Nefrīts ir pusdārgakmens, kas visbiežāk ir zaļā krāsā, tomēr var būt sastopams arī balts, rozā vai violets. Sava unikālā un skaistā toņa dēļ tas ir ļoti iecienīts kā rotakmens. Visbiežāk šis pusdārgakmens ir necaurspīdīgs, kā arī ir viens no populārākajiem minerāliem, ko izmanto reliģijā un maģijā. Senajā Ķīnā tika uzskatīts, ka nefrīts ir pilnvērtības akmens, kas simbolizē debesis, zemi, gudrību un mūžību. Šim akmenim vairāk tiek piedēvēta vīrišķā enerģija, kas gādā par prāta asumu, mērķu sasniegšanu un spēju pieņemt lēmumus.

Akmens nosaukums radies no grieķu vārda nephros, kas tulkojumā nozīmē – niere, jo sen senos laikos tika uzskatīts, ka šis akmens palīdz arī pret nieru slimībām. Nefrīts ir ļoti triecienizturīgs, tādēļ to izmanto ne tikai juvelierizstrādājumu radīšanā, bet arī skaistumkopšanā – piemēram, šobrīd populārais Gua Sha sejas masāžas rīks visbiežāk izgatavots tieši no nefrīta.   

Visbiežāk atrodams Jaunzēlandē, Kanādā, Ķīnā, taču visaugstākās kvalitātes akmeņi tiek atrast Mjanmā.

Nefrīts vai žadeīts?

Juvelierizstrādājumu pasaulē, interesējoties par nefrītiem, sastapsieties ar diviem dažādiem terminiem: nefrīts (nephrite) un žadeīts (jadeite). Gan nefrīts, gan žadeīts abi ir īsti, autentiski nefrīti jeb žadi (jade). Tikai 19. gs. tie tika izdalīti kā atsevišķi materiāli, līdz tam tas tika uzskatīs par vienu materiālu daudzu tūkstošu gadu garumā. Pēc izskata abi ir ļoti līdzīgi, tomēr to ķīmiskais sastāvs ir atšķirīgs. Žadeītam ir augstāka cietība un tas ir izturīgāks, kamēr nefrīts ir mazāk spīdīgs un gandrīz vienmēr necaurspīdīgs. Žadeīts ir pieejams plašākā toņu klāstā, savukārt nefrīts – tumšākos un matētākos toņos. Nefrīts pasaulē biežāk atrodams, taču žadeīts pieejams tikai Mjanmā.

Nozīme dažādās kultūrās

Nefrītam ir bijusi ļoti liela nozīme Ķīnas kultūrā, kur tas tika uzskatīts par vienu no vērtīgākajiem akmeņiem. Vairāk kā 60 000 gadu tas izmantots ne tikai kā rotakmens, bet arī materiāls dažādu instrumentu radīšanai. Prasmīgi apstrādāts nefrīts tika uzskatīts pat par vērtīgāku kā zelts.

Liela nozīme nefrītam bijusi arī Jaunzēlandes pirmiedzīvotāju – maoru kultūrā. No nefrītiem maori izgatavoja gan rotas, gan ieročus, kā arī slavenās kaklarotas Hei Tiki – no nefrīta izgrebta cilvēka figūra apmēram 10 – 18 cm augstumā, kas iekarināts auklā. Tas ir viens no mūsdienās pazīstamākajiem maoru kultūras simboliem. 

Slavenās nefrīta rokassprādzes

Ķīnā radušās un popularitāti ieguvušas arī nefrīta rokassprādzes. Tiek uzskatīts, ja cilvēks nēsā nefrīta rokassprādzi, tad tas nēsā bagātību, veselību un veiksmi. Šādu rokassprādzi bieži dāvina jaundzimušajiem, simboliski dāvājot aizsardzību un veiksmi. Šī bagātības simbola vēsture Ķīnā sniedzas vairāk kā 2000 gadu senā pagātnē. Ķīnieši uzskata, ka nefrīts ir pati debesu dāvana, tāpēc rotu, īpaši rokassprādzes, nēsāšana no šī akmens ir vitāli nepieciešama.

Pasaulē dārgākās un ekskluzīvākās nefrīta rokassprādzes tiek tirgotas Sotheby’s izsoļu namā Honkongā. Visdārgākā pārdotā rokassprādze ir The Circle of Heaven (Debesu aplis), kas tiek uzskatīta par “dabas pilnību” un pārdota par apmēram 9 milj. EUR.