Jau kopš sen seniem laikiem akmeņiem tiek piedēvētas ne tikai dziednieciskas īpašības, bet arī tiek noteikts, kurš akmens atbilst katrā mēnesī dzimušajiem. Tas ir visā pasaulē populārs veids, kā ievadīt dārgakmeņu un pusdārgakmeņu pasaulē. Dzimšanas mēneša akmeņi piesaista auditoriju neatkarīgi no dzimuma, vecuma, kultūras. Ticēt tam vai nē, tas ir katra paša ziņā, taču mācīšanās par akmeņiem tik un tā ir gan izglītojoša, gan izklaidējoša. Atsevišķiem mēnešiem dažādos avotos minēti vairāk dzimšanas akmeņi. Tas tādēļ, ka dzimšanas akmeņi noteikti gan pēc “tradicionālās” (līdz 20. gs.), gan “modernās” (sākot ar 20. gs.) sistēmas.

Janvāris

Par janvārī dzimušo akmeni tiek uzskatīs granāts. Visbiežāk granāts ir sarkanā krāsā, taču mēdz būt sastopami arī oranži, violeti un pat zaļi granāti. Granāta nosaukums radies no latīņu valodas vārda “granatus”, kas tulkojumā nozīmē – granātābols. Kaklarotas ar granātiem rotāja senās Ēģiptes faraonus, kā arī Senajā Romā uz zīmogu gredzeniem bija granāta iespiedumi, ko izmantoja, lai apzīmogotu vasku, kas apstiprināja svarīgus dokumentus. Tiek uzskatīts, ka granāts novērš negatīvas emocijas un veicina pašapziņas pacelšanu.

Februāris

Ametists ir februārī dzimušo akmens. Šis pusdārgakmens ir violetā krāsā un tiek uzskatīts, ka tas palīdz biznesā un padara asu prātu, ir iekšējā spēka simbols. Ametists ir atrodams karalisko ģimeņu juvelierizstrādājumu kolekcijas Eiropā un Āzijā. Akmens nosaukums radies no grieķu vārda “amethystos”, kas tulkojumā nozīmē – līdzeklis pret reibumu. Atsevišķās kultūras ametistu dāvina sestajā kāzu gada dienā.

Marts

Par marta mēnesī dzimušo akmeni tiek uzskatīts akvamarīns – caurspīdīgs, gaiši zils akmens, kas atgādina zilas debesis un nomierinošus ūdeņus. Akvamarīna unikālās un dzidrās krāsas dēļ, tiek uzskatīts, ka tas simbolizē dvēseles un gara tīrību. Ir draudzības, laimīgas laulības akmens. Nosaukums cēlies no latīņu valodas, un tas nozīmē – jūras ūdens. Ilgi uzskatīts par jūrnieku talismanu, kas nomierina viļņus un veicina drošību jūrniekiem, kad tie devušies jūrā. Atsevišķās kultūras tiek dāvināts deviņpadsmitajā kāzu gada dienā.

Aprīlis

Briljants viennozīmīgi ir aprīlī dzimušo akmens. Aprīlī dzimušajiem ir paveicies, ka tie par savu akmeni var saukt pašu vērtīgāko un mirdzošāko dārgakmeni. Nosaukums radies no grieķu vārda “adamas”, kas nozīmē – neuzvarams un nesalaužams. Briljanti kā vērtīgi dāragkmeņi ir pazīstami jau 4. gs. pirms mūsu ēras, kad tie tika atrast Indijā. Drīz pēc tam tirgotāji tos ieveda Eiropā, un tie strauji kļuva par iecienītu dārgakmeni augstākajās aprindās. Tiek uzskatīts par ilgmūžības akmeni skaistumam, laimei un veselībai. Tādēļ visbiežāk briljantus izvēlas, iegādājoties saderināšanās vai laulību gredzenus.

Maijs

Smaragds ir dārgakmens, kas noteikts par maija mēnesī dzimušo akmeni. Akmens ir bagātīgi zaļā tonī, tādēļ arī ir atbilstošs maija mēnesim, kad var atspoguļot visu pavasara krāšņumu. Senatnē uzskatīja, ka smaragds padara gudrāku un attapīgāku tā nēsātāju, kā arī dabas enciklopēdijās mēdza rakstīt, ka “nav nekā zaļāka par smaragdu”. Smaragds ir apbūris karaliskās ģimenes, sākot ar Ēģiptes faraoniem, beidzot ar Inku imperatoriem. Zināms, ka Kleopatra izmantoja smaragdu savos karaliskajos rotājumos un juvelierizstrādājumos. Vārds “smaragds” tulkojumā no grieķu valodas nozīmē – zaļs akmens. Smaragds ir nomierinošs akmens, kas ļauj atklāt patiesību.

Jūnijs

Rotas ar pērlēm ir mūžīgā klasika, ko iecienījušas sievietes neatkarīgi no vecuma un kultūras. Pērle ir cēlusies no pasaules okeāniem, ezeriem un upēm. Dabīgās pērles veidojas, kad gliemežvākā ir nonācis smilšu grauds, ap ko gliemis izdala vielu – perlamutru.  Arī kultivētās pērles ir dabīgas, taču to radīšanā ir iejaucies cilvēks. Pērles jau gadsimtiem ilgi saista ar tīrību, pazemību un nevainību. Tādēļ tradicionāli pērles tika pasniegtas kā kāzu dāvana. Tiek uzskatīts, ka pērles veicina labklājību.

Jūlijs

Kaislīgais dārgakmens rubīns ir jūlijā dzimušo akmens. Simbolizē aizraušanos, mīlestību un panākumus. Senajā Indijā rubīnu sauca par “visu dārgakmeņu karali” tā retuma, skaistuma un šķietami mistisko spēku dēļ. Dažādās kultūrās tam bijušas dažādas nozīmes. Birmas karotāji uzskatīja, ka tas padarot viņus neuzvaramus kaujā, savukārt viduslaiku eiropieši uzskatīja, ka rubīni veicina mīlestību un ļauj saglabāt labu veselību.

Augusts

Peridots ir augustā dzimušo akmens. Tas ir pusdārgakmens sulīgā dzeltenīgi zaļā krāsā. Pateicoties tā sulīgajam tonim, peridots ir īpaši iecienīts juvelierizstrādājumu pasaulē. Peridota nosaukums cēlies no arābu valodas vārda “faridat”, kas nozīmē – dārgakmens. Gadsimtiem ilgi peridots ir izmantots kā aizsargājošs talismams, pasargājot tā īpašnieku no ļaunuma. Ir viens no unikālakajiem pusdārgakmeņiem, jo atrodams lavā, meteorītos un dziļi zemes apvalkā.

Septembris

Gudrības dārgakmens safīrs ir noteikts par septembrī dzimušo akmeni. Tas ir viens no vērtīgākajiem dārgakmeņiem. Safīrs visbiežāk sastopams karaliski zilā krāsā, taču par safīru sauc jebkuru juvelierkvalitātes korunda kristālu, kas nav sarkanā krāsā. Tie mēdz būt piesātināti rozā, dzelteni, oranži un citos toņos. Kopš sen seniem laikiem safīrs tiek uzskatīts par karalisku un uzvaras akmeni, jo ar to bieži rotājās augstmaņi, lai iegūtu lielāku pašapziņu un stiprinātu savu pozīciju sabiedrībā. Safīrs simbolizē sirsnību, patiesību, uzticību un cēlumu.

Oktobris

Turmalīns ir pusdārgakmens, kas pieejams daudz vairāk krāsās vai krāsu kombinācijas nekā jebkurš cits no akmeņiem. Lielākā daļa toņu ir plaši pieejami, taču apburoši koši zili, dzelteni, sarkani, oranži un violeti akmeņi ir retāk sastopami. Akmens nosaukums radies no singāļu valodas vārda “toramalli”, kas tulkojumā nozīmē “akmens ar jauktām krāsām”. Šāds nosaukums tādēļ, ka vienā kristālā visbiežāk tiek novēroti vairāki toņi. Piemēram, viens no unikālākajiem ir tā sauktais “arbūza turmalīns”, kas vidū ir rozā, bet zaļš no ārpuses. Akmeni visbiežāk atrod Brazīlijā. Turmalīns tiek uzskatīts par dziedinošu kristālu, kas attīra čakras.

Novembris

Topāzs ir pusdārgakmens, ko visbiežāk atrod Brazīlijā. Tam ir daudzveidīga toņu gamma – bezkrāsains, gaiši zils, dzeltens, oranžs, violets.  Akmens nosaukums cēlies no sanskrita vārda “tapas”, kas nozīmē – uguns. Tiek uzskatīts, ka topāzs dod spēku, nodrošina ilgu mūžu, skaistumu un inteliģenci.

Decembris

Tanzanītu var uzskatīt par “jaunpienācēju” pusdārgakmeņu aprindās, jo tas tika atklāts vien 20. gs. Nosaukums akmenim par godu tā izcelsmes valstij – Tanzānijai. Tanzanītam ir dziļa un piesātināta krāsa no tumši zilas līdz violetai. Tiffany & Co kļuva par tanzanīta galveno izplatītāju. Akmens dēļ savas spilgtās krāsas un, protams, pateicoties arī plašai reklāmas kampaņai no Tiffany & Co, ātri vien kļuva par sensāciju. Tiek uzskatīts, ka tanzanīts attīsta augstāko apziņu un intuīciju.