Mēness akmens, kas sastopams visā pasaulē, tiek augstu vērtēts ar savu adularescenci – viļņainu, mēnessgaismai līdzīgu spīdumu baltā un zilā krāsā. Jau kopš sen seniem laikiem mēness akmens ticis izmantots gan kā spēcīgs talismans, gan izteikti skaists akmens, ar ko rotāties. Mēness akmens skaistums un tam piedēvētās enerģētiskās īpašības tiek augstu vērtētas arī mūsdienās. 

Mēness akmens ir pieņemts par 3. kāzu gada dienas akmeni, kā arī viens no jūnija mēnesī dzimušo akmeņiem. Mēness akmens tiek iegūts Madagaskarā, Austrālijā, Brazīlijā, Šrilankā, Meksikā, Vācijā, Šveicē un Indijā. Mēness akmens krāsainās versijas ir sastopamas tikai Indijā.

Akmens mirdzums jeb adularescence

Adularescenci izraisa gaismas difrakcija, kas mēness akmenī saskaras ar plāniem, mainīgiem ortoklāzes un albīta slāņiem. Tas rada peldošu, mākoņiem līdzīgu, zilu vai baltu gaismu akmens iekšpusē. Ja albīta kristāli ir ļoti smalki, rodas zils spīdums, savukārt, ja albīta plāksnes ir biezas, spīdums ir balts. Jo caurspīdīgāks un bezkrāsaināks ir pats akmens un zilāks tā mirdzums, jo vērtīgāks mēness akmens. Vēsturiski visvērtīgākie caurspīdīgie akmeņi ar spēcīgu zilo spīdumu tika iegūti Mjanmā, taču šie akmeņi jau ir izrakti. Tādēļ mūsdienās tādus var iegūt tikai, ja tirgotāji un kolekcionāri tos nodod viens otram.

Retos gadījumos mēness akmenī novērojama arī zila, zaļa un oranža krāsa, kas ir pazīstama kā labradorescence. Lai gan šādus akmeņus bieži sauc par “varavīksnes mēness akmeņiem”, taču patiesībā tie ir pavisam citi akmeņi – labradorīti. Tomēr pasaules akmeņu tirdzniecības jomā ir pieņemts šo akmeni saukt par varavīksnes mēness akmeni.

Mēness akmeņus dažreiz sauc par “adulāriju”. Nosaukums iedots par godu Adulāra kalnam Šveicē, kas ir slavena mēness akmeņu ieguves vieta. No šī nosaukuma atvasināts arī unikālā mirdzuma apzīmējošais vārds – adularescence.


Izturība

Mēness akmenim piemīt vidēja cietība – pēc Mosa skalas tam ir 6. līmenis. Tas nozīmē, ka akmens ir piemērots ikdienas nēsāšanai rotaslietās, tomēr jāņem vērā, ka tas var sākt šķelties un plaisāt, ja tiks pakļauts lielai slodzei. Tāpēc, nēsājot gredzenus un rokassprādzes, der atcerēties par piesardzību šo rotu saskarē ar cietākiem materiāliem, piemēram, dažādām virsmām, ar ko saskaras rokas. Pavisam droši, protams, nēsāt piespraudes un kulonus, kuriem ir mazāka iespēja nonākt saskarē ar citiem materiāliem.


Vēsture

Gan senie romieši, gan grieķi saistīja mēness akmeni ar savām mēness dievībām. Romiešu dabas vēsturnieks Plīnijs izdomāja šī dārgakmens nosaukumu, kad viņš rakstīja, ka mēness akmens mirdzošais izskats mainījās līdz ar mēness fāzēm — šis uzskats saglabājās vēl krietni pēc 16. gs.

Hinduistu mitoloģijā uzskatīja, ka mēness akmens radies no cietiem mēness stariem. Savukārt senie romieši šo akmeni iztēlojās kā sasalušu mēness gaismu. Daudzās kultūrās mēness akmens ir bijis mīlestības akmens: ja ar tiem savstarpēji apmainījās, varēja atjaunot mīlestību pēc cīņas vai savstarpējām negācijām. Tāpat mēness akmens tuvums palīdzējis saglabāt jauneklīgumu un arī spējis piesaistīt mīlestību tiem, kuri to patiesi no sirds meklējuši.

Tāpat senatnē ticēja, ka cilvēks var lasīt savu nākotni, ja pilnmēness laikā ieliek mutē mēness akmeni. Tas tika saistīts ar mēness gravitācijas spēku un spēju pierunāt enerģiju, kas izplūst no akmens.

Interesants fakts no pagājušā gadsimta vēstures ir tas, ka 1970. gadā mēness akmens tika pasludināts par Floridas štata oficiālo akmeni, lai godinātu Kenedija Kosmosa centru un NASA sasniegumus, nosēžoties uz mēness.


Enerģētiskās īpašības

Visplašāk mēness akmens zināms kā mīlestības, skaistuma, veiksmes un aizsardzības akmens. Saistīts ar personisko izaugsmi, auglību, jaunu sākumu. Mēness akmens ir izteikts sievišķās enerģijas akmens, kas palīdz līdzsvarot gan emocijas, gan iņ un jaņ enerģiju. Tiek uzskatīts, ka akmens nes lielu veiksmi, mazina trauksmi, attīsta iekšējo redzi un tā nēsātājai palīdz atjaunoties un transformēties.

Akmens iekšējā gaisma padara to par populāru izvēli meditācijai, jo miers ienāk katrā, kurš uz akmeni skatās un tur savā tuvumā.

Jau kopš sen seniem laikiem populārais mēness akmens turpina iepriecināt arī mūsdienās un būt par vienu no populārākajiem rotakmeņiem gan tā skaistuma, gan piedēvēto enerģētisko īpašību dēļ. Akmens maigie toņi piestāvēs ikvienai, savukārt mēness akmens unikālais mirdzums piešķirs īpašu akcentu arī visikdienišķākajā situācijā.