Domājot par oniksu, visbiežāk prātā nāk elegants akmens melnā krāsā. Lai arī melnā ir vispopulārākā oniksa krāsa, tomēr tas ir sastopams arī baltā, brūnā, zilā, oranžā, pelēkā un sarkanā krāsā. Onikss ir daudzpusīgs akmens, ko izmanto ne tikai eleganta tēla radīšanai, bet arī pozitīvas enerģijas vairošanai. Senās kultūras labi pazina šo akmeni, tāpēc tā pielietojums jau izsenis bijis, sākot ar amuletu, beidzot ar rotaslietu radīšanu.
Onikss ir halcedona paveids. Galvenokārt tas sastāv no kalcija un veidojas alās kā stalaktīti. Šie minerālu veidojumi satur dažādu krāsu paralēlās joslas. Onikss un ahāts ir divi līdzīgi halcedona paveida akmeņi. Galvenā atšķirība starp tiem ir, ka ahātam ir izliektas joslas, kamēr oniksam – paralēlas. Oniksu iegūst dažādās pasaules valstīs: Indijā, Brazīlijā, Madagaskarā, Krievijā, ASV, Meksikā, Austrālijā, Dienvidāfrikā.
Akmens nosaukums cēlies no grieķu vārda onux, kas tulkojumā nozīmē – nags. Sengrieķu mīti vēsta, ka kādu dienu mīlas dievs Amors ar vienu no bultām nogriezis nagus savai mātei – dievietei Venērai. Viņas dievišķie nagi iekrituši Olimpa kalna svētajā Indas upē, pārvēršoties oniksā. Onikss tūkstošiem gadu izmantos dažādās kultūrās. Senie ēģiptieši to izmantoja, radot keramikas izstrādājumus, savukārt senie grieķi un romieši no oniksa greba amuletus un radīja rotaslietas. Arī Bībelē ir atsauces uz oniksu. Ir teikts, ka onikss bijis vienpadsmitais akmens Augstākā priestera krūšu siksnā.
Jau izsenis onikss bijis iecienīts rotaslietu radīšanai dažādās kultūrās. Oniksu var slīpēt jebkurā formā – apaļā, lāsveida, kvadrāta un citās, kas vien var atsegt oniksa mirdzošo virsmu. Tāpat akmens tiek bieži izmantots arī dekoratīviem telpu apdares elementiem, interjera priekšmetu dekorēšanā un radīšanā – trauki, svečturi, gleznu rāmji. Tā kā akmens ir izturīgs (pēc Mosa skalas 6,5 – 7), akmeni izmanto arī dažādu virsmu radīšanai virtuvē, vannas istabā, darba telpās.
Vispopulārākais no visiem oniksa veidiem ir tieši melnais onikss – izteikti melns akmens bez joslām vai slāņiem ir melnais onikss. Šis oniksa veids dabā ir reti sastopams, tomēr tas ir viens no zināmākajiem. Tas tādēļ, ka rotakmeņu tirgū ir liels daudzums melnā krāsā krāsota un karsēta pelēkā oniksa un citu halcedona veidu, kas tiek pārdots kā melnais onikss. Tā kā tirgū ir daudz šādu akmeņu, tad arī cenu ziņā onikss ir pieejams.
Onikss ir sazemēšanās akmens, kas tā nēsātājam nodrošina balansu un aizsardzību. Zināms, ka tas veicina arī motivāciju un virzību uz priekšu. Onikss tiek izmantots, ja nepieciešams sasniegt izvirzītos mērķus un izsapņotos sapņus. Šis ir viens no svarīgākajiem prāta akmeņiem, kas nodrošina koncentrēšanos, līdzsvaro emocijas, mazina trauksmi un palielina paškontroli. Onikss tiek uzskatīts par vispusīgi spēcīgu akmeni, ko ir vērts turēt savā tuvumā, lai pasargātu sevi no jebkādas negatīvās enerģijas. Akmens tiek izmantots arī fen šui, lai šādu pašu aizsardzību nodrošinātu gan mājai, gan darba vietai. Tāpat tiek uzskatīts, ka depresīviem un vientuļiem cilvēkiem jāizvairās no oniksa nēsāšanas, jo tas var pastiprināt šīs sajūtas.
Onikss saistīts ar Lauvas horoskopu un noteikts kā viens no šajā zīmē dzimušo aizsardzības akmeņiem. Lauvas drosmīgais raksturs mēdz to atraut no harmonijas un sazemēšanās. Tāpēc onikss var palīdzēt līdzsvarot emocijas un sazemēt.