Safīrs ir viens no vērtīgākajiem dārgakmeņiem, līdzās briljantam, smaragdam un rubīnam. Tas ir otrs cietākais minerāls aiz dimanta.

Safīrs visbiežāk sastopams karaliski zilā krāsā, taču par safīru sauc jebkuru juvelierkvalitātes korunda kristālu, kas nav sarkanā krāsā. Safīru veidojošais korunds tīrā veidā ir bezkrāsains, bet īpašo krāsu dod dažādi piejaukumi, piemēram, zilās nokrāsas safīram piešķir dzelzs un titāna piejaukumi.

Lai arī visbiežāk sastopamie ir tieši zilie safīri, neapmulstiet, ja jums tiek rādīti safīri arī citos toņos, piemēram, dzeltenā, zaļā, violetā, rozā. Dzelteno un zaļo toni dod dzelzs piejaukums, violeto – vanādija piejaukums, rozā –  hroma piejaukums. Ja hroms piejaukums ir pārāk liels, tad akmens ir sarkanā krāsā un tas ir rubīns. Ir sastopami arī safīri, kas dažādā apgaismojumā maina krāsu – zili dienasgaismā un purpura krāsā mākslīgā apgaismojumā.

Visretākais ir Padparadžas safīrs, kas ir ar oranžīgi rozā nokrāsu. Šis safīrs dabā sastopams pat 50 000 reižu retāk kā dimants, tādēļ nav plaši pazīstams, taču kolekcionāru vidū ļoti augstu vērtēts. Padparadžas safīri ir ļoti dažādi gan izmēra, gan toņu ziņā. Nosaukums radies no singāļu valodas, kurā tas nozīmē lotosa zieds. Agrāk šie akmeņi rezervēti tikai indiešu maharadžu sievām un meitām.

Plašāku rezonansi medijos Padparadžas safīrs ieguva, kad pirms pāris gadiem tika apspriests Jorkas princeses Eiženijas (karalienes Elizabetes II mazmeita) saderināšanas gredzens, ko rotāja tieši šis safīrs. Tika spriests par to, kas tad īsti ir šis akmens un kāda tagad būs tā ietekme uz modi kopumā. 

Jorkas princese Eiženija ar saderināšanās gredzenu, ko rotā Padparadžas safīrs. Foto: Getty Image

Kopš sen seniem laikiem safīrs tiek uzskatīts par karalisku un uzvaras akmeni, jo ar to bieži rotājās augstmaņi, lai iegūtu lielāku pašapziņu un stiprinātu savu pozīciju sabiedrībā. No ezotēriskā viedokļa safīram tiek piedēvētas ļoti daudz pozitīvas īpašības. Tiek uzskatīts, ka safīrs sniedz domu skaidrību, nomierina prātu, palīdz sajust harmoniju, sabalansē enerģiju, palielina intuīciju, kā arī palīdz izzināt pasauli.

Safīrs tiek saukts arī par liktens akmeni – stiprina mīlestību, draudzību un vairo tīru sirdsapziņu.Visvairāk safīri tiek iegūti Austrālijā, taču par viskvalitatīvākajiem tiek uzskatīti safīri kas iegūti Birmā, Madagaskarā un Šrilankā.