Rota ir juvelierizstrādājums, ko iegādājas par godu kādam svarīgam notikumam. Šo smalko un estētisko priekšmetu iegāde ir veids, kā izpaužam savas jūtas pret mīļoto cilvēku vai arī iepriecinām paši sevi, taču reizēm aizmirstam kādu būtisku patiesību – rotas ir jāprot arī pareizi valkāt.

Konsultē Goldwork Juvelieri  vadītāja Jana Jackovska.

Juvelierizstrādājumi pieprasa saudzīgu attieksmi

Viena no galvenajām kļūdām, ko pieļauj rotu īpašnieki – uzskata tās par teju nenovalkājamiem juvelierizstrādājumiem, aizmirstot, ka smalks juveliera darbs pieprasa tikpat smalku attieksmi pret to. Jo ikviens juvelierizstrādājums ir ļoti trausls, ar kuru jāapietas saudzīgi – vai tās būtu izgatavotas no zelta vai sudraba, ar iestrādātiem dārgakmeņi vai pusdārgakmeņiem. Tas var būt pavisam vienkāršs zelta gredzens, ar tikpat lielu rūpību un saudzīgu attieksmi jārūpējas arī par tā ārējo veidolu un rotas stāvokli kopumā, stāsta Goldwork Juvelieri vadītāja.

Galvenās problēmas, kas parasti jānovērš Goldwork Juvelieri servisa centrā – rotu valkātāji, nenoņemot gredzenus, nereti mazgā traukus, gatavo ēst, veic dārza darbus. Īpaši lielas problēmas rodas, ja gredzenos iestrādāti dārgakmeņi vai pusdārgakmeņi.

Nevērīgas valkāšanas dēļ tajos esošie akmeņi kļūst duļķaini, zaudē sākotnējo mirdzumu un gaismas spēli.

Izstrādājuma pārklājuma virsma  ar tajā esošo apdares veidu (piem. matējumu, apzeltījumu, rodējumu) var ne tikai ātri nodilt, bet arī var tikt neatgriezeniski bojāta. Arī rotās iestrādātie akmeņi, nesaudzīgas apiešanās rezultātā var izkrist un dažkārt arī nepamanot pazust. Atkarībā no akmens stiprinājuma veida, rotas nenovelkot no pirksta, var netīšām aizķert akmens stiprinājumu vietas.

“Vēl ieteiktu pievērst uzmanību, ka rotaslietas, kurā izmantotas krapes, mēdz būt ar asām malām, tādēļ nebūtu ieteicams šos juvelierizstrādājumus valkāt zem cimdiem vai vispirms uzvilkt vilnas džemperi un tikai pēc tam uzvilkt gredzenus,” uzsver Jana Jackovska.

Saules gaisma var neatgriezeniski sabojāt dārgakmeņus un pusdārgakmeņus

Reizēm dāmas apmeklē solārijus, bet aizmirst pirms tam noņemt rotaslietas. Ja tajās iestrādāti pusdārgakmeni, dārgakmeņi, brīdinām, ka tie siltuma (sauna, pirts) un ultravioletā starojuma ietekmē var neatgriezeniski mainīt savu unikālo krāsu. Šis nosacījums attiecas arī uz dārglietām, ja tās valkā pludmalēs.

Arī ejot peldēties, būtu ieteicams noņemt pilnīgi visus juvelierizstrādājumus.

Nesen Goldwork Juvelieri servisā vērsās kāds klients, kurš bija aizmirsis noņemt sudraba ķēdīti pirms peldes ūdenstilpē ar ļoti sāļu ūdeni. Peldes laikā notika ķīmiska reakcija un sudraba ķēdīte pilnībā zaudēja savu dabisko mirdzumu, oksidējoties, tā kļuva melna, tāpēc juvelierim bija jāveic pilna rotaslietas apkope, lai ķēdīte atgūtu savu dabisko spīdumu.

Nekādā gadījumā uz rotām nedrīkst pūst smaržas, lietot kosmētikas, parfimērijas vai farmācijas produktus, jo tā var sabojāt iestrādātā akmens vai dārgakmens struktūru, kā arī var tikt nodarīts kaitējums dārgmetāla apdares virsmai.

Rotaslietu apkopi jāuztic tikai profesionāļiem

Viens no pieprasītākajiem pakalpojumiem, ko sniedz Goldwork Juvelieri pieredzējušie speciālisti, ir juvelierizstrādājumu tīrīšana un pulēšana.

Neatņemama juvelierizstrādājumu sastāvdaļa no baltā zelta un sudraba ir rodija pārklājums, kas rotas virsmai piešķir īpaši unikālu spīdumu un pievilcīgi glancētu  dārgmetāla tonalitāti. Taču jāatceras, ka šādas rotas, īpaši gredzenus, atkarībā no to valkāšanas intensitātes, laiku pa laikam būs jāatjauno, jo valkāšanas procesā izstrādājuma pārklājums nodilst, atsedzot dārgmetāla pamattoni. Rezultātā gredzena riņķa apakšējā daļa zaudē spožumu un kļūst iedzeltena.  

“Bieži pat neiedomājamies, ka apmeklējot sporta zāles, cilājot svarus, dārgmetāla virsma, tiek pakļauta ievērojamai mehāniskai slodzei, rezultātā uz gredzena riņķa dārgmetāla virsmas rodas mikroskrāpējumi un reizēm pat neliela izmēra buktes, kas, atkarībā no dārgmetāla proves (jo augstāka prove, jo mīkstāks sakausējums) saārda pārklājuma virsmas struktūru.

Ja vienam klientam gredzena virsma var nodilt divu mēnešu laikā, saudzīgākam gredzenu lietotājam šis laika posms var būt līdz pat diviem gadiem un vairāk. Tāpēc vēlamies atgādināt, ka pret ikvienu rotu jāizturas cienīgi, tieši ar tādām emocijām, ar kādiem nolūkiem tā tika iegādāta.”

Interneta veikalos var iegādāties tā dēvētās ultraskaņas vannas, kuras it kā var izmantot dažādu dārglietu tīrīšanā. “Uzskatu, ka dārglietu apkope tomēr jāuztic profesionāļiem, jo svarīgi saprast, kāda veida juvelierizstrādājumus var tīrīt ultraskaņas vannās. Varbūt tas attiecas uz rotām, kurās nav iestrādāti akmeņi, ultraskaņas vannās var nospodrināt vienkāršas konstrukcijas zelta ķēdītes, rokassprādzes vai izstrādājumus ar gludu virsmu. Ja dārglietas pārklātas ar briljantiem, cirkoniem, pusdārgakmeņiem, šādus izstrādājumus pakļaut ultraskaņas iedarbībai kategoriski aizliegts, jo smalko ultraskaņas svārstību dēļ, akmeņi no rotām var vai nu izbirt vai tikt izkustināti, kas nozīmē, ka pastāv risks tos vēlāk pazaudēt. Mēs saviem klientiem iesakām uzticēt rotu apkopi profesionāliem juvelieriem, jo viņi ne tikai veic izstrādājumu tīrīšanu un pulēšanu, bet ar īpašām ierīcēm apskata rotaslietu, lai būtu droši, ka tā kalpos pēc iespējas ilgāk.

Viens no kompānijas profesionalitātes rādītājiem ir spēja ne tikai atrisināt radušos problēmu ar rotaslietu, bet komunicējot ar klientu panākt tā uzticību, radīt pārliecību, ka piedāvātais ekspertu risinājums būs viskvalitatīvākais.

“Mums bija klients, kurš iegādājās savai līgavai ļoti dārgu baltā zelta saderināšanas gredzenu. Diemžēl tam nolūza gredzena augšdaļa, kura bija iestrādāts prāvs skaits briljantu. Klients bija aptaujājis visus juvelierizstrādājumu servisus Rīgā, ikviens no tiem piedāvāja savu risinājumu, diemžēl neviens nespēja sniegt garantiju, ka nolūzusī detaļa tiks drošā veidā piestiprināta. Tas bija sarežģīts tehnisks risinājums, bet mūsu juvelieri atrada risinājumu, gan kā detaļu piestiprināt pie gredzena, gan arī sniedzām garantiju, ka tā nenokritīs vēlreiz. Gredzenu salabojām, dāma, kura tagad ir viņa sieva, joprojām nēsā gredzenu un ir ļoti apmierināta.”

Gredzenus var gan palielināt – lodējot, bet ir rotas, piemēram, laulības gredzeni, kurus var gan pastiept, gan samazināt bez lodēšanas.

Dažas negodprātīgas juvelieru firmas izmanto materiālus, kas labi izskatās, bet ir ļoti trausli un jāvalkā ārkārtīgi saudzīgi. “Juvelierizstrādājumu tirgus sastāv no dažāda veida pircējiem ar dažādu pirktspēju. Rezultātā tiek saražotas rotaslietas, kuras ir ļoti vieglas, gaisīgas, izskatās visnotaļ apjomīgas, bet dārgmetāla sastāvs tajā nepārsniedz pat vienu gramu. Juvelierizstrādājums ir tik plāns un smalks, ka pie mazākās nepareizās kustības tas zaudē savu vizuālo izskatu un tas principā nav valkājams katru dienu. Bieži Goldwork Juvelieri servisa centrā vēršas klienti, kuri iegādājušies šāda veida gredzenus un ir ārkārtīgi vīlušies, ka pirms nedēļas iegādātajam gredzenam jau ir deformējusies tā forma. Jāsaprot, ja vēlamies rotas nēsāt ikdienā, vai tās būtu gatavotas no zelta vai sudraba, tām jābūt pietiekami izturīgām.