Neticami skaistais ametists ir kvarca paveids violetā vai purpursarkanā krāsā. Ametists ir viens no populārākajiem krāsainajiem akmeņiem, ko izmanto juvelierizstrādājumu izgatavošanā. Popularitāti ieguvis dēļ tā pievilcīgā toņa, samērīgās cenas un vieglās pieejamības. Ametistu krāšņais tonis spēj papildināt ikvienu tēlu, kā arī var tikt iestrādāts jebkurā dārgmetālā.
Juvelierizstrādājumu pasaulē sastopami gan dabīgie, gan sintētiskie ametisti. Sintētiskie ametisti pieejami tādos pašos violetajos un purpura toņos kā dabīgie akmeņi. Tomēr sintētiskie akmeņi ir ievērojami lētāki un var tikt saražoti ļoti īsā periodā.
Ametistu vērtība atkarīga no dažādiem faktoriem – to izmēra, krāsas dziļuma un akmens dzidruma. Augstas kvalitātes dabīgie akmeņi tiek iegūti Šrilankā, Brazīlijā, Urugvajā, Krievijā (Sibīrijā), Namībijā un Dienvidāfrikā, kur skaitliski tiek atrasti visvairāk akmeņi no visām ieguves valstīm.
Ametists no ezotēriskā viedokļa
Ezotēriskajā pasaulē tiek uzskatīts, ka ametists ir dziedinošs kristāls – tas ir augstāko lietu izpratnes simbols. Ametists ir nosvērtības, spēka, gudrības un aizsardzības akmens.
Ametists ir februārī dzimušo akmens, simbolizējot patiesumu, gudrību, pazemību un veselību. Akmens tā nēsātājam līdzsvaro garastāvokli, rada aizsargājošu enerģētisko lauku, palīdz uzturēt optimismu, kā arī veicina pašidziedināšanos. Ametists ir attīrošs kristāls – attīra no negatīvās enerģijas.
Vēsture
Vēsturiskos avotos minēts, ka ametista rotas atrastas jau 2000. gadā pirms mūsu ēras. Senās civilizācijas ametistu vērtējušas tikpat augstu kā īstos dārgakmeņus – dimantu, safīru, rubīnu un smaragdu. Tāpēc akmens izmantots, darinot dārglietas gan augstmaņiem Senajā Ēģiptē, gan arī Britu karaļnamā.
Vieni no senākajiem akmeņiem Britu karaliskajā kolekcijā ir Kentas ametisti, kas sākotnēji piederēja karalienes Viktorijas mātei – Kentas hercogienei. 19. gs. pirmajā pusē viņa lika izgatavot rotaslietu komplektu ar ametistiem, kas tiek pārmantots no paaudzes paaudzē.
Savukārt grieķu mitoloģijā ametists bija kalnu kristāls, ko purpursarkanā krāsā nokrāsoja vīna dieva Dionīsa asaras. Taču senie ēģiptieši izmantoja akmeni kā kazas zodiaka zīmes pārstāvi. Kaza bija vīnogulāju un vīna ienaidniece. Tāpēc ne velti tika darināti trauki no ametista, ticot, ka tie pasargās no reibuma.