Smaragds ir viens no vērtīgākajiem dārgakmeņiem līdzās briljantam, rubīnam un safīram, un nereti arī ir dārgāks nekā visi iepriekšminētie, kā arī smaragdi ir divdesmit reizes retāki nekā dimanti.

Akmens ir visu toņu zaļā un zilganzaļā krāsā. Lai gan augstākās kvalitātes smaragds ir dzidrs, vērtīgi ir arī tie akmeņi, kas nav pilnīgi dzidri, un lielākā daļa smaragda kristālu ir ar tik daudz ieslēgumiem, ka tie nav pat caurspīdīgi. Dārgakmeņu eksperti iedala smaragdus dažādās pakāpēs, atšķirībā no krāsu toņa – tumšākie un piesātinātākie zaļas krāsas dārgakmeņi ir klasificējami kā smaragdi, savukārt gaišie, ar viegli zaļganu toni tiek saukti par zaļo berilu. 

Visaugstākās kvalitātes smaragdu atrod Kolumbijā, tur var sastapt arī tādu retu smaragda paveidu kā zvaigžņu smaragds, kam ir raksturīgs sešstarains atspīdums. Pasaulē lielākais smaragds sver 16 300 karātus un atrodas Stambulā, Topkapi pilī, bet vecākais smaragds pasaulē nāk no Dienvidāfrikas un tam ir 2,97 miljardi gadu.

 

Mūsdienās smaragds tiek audzēts arī mākslīgi – viens no lielākajiem mākslīgo smaragdu ražotājiem ir Pierre Gilson Sr., kas pastāv jau teju sešdesmit gadus. Žilsona smaragdi tiek audzēti uz dabiska, bezkrāsaina berila graudiņa, to lēnām pārklājot ar smaragdu. Šīs un arī citu mākslīgā smaragda ražotāju tehnoloģijas ir rūpnieciskais noslēpums, kas tiek rūpīgi glabāts.

Smaragdu ieguve sākusies Senajā Ēģiptē, kur Sikaitas un Sabaras atradnēs smaragdu ieguva jau pirms 3300 gadiem. Tur šie dārgakmeņi bieži tika apglabāti kopā ar mūmijām, jo tas simbolizēja mūžīgo jaunību. Inki un acteki arī novertēja šos bagātīgi zaļos dārgakmeņus, pielūdzot tos kā dievus. Šos valdzinoši zaļos dārgakmeņus pielūgusi arī Kleopatra un tie mirdzēja karalienes Elizabetes II diadēmā.

Viena no pasaulē populārākajām rotām ar smaragdu ir Bvlgari piespraude, kas kādreiz piederējusi aktrisei Elizabetei Teilorei. Smaragds, kas iestrādāts piespraudē, ir aptuveni 23,46 karātus liels. Aktrise šo piespraudi nēsāja savās kāzās 1964. gadā. Šobrīd šai piespraudei pieder tituls visdārgākā rotaslieta ar smaragdu, kas pārdota izsolē.

Elizabetes Teilores piespraude ar smaragdiem

Smaragda zaļajai krāsai piemīt unikāls spēks. Tā izraisa miera sajūtu, atgādinot sulīgi zaļas ganības vai tropu meža zaļo floru. Šis akmens ir veiksmīgas mīlestības, cerības un gudrības akmens. Tas nomierina un balansē, palīdz atvieglot emocionālos uzliesmojumus, kā arī veicina personisko izaugsmi. Smaragds palīdz izprast dzīves pārmaiņas un jaunos izvēles ceļus. Var pielietot kā sevis attīrītāju no jebkādām nomācošām negatīvajām enerģijām.