Juvelierizstrādājumu pasaulē, runājot par pērlēm, sastopami divi termini – dabīgās pērles un kultivētās. Gan dabīgās, gan kultivētās ir īstas pērles, atšķiras tikai tas, ka dabīgās pērles ir radušās nejauši, kamēr kultivētās – apzināti audzētas. Dabīgās pērles ir augušas savvaļā bez cilvēka iesaistes, kultivētās pērles tiek audzētas pērļu fermās saldūdenī vai sālsūdenī, kur pie augšanas procesa iesaistījies ir cilvēks. Taču abos gadījumos pērles izveidošanās ir identiska: tiklīdz austerē nonāk svešķermenis, piemēram, smilšu grauds, tas aktivizē austeres aizsardzības mehānismu, liekot tai izdalīt sekrētu – perlamutru. Tas apņem svešķermeni un tādā veidā pārvērš to par pērli. Tādējādi pērles ir vienīgais rotakmens pasaulē, ko rada dzīva būtne. Un rada to perfektu – pērlēm nav nepieciešams ne izgriezt formu, ne slīpēt vai pulēt.

Tā kā dabīgās pērles mūsdienās vairs pieejamas tikai antikvariātos, muzejos vai kolekcionāru kolekcijās, kultivētās pērles veido lielāko daļu no juvelierizstrādājumu pasaulē pieejamajām pērlēm un pērļu rotaslietām.

Pirmās kultivētās pērles 1893. gadā radīja japāņu uzņēmējs Kokichi Mikimoto, ar kura vārdu joprojām tiek radītas pērles ar augstas kvalitātes zīmi. Kultivētās pērles radīja revolūciju izsmalcināto juvelierizstrādājumu pasaulē, padarot pērles vieglāk pieejamas to cienītājiem. Pirms kultivētām pērlēm bija pieejamas tikai savvaļā augušās dabīgās pērles, tāpēc piedāvājums bija ļoti ierobežots un pieejams tikai ļoti turīgai sabiedrības daļai. Tā kā kultivētās pērles kļuva pieejamas plašai sabiedrībai, modes pasaules Ņujorkā, Parīzē un Milānā to ņēma vērā un cēla to popularitāti.

Piemēram, Koko Šanele 20. gs. 20-tajos gados padarīja Akoya pērļu virteni par gandrīz obligātu aksesuāru debitantēm un sabiedrībā pazīstamām personām visā Eiropā, apstiprinot, ka “pērļu virtene ir nepieciešama katrai sievietei”. Zināms, ka arī 40-tajos gados ASV karavīri, atgriežoties no kara, savām mīļotajām dāvāja Akoya pērļu kaklarotas, tādā veidā radot pieprasījumu pēc šīm pērlēm arī ASV. Pērļu popularitātes celšanas nopelns ir arī  Žaklīnai Kenedijai, kura 60-tajos gados padarīja tās par sinonīmu izsmalcinātībai, kā arī Princesei Diānai, kura izteikti demonstrēja savu mīlestību pret pērlēm.

Pērles tiek audzētas gan sālsūdeņos, gan saldūdeņos. Saldūdens pērles rodas mīdijās, savukārt sālsūdens – austerēs. Sālsūdens pērles ir dārgākas, jo to kultivēšanas process ir ilgāks un sarežģītāks. Kamēr austere vienlaicīgi spēj radīt vienu pērli, mīdijas var radīt līdz pat 30. Sālsūdenī kultivēto pērļu cenu paaugstina arī tas, ka šīs pērles ir ar izteiktāku spīdumu nekā saldūdens pērles, kā arī to forma gandrīz vienmēr ir perfekti apaļa.

Akoya kultivētās pērles

Akoya pērles ir īpaši populāras un iecienītas juvelierizstrādājumu pasaulē. Šīm pērlēm ir visbiezākais perlamutra slānis, kas rada brīnišķīgu spīdumu, kā arī izcili apaļa forma. Tās aug Klusajā okeānā pie Japānas krastiem. Šīs pērles okeānā aug apmēram divus gadus un tiek novāktas tikai ziemas mēnešos. Akoya pērles aug tikai Pinctada Fucata austerē (bieži tiek saukta par Akoya austeri), kas ir mazākā no pērļu ražojošajām austerēm. Tāpēc šīs austeres rada pērles, kas izmērā ir krietni mazākas par citām kultivētajām pērlēm. To diametrs ir ap 3 līdz 9 mm.


Dienvidjūrā kultivētās pērles

Dienvidjūrā kultivētās pērles visbiežāk tiek iegūtas Austrālijā, Indonēzijā un Filipīnās. Šīs pērles atkarībā no austeru veida var būt gan koši baltas, gan arī sudrabainas vai zeltainas. To vērtību nosaka pērļu lielais izmērs un biezais perlamutrs, ko rada ilgs augšanas periods.


Taiti kultivētās pērles

Taiti pērles galvenokārt kultivē ap Franču Polonēzijas salām, no kurām viszināmākā ir Taiti. Šīs pērles mēdz dēvēt par melnajām pērlēm, jo visbiežāk tās ir melnā, pelēkā vai brūnā krāsā, kurām var būt zils, zaļš, violets vai rozā spīdums.


Kultivētas saldūdens pērles

Saldūdenī kultivētās pērles ir vispopulārākās pērļu pircēju un juvelierizstrādājumu dizaineru vidū. Popularitāte saistāma ar to ievērojami plašo izmēru, formu un toņu klāstu, kā arī ar pieejamību. Visbiežāk šīs pērles audzē saldūdens ezeros un dīķos, kur vienā gliemežnīcā mēdz izaugt vairākas pērles. Visvairāk saldūdens pērles tiek iegūtas Ķīnā.

Saldūdens pērlēm ir visplašākais toņu klāsts – rozā, dzeltenas, zaļas, violetas, brūnas, zilas, melnas. Tādēļ krāsainās pērles iecienījuši tie, kuri vēlas pērļu toni pieskaņot savam vizuālajam tēlam vai arī piešķirt akcentu.

Šobrīd ļoti aktuālas tieši neregulāras formas pērles, kas arī raksturīgi tieši saldūdens pērlēm. Baraka, ovālas, pusapaļas, lāsveida – šie ir populārākie no neregulāro formu veidiem, ko dizaineri izvēlas juvelierizstrādājumu radīšanā.