Opāls ir unikāls akmens, kas izspīd visās varavīksnes krāsās un to nokrāsās, veidojot pasakainu gaismu saspēli. Ne velti tas ir iecienīts un vēsturiski dažādām teikām apvīts. Lai arī opāls ir pusdārgakmens, tā nosaukums cēlies no sanskrita valodas vārda Upala, kas tulkojumā nozīmē – dārgakmens. Opāls veidojas no silīcija dioksīda bagātiem ūdeņiem. Akmens sastāv no mikroskopiskām sfērām, kas izkārtotas režģa veidā. Gaismas viļņiem pārvietojoties starp sfērām un izliecoties, rodas apburošās varavīksnes krāsas.

Opāliem ir dažādas pamatkrāsas – caurspīdīgs, balts, melns, oranžs, brūns, rozā. Katras pamatkrāsas akmenim krāsu mirdzums saspēlējas citādāk.

Vēsture un izcelsme

Opāls mūsdienu pasaulē atgriezās pirms nepilna gadsimta, kad tas tika atrasts Kvīnslendā, Austrālijā. Jauns zēns, kurš kopā ar tēvu meklēja zeltu un kvarcu, paklupa aiz mirdzošiem akmeņiem – opāliem. Pēc tam daudziem bija sapnis atrast šos mirdzošos akmeņus. Taču bija jābūt gataviem cīnīties ar skarbo Austrālijas dabu – ārkārtēju karstumu, asiem un durstīgiem krūmājiem, indīgiem kukaiņiem. Ārpus Austrālijas opāls tiek iegūts arī Meksikā un Brazīlijā.

Moraglione gredzens

Moraglione kaklarota

Moraglione gredzens

Taču opāla izcelsme sniedzas daudz senākā pagātnē. Pirmās opāla ieguves meklējamas 400 gadus pirms mūsu ēras, līkumotajos Karpatu kalnos. Akmens tika iekļauts pat sengrieķu filozofa Platona stāstos. Klīst leģendas, ka opāls no sabiedrības labvēlības izkrita vēlāk, kad rakstnieks Valters Skots 19. gs. uzrakstīja grāmatu Anna of Geierstein, kurā minēts, ka romāna galvenajai varonei piederējis opāls, kas to novedis pie nāves. Pēc tam opāls tika uztverts kā neveiksmes akmens. Opāla tirgus sabruka, jo, neskatoties uz mirdzošo skaistumu, cilvēki sāka baidīties no tā tumšajām spējām. Taču kādu laiku vēlāk karaliene Viktorija, nepakļaujoties māņticībai, uzdāvināja opālu savām meitām kāzu dienā. Pēc tā atkal opālu sabiedrībā sāka pieņemt kā labvēlīgu akmeni.

Ūdens opāla sastāvā

Pārsteidzošs ir fakts, ka opāls satur ūdeni. Ūdens veido 3 – 6% no akmens masas, taču atsevišķos gadījumos tas var sasniegt pat 21%! Ūdens akmenī rodas akmens veidošanās laikā. Reizēm klīst mīti, ka akmens ir porains un spēj ārēji uzsūkt gan eļļu, gan ūdeni, un tā ierīvēšana ar eļļu vai ūdeni maskēs akmens trūkumus un paildzinās dzīvesciklu. Taču tā nav patiesība- akmens nav porains un konkrētos šķidrumus sevī nevar uzsūkt.


Akmens jūtīgums

Opāls ir jūtīgs pret vides un ekstrēmu temperatūras maiņu. Dažādās pasaules valstīs akmeņu tirgotāji opālu tur ūdenī, līdz tas tiek pārdots. Tādā veidā tirgotājs noņem no sevis atbildību, pārdodot akmeni, kuram klients nevar saredzēt plaisas un citus trūkumus. Taču var rasties situācija, ka, kamēr klients akmeni nogādā līdz juvelieriem, tas piedzīvojis straujas vides maiņu, ātri izžuvis un paspējis saplaisāt. Lai novērstu plaisāšanu, ūdenī turētie opāli ir jāžāvē ļoti lēnām un pamazām, pakāpeniski jāpieradina pie jaunas vides un temperatūras. Žāvēšana var aizņemt pat līdz 6 mēnešiem. Ja akmeņi netiks pakļauti straujām temperatūru svārstībām, ar tiem viss būs kārtībā. Tādēļ rotu eksperti neiesaka iegādāties opālus, ko tirgotājs tur ūdenī. Iegādājieties tos, kuri jau ir nonākuši pie rotkaļa. Tad varēsiet būt droši, ka trauslie un bojātie akmeņi būs šajā laika posmā jau izņemti no apgrozības un līdz pircējiem nenonāks.

Opāls pēs Mosa skalas ir trauslāks kā citi akmeņi, tā cietības līmenis ir 5,5. Taču tas nenozīmē, ka rotas ar akmeņiem nevar nēsāt. Gluži otrādi – nēsājiet tās ikdienā, taču pievērsiet papildu uzmanību. Izvairieties no fiziska darba, sporta vai citām enerģiskām darbībām, kur opāls var saskarties ar cietām virsmām.

Enerģētiskā iedarbība

Mirdzošais opāls ir apveltīts ar augstu enerģiju. Tas spēj radīt līdzsvaru un harmoniju, veicina drosmi ieskatīties sevī un ieraudzīt savu dziļāko būtību. Opāls aicina atbrīvoties no veciem uztveres modeļiem un pārliecībām, kas vairs nekalpo cilvēkam. Pazīstams arī kā cerības akmens, kas ved uz pozitīvām pārmaiņām. Dziļi dziedina attiecības un palīdz pašiem nepazust tajās.

Opāls ir noteikts kā oktobra mēnesī dzimušo akmens, kas ļauj šajā mēnesī dzimušajiem mirdzēt un izcelties pūlī.

Pasaulē slavenākais opāls

Olympic Australis ir pasaulē lielākais un vērtīgākais opāls, kāds jebkad atrasts. Tas tika atrasts 1956. gadā Austrālijā – populārajā opālu atradnes vietā Eight Mile, Kūperbedijā. Kalnracis to atrada 9 metru dziļumā. Akmens nosaukts par godu Olimpiskajām spēlēm, kas tajā laikā notika Melburnā.

Neparastā akmens sastāvā ir 99% akmens masa un 1% augsne, kas joprojām piekļāvusies akmenim. Opāls sver 17 000 karātus, tā garums ir 28 cm, augstums 12 cm un platums – 11 cm. Opāla tīrības un kvalitātes dēļ, no tā varētu izgriezt vairāk kā 7000 karātu, tomēr tā unikalitātes dēļ, akmens netiks mainīts un sadalīts mazākos akmeņos. 2005. gadā akmens tika novērtēts 1,7 milj. ASV dolāru vērtībā.