Vai spējat iztēloties to, ka jūsu gredzenā esošie briljanti bijuši zemes veidošanās liecinieki un pa tiem, iespējams, staigājuši pat dinozauri? Lai uzsvērtu kādas lietas vecumu, sarunvalodā bieži tiek izmantota salīdzināšana ar dinozauriem, izmantojot tādus teicienus kā “sens kā dinozaurs” vai “tas ir kā no dinozauru laikmeta”. Caur šiem teicieniem norādot, ka lieta patiešām ir sena. Taču visdrīzāk nekad nebūsiet dzirdējuši salīdzinājumu “sens kā dimants”, lai arī patiesība ir tāda, ka dimanti ir vēl senāki par dinozauriem.

GRENARDI eksperti skaidro, cik seni ir briljanti, kas mirdz jūsu rotaslietās.

Lielākā daļa pasaulē esošo dabīgo briljantu ir 1 līdz 3 miljardus gadu veci. Salīdzināšanai – dinozauri dzīvojuši pirms apmēram 245 miljoniem gadu, savukārt zeme ir 4,5 miljardus gadu veca. Dimanti veidojušies dziļi zemes garozā – apmēram 150 līdz 250 km dziļumā, daži dimanti pat 800 km dziļumā. Tie veidojās intensīva karstuma un spiediena rezultātā, kas izraisīja oglekļa atomu kristalizāciju. Simtiem miljonu gadu tie atradās dziļi zemē, līdz tie nonāca tās virspusē un kalnrači tos varēja atklāt. Tiek minēts, ka cilvēki pirmo reizi atklāja dimantus apmēram pirms 4 000 gadu.

No pazemes dzīlēm dimanti virszemē nonāca vulkānu izvirduma rezultātā ar ļoti spēcīgo kimberlītu magmu. Šāda magma sastopama tikai tajos vulkānos, kas veidojušies vietās, kur ir veca zemes garoza, piemēram, tagadējā Brazīlija, Kanāda, Sibīrija, Dienvidāfrika, Ķīnas ziemeļi, Austrālija. Pēdējais apstiprinātais kimberlītu magmas izvirdums notika pirms 30 miljonu gadu Kongo.

Ņemot vērā to, ka vulkānu izvirdumi vairs nenotiek, pasaulē no jauna atrasto dimantu skaits ar katru gadu sarūk. Tie kļūst arvien grūtāk pieejami, retāki un līdz ar to – vēl vērtīgāki.

Vissenākais šobrīd zināmais briljants ir Koh-i-Noor briljants jeb Gaismas kalns. 186 karātu smagais dimants tika atrasts 14. gs. Indijā. Vēlāk gan tas ticis samazināts līdz 105 karātiem, lai ar jauno slīpējumu briljants izskatītos iespaidīgāks. Tas ir arī viens no slavenākajiem un cenas ziņā nenovērtējamākajiem briljantiem.

Briljantu rotas var nēsāt ne tikai žilbinošam skaistumam, bet arī ar apziņu, ka tiek nēsāts kaut kas ārkārtīgi vērtīgs – no zemes dzīlēm nācis un piedzīvojis miljardiem gadu senus zemes notikumus.