Pērles ir bijušas aktuālas vienmēr – tās piešķirs vajadzīgo stila akcentu gan ikdienas koptēlam, gan izcels nēsātāja personību sevišķi svinīgos gadījumos. Ne velti pērļu rotas izvēlas gan kinoaktrises uz sarkanā paklāja, gan karalisko ģimeņu pārstāvji. Taču vēl joprojām par pērlēm ir daudz mītu un jautājumu, tāpēc, ja apsverat pērļu rotu iegādi, jāpievērš uzmanība vairākām svarīgām detaļām.

Pērļu izcelsmei ir gara vēsture, kā arī apbrīnojama ir to daudzveidība. Tās pazina jau antīkajos laikos – pērļu auskari esot piederējuši pat Kleopatrai. Sengrieķu valodā pērles sauca par “mīļotajām” – margarita. Lielā cieņā un arī ļoti vērtīgas tās bija arī arābu zemēs, Japānā un Ķīnā. Lai gan dzirdēts, ka pērles dēvē par “asaru dārgakmeni”, tās vairāk bijušas bagātības, gudrības, dailes un cienīguma simbols.

Revolūciju pērļu pasaulē 20.gs. divdesmitajos gados savā laikā sarīkoja japānis Kokiši Mikimoto. Viņš šo ekskluzīvo dārgumu padarīja pieejamu daudzām sievietēm. Mikimoto veica eksperimentus tik ilgi, kamēr panāca, ka perfektas formas dabīgās pērles var audzēt industriāli.

Īstas un mākslīgas pērles

Īstas pērles ir gan tās, kas augušas savvaļā, gan tās, kas radušās kultivēšanas procesā.

Savvaļā augušās jeb dabīgās pērles kļuvušas par vienu no retākajiem un vērtīgākajiem dārgakmeņiem. Šādas pērles jau sen ir tik liels retums, ka rotās vairs īsti tās sastapt nevar. Tieši tāpēc augstas kvalitātes dabīgās pērles mūsdienās sasniedz cenu rekordus – Elizabetes Teilores La Peregrina izsoļu namā Christie’s vēl pavisam nesen tika pārdota par 11 842 500 dolāriem.

Mūsdienu rotās redzamās pērles arī ir īstas, taču audzētas saldūdenī vai sālsūdenī īpaši rotkaļu vajadzībām. Tās sauc par kultivētām pērlēm. Arī kultivētu pērli radījis dzīvs organisms – gliemene, bet cilvēks iesaistījies tikai nedaudz.

Savukārt mākslīgās ir cilvēku izgatavotās pērles, kas nekad nav atradušās gliemenes iekšpusē – vienalga, vai tās ir no plastmasas vai ar perlamutru klāts stikla gabaliņš.

Kultivētas pērles un to terminoloģija

Dabīgā pērle savā nodabā aug gadu desmitiem. Katru gadu klājas arvien jaunas perlamutra kārtas, un pērle iegūst savu “skaistumu”. Arī kultivētās pērles rodas dzīvā organismā – gliemenē, kurā ir implantēts svešķermenis. Kultivētās pērles audzē audzētavās – ezeros iegremdētās kastītēs, kā arī austerēs, kas guļ dziļi okeāna dibenā un tiek uzraudzītas ar tehnoloģiju palīdzību.

Kultivētā pērlē tiek implantēts svešķermenis kā perlamutra aizmetnis. Tad seko dabīgs process – austere, atbildot kairinātājam, ražo melnganu vielu konkiolīnu, pār kuru klāj perlamutra kārtas. Audzētāji to mazgā, pārbauda ūdens temperatūru, pieejamo barību, kontrolē ūdens piesārņojumu.

Pērli audzētavās iespējams izaudzēt pat gada laikā, taču tikpat labi šim procesam var veltīt desmit un divdesmit gadus. Jo ilgāk pērle audzēta un tajā ieguldītas tehnoloģijas un zināšanas, jo tā būs vērtīgāka.

  • Apzīmējumu “pērle” profesionālajā vidē lieto, tikai apzīmējot dabīgās pērles, kas augušas bez cilvēka iesaistes.
  • Saldūdens kultivētās pērles – šādu apzīmējumu izmanto upēs un ezeros kultivētām pērlēm. Šīs pērles ir tik kvalitatīvas un pareizas formas, ka gandrīz neatšķiras no dārgākajām – jūras pērlēm. Meistara rokās šīs pērles kļūst par skaistām un izsmalcinātām rotām – krellēm, auskariem, rokassprādzēm, brošām, piekariņiem, gredzeniem utt. No tām darina arī pogas un citas apģērba detaļas, kā arī rotā karaļu kroņus.
  • Jūras pērles ir sālsūdenī audzētas pērles, kas ir mirdzošākas un dārgākas nekā saldūdenī veidojušās, bet nav tik izturīgas kā saldūdens pērles.
  • Mākslīgās pērles ir termins, ar kuru apzīmē pērļu imitāciju, un šādam apzīmējumam jāparādās, ja pērle nav augusi dabiskos apstākļos (audzētavā).

Krāsa

Dabiskie, klasiski baltie un viegli rozā toņi ir iecienītākās pērļu krāsas, taču, audzējot pērles, to krāsu var mākslīgi mainīt. Tās var būt koši vai maigi dūmakaini baltas, pistāciju zaļas, rozīgas un zeltainas, melnas, pelēkas un pat baklažānu krāsā. Dārgākās ir perfekti apaļas ar varavīksnes mirdzumu.


Taiti melnās, Austrālijas zelta, Akoya mirdzošās pērles, populārās Biva, kupolveida Mabē un eņģeļa spārna pērles no Misisipi ir tikai dažas no populārākajām.

Kas veido pērles vērtību un cenu

Ir vairāki punkti, no kuriem būs atkarīga pērles cena.  Tā tiek vērtēta pēc:

1) perlamutra biezuma un kvalitātes;
2) spožuma un orienta (krāsu mirdzuma);
3) krāsas;
4) virsmas tīrības un struktūras;
5) formas;
6) lieluma.

Kultivētās pērles var iegādāties, sākot no padsmit eiro par mazu auskaru pāri. Pērle, kuras lielums sasniedz 7,5 milimetrus, maksās vairākus tūkstošus.

Kā kopt pērles

Pērles ir organiskas izcelsmes dārgakmeņi, kas ir neaizsargāti pret skābju, sārmu un pārmērīga mitruma iedarbību. Lai saglabātu rotu mirdzumu, vajadzētu izvairīties no pērļu saskares ar kosmētiku, matu laku vai smaržām. Pērļu rotaslietas jāuzliek pēc sejas kosmētikas uzlikšanas  un matu sakārtojuma izveidošanas. Perlamutra  mirdzumam var kaitēt arī sviedri. Tāpēc, pirms ievietošanas rotu kastītē, noslaukiet pērles ar mīkstu kokvilnas vai mikrošķiedras lupatiņu.

Pazīstamākie pērļu rotaslietu zīmoli

Globāla mērogā zināms vārds ir Mikimoto. Latvijā pieejamas Mayumi un GRENARDI pērles.