Briljanti ir vērtīgākie pasaules dārgakmeņi, taču juvelierizstrādājumu pasaulē tiek izmantoti gan dabīgi īsti, gan sintētiski briljanti, kā arī vizuāli līdzīgi akmeņi – cirkonijs, kristāls… Ar neapbruņotu aci un bez ekspertu iesaistes ir grūti noteikt, vai dārgakmens patiešām ir īsts. Tādēļ apšaubāmi tirgotāji dažādās pasaules malās mēdz to izmantot savā labā, mēģinot tūristiem par labu cenu pārdot dārgakmeņus, kas tiekot tirgoti bez starpniecības – pa tiešo no atradnēm.  
 
Lai arī bez profesionālas pārbaudes akmeņu autentiskumu nav iespējams pilnībā noteikt, tomēr piedāvājam iepazīties ar interesantiem faktiem par briljantiem, kas atsevišķās situācijās var palīdzēt atpazīt īstu briljantu no līdzīgiem akmeņiem.  
 
Briljants atstaro gan gaismu, gan krāsas 
 
Briljants izcili mirdz saules gaismā, atstarojot gan gaismu, gan arī visas varavīksnes krāsas. Ja, novietojot akmeni saules gaismā, redzat gan vienu, gan otru, akmens visticamāk ir īsts. Ja redzat tikai atstarotu gaismu vai tikai krāsas, akmens ir sintētisks.  
 
Smalks mirdzums 
 
Lielākā daļa sintētisko briljantu, cirkoniju, kristālu sākotnēji mirdz tik spoži, ka izskatās pat pārāk labi, lai būtu patiesība. Ja akmenī pārāk intensīvi zaigo visas varavīksnes krāsas, visticamāk tas nav briljants. Lai arī briljantā var saskatīt visas varavīksnes krāsas, tomēr to mirdzums ir ļoti smalks.  
 
Neiespējami saskrāpēt 
 
Dimants ir pats cietākais akmens, mērot pēc Mosa cietības skalas. Tāpēc ir gandrīz neiespējami to saskrāpēt. Vienīgos skrāpējumus briljantam var nodarīt tikai cits briljants. Lai pārliecinātos par briljanta īstumu un, ja esat gatavi riskēt, varat ar nazi viegli paskrāpēt akmens virsmu. Ja tā uzreiz saskrāpēsies – akmens ir sintētisks. Ja skrāpējums nerodas, tas ir dabīgs.  
 
Izturība pret ekstremālām temperatūrām 
 
Briljants ir izturīgs arī pret ekstrēmi augstām un zemām temperatūrām, tas nekad netiks sabojāts šādu temperatūru ietekmē. Tādēļ arī šajā gadījumā – ja vēlaties riskēt ar akmeni, varat veikt karstuma / aukstuma testu. Turiet akmeni virs karstas uguns liesmas un tad to iemetiet ledainā ūdenī. Ja akmens saplīsīs, tas nav dabīgs briljants.   
 
Tas nepeld 
 
Lai pārbaudītu bez riska, iemetiet akmeni ūdens glāzē. Ja tas kaut nedaudz peld, tas ir sintētisks. Dabīgs briljants vienmēr nogrims.  
 
Briljants neaizsvīst 
 
Visvienkāršākā pārbaude mājas apstākļos – uzelpojiet uz akmens un pārbaudiet, vai tas aizsvīst. Ja akmens aizsvīst un paiet ilgāks laiks līdz kondensāts iztvaiko, visdrīzāk akmens ir sintētisks. Arī dabīgs briljants mēdz aizsvīst, tomēr kondensāts iztvaiko ļoti ātri.   
 
Ekspertu atzinums 
 
Ja vēlaties iegādāties akmeni vai arī tas jau izdarīts, vienīgais drošais veids, kā noteikt briljanta īstumu, ir konsultēties ar juvelieri. Juvelieriem ir gadiem uzkrāta pieredze, izglītība un viss nepieciešamais aprīkojums, lai veiktu ekspertīzi un sniegtu atbildes uz jautājumiem.  
 
Tāpat arī, ja vēlaties iegādāties juvelierizstrādājumu ar tajā iestrādātiem briljantiem, GRENARDI eksperti aicina tos iegādāties tikai uzticamos juvelierizstrādājumu salonos, kuros tiek tirgoti tikai zināmas izcelsmes sertificēti briljanti.