izsolē par dārgakmeni. Izsmalcinātā rozā nokrāsa un retums padara to par ekskluzivitātes un absolūtas greznības simbolu.

6. Sarkanais berils

Sarkanais berils, ko bieži dēvē arī par “sarkano smaragdu”, ir izsmalcināts akmens, kas pazīstams ar savu intensīvo un ugunīgi sarkano nokrāsu. Šis akmens, kas galvenokārt tiek iegūts Vaha kalnos Jūtā, ASV, ir ārkārtīgi reti sastopams. Dinamiskās krāsas dēļ tas ir ārkārtīgi pieprasīts juvelierizstrādājumu entuziastu un kolekcionāru vidū.

7. Painīts

Painīts ir ne tikai retākais akmens, bet arī retālais minerāls uz zemes, par ko tam pieder pat Pasaules Ginesa rekords. Tas tika atklāts 1951. gadā Mjanmā, un nosaukts par godu tā atklājējām – dārgakmeņu tirgonim Arthur C.D. Pain. Sākotnēji tas tika identificēts kā rubīns tā koši sarkanās krāsa dēļ, tomēr vēlāk tajā tika atrastas citas ķīmiskās īpašības, kas nozīmēja jauna akmens atklāšanu. Turpmākās desmitgades pēc atklāšanas, pasaulē bija tikai divi painīta paraugi. Līdz mūsdienām zināmi vien pārdesmit kvalitatīvi painīti.

8. Zilais mēness akmens

Zilais mēness akmens ir pazīstams ar savu adularescensi – viļņainu, mēness gaismai līdzīgu spīdumu valdzinoši zilā krāsā. Lai gan mēness akmeņi ir salīdzinoši plaši izplatīti, tomēr tieši šis zilais paveids ir ļoti reti sastopams. Šrilanka ir galvenā valsts zilā mēness akmens ieguvei.

9.  Dabā augušās pērles

Juvelierizstrādājumu pasaulē visbiežāk izmanto kultivētās pērles – saldūdenī vai sālsūdenī audzētās pērles speciāli veidotās pērļu fermās. Taču sālsūdenī dabīgi augušās pērles, kuru augšas procesā nav iesaistījies cilvēks, ir ārkārtīgi reti sastopamas. Dienvidjūrā tikai vidēji reizi četros gados atrod vienu pērli, padarot šīs pērles apmēram 1000 reižu retākas par briljantiem.

Lai arī briljantiem joprojām ir īpaša vieta dārgakmeņu pasaulē, šie deviņi akmeņi atklāj neparasto skaistumu un vērtību, kas pastāv arī ārpus tradicionālās briljantu pasaules. Neatkarīgi no tā, vai tas ir krāsu mainošā aleksandrīta valdzinājums vai arī unikālā krāsu saspēle melnajos opālos, šie akmeņi liecina par daudzveidīgo, aizraujošo un reto dabas brīnumu pasauli. Tiem, kuri meklē neparasto, šie unikālie akmeņi ir alternatīva populārajam un vērtīgajam briljantam.