Juvelierizstrādājumu pasaulē pastāv zelts dažādās nokrāsās – dzeltenais, baltais, sarkanais un pat melnais. Visu toņu zelts ir īsts zelts, taču, ko nozīmē apzīmējums – tīrs zelts?

GRENARDI rotu eksperti skaidro, ka absolūti tīrs zelts ir 24K jeb 999. proves dzeltenais zelts. Tīrs tas ir tādēļ, ka tā sastāvā nav nekādu piemaisījumu. Sastāvu veido tikai un vienīgi zelts. Jo tīrāks zelts, jo dārgāks šis metāls. Taču tīrs zelts nozīmē arī to, ka tas ir ļoti mīksts un praktiski nav piemērots, lai no tā izgatavotu nēsājamus juvelierizstrādājumus. Lai metālu padarītu stingrāku un arī finansiāli pieejamāku, tam tiek pievienoti dažādi piemaisījumi – citi metāli. Tieši no šāda zelta, kam pievienoti piemaisījumi, radītas rotaslietas, kas rotā arī jūsu ķermeni. Savukārt absolūti tīro zeltu izmanto tikai kā izejvielu dažādu sakausējumu radīšanai vai arī, lai radītu ieguldījumiem paredzētās zelta monētas un stieņus.

 

Lai dzeltenais zelts būtu pieejams rotaslietu izgatavošanai, tam pievieno sakausējumu, kuru vienādā proporcijā veido sudrabs un varš. Piemēram, lai izgatavotu 2g smagu zelta laulības gredzena stīpiņu no 14K dzeltenā zelta, nepieciešams 1,2g zelta, 0,4g sudraba un 0,4g vara. Būtiski, ka, jo lielāks zelta saturs šādā metālu sakausējumā, jo bagātīgāka dzeltenā krāsa: 18K (750. prove) dzeltenajam zeltam ir bagātīga sviesta krāsa, 14K (585. prove) zelts ir salmu dzeltenā krāsā, kamēr 9K (375. prove) zelts ir gaiši dzeltens. Taču der atcerēties arī, ka, jo vairāk zelta sakausējuma sastāvā, jo tas vērtīgāks, taču vienlaikus arī metāls ir mīkstāks, un pret šādām rotām jāizturas krietni saudzīgāk.

Ilgu laiku piemaisījumus zeltam pievienoja zelta stingrības dēļ, taču viduslaikos atklāja, ka ar piemaisījumiem iespējams mainīt arī zelta krāsu. Lai radītu sarkano zeltu, no iepriekš minētā sakausējuma izņem sudrabu, zeltam pievienojot tikai varu. Piemēram, 14K sarkanā zelta radīšanā, veido sakausējumu no 58,5% zelta un 41,5% vara. Arī šeit, jo augstāks zelta saturs, jo mazāk manāma sarkanīgā nokrāsa: 18K sarkanajam zeltam ir silti dzeltena krāsa, 14K zelts ir laša krāsā, savukārt 9K sarkanais zelts ir vara krāsā.

Baltais zelts ir samērā jauna modes tendence. Pirmie mēģinājumi izgatavot balto zeltu bija ap 1700. gadu, taču baltais zelts, ko pazīstam šodien, tika radīts 20. gs. 20-tajos gados. Lai radītu balto zeltu, tiek izmantoti tikai balto metālu piemaisījumi. 14K baltā zelta radīšanā, tiek izmantots sakausējums, ko veido 58,5% zelts, 20,75% sudrabs un 20,75% pallādijs. Baltais zelts nav tīri baltā krāsā – tam vienmēr paliek nedaudz dzeltenīga nokrāsa. Lai iegūtu baltā zelta rotas izteikti baltā krāsā, jāizvēlas tās, kuras pārklātas ar rodiju. Rodija pārklājums periodiski jāatjauno, it īpaši gredzeniem, kam ir visbiežākā saskare ar dažādām virsmām. Pārklājuma atjaunošana notiek ātri un to var veikt pie laba juveliera.

Lai arī dzeltenais, sarkanais un baltais ir populārākie zelta toņi juvelierizstrādājumu izgatavošanai, tomēr pieejamas arī citas zelta nokrāsas, kas arī radītas metālu sakausējumu rezultātā. Piemēram, itāļu juveliernams Annamaria Cammilli piedāvā rotaslietas sešos dažādos zelta toņos: melnā lava (Black Lava), dabīgi bēšs (Natural Beige), baltais ledus (White Ice), rozā šampanietis (Pink Champagne), oranžā aprikoze (Orange Apricot) un dzeltenais saullēkts (Yellow Sunrise).

Lai arī atšķirība starp dažiem no toņiem ir minimāla, tomēr to novērtēs rotaslietu nēsatājas, kurām īpaši būtiski toņu nianses un to saskaņa ar ādas toni.

Ja vēlaties, lai jūsu rotaslietu sastāvā būtu pēc iespējas vairāk tīra zelta, iegādājieties tās, kas radītas no 18K jeb 750. proves zelta. Šāds zelts ir gan ļoti vērtīgs, gan arī izturīgs, tāpēc augstas klases juveliernami izmanto tieši šo zeltu rotaslietu radīšanai.