Karāts ir masas mērvienība, ko visbiežāk izmanto, lai noteiktu dārgakmeņu, pusdārgakmeņu un pērļu svaru. Viens karāts ir vienāds ar 0,2 gramiem.
Jo vairāk karātu, jo vērtīgāks akmens – lielāks, retāks, dārgāks. Vērtīgāks ir viens akmens ar lielāku karātu skaitu, nekā vairāki mazi akmeņi tajā pašā svarā. Par maziem akmeņiem tiek uzskatīti tie, kuru svars ir līdz 0,29 karātiem, par vidējiem – tie, kuri ir robežās no 0,3 līdz 0,99 karātiem, savukārt par lieliem uzskata akmeņus ar svaru virs 1 karāta.
Karāta nosaukums radies no auga carruba sēklām, kuras visos augos ir teju identiskas. Katra sēkla sver 0,2 gramus. Senatnē šī auga sēklas tika lietotas, mērot dārgakmeņu un citu sīku vienību cenu.
Vienota mērvienība tika pieņemta 1907. gadā Parīzē, Ģenerālajā svaru un mēru konferencē. Sākotnēji francūžiem gan bija jāvelta lielas pūles, lai pārliecinātu arī pārējās pasaules valstis izmantot šo mērvienību un iesaistītos standartu izveidošanā. Aktivitātes vainagojās ar panākumiem, un 1930. gadā karāts tika atzīts un pieņemts par starptautisku mērvienību.
Pērle – 12 karāti
Briljanti – 5,25 karāti
Briljants – 0,8 karāti
Tanzanīts – 19,19 karāti
Briljanti – 3,26 karāti