Rotaslietu vēsture ir ļoti sena, proti, senākā rotaslieta ir caururbti gliemežvāki, kas tika atrasti Blombas alās (DĀR). Šīs kaklarotas vecums ir aptuveni 77 000 gadi – tas nozīmē, ka cilvēki rotājušies kopš senseniem laikiem. Dažādos laika periodos ir vienmēr pastāvējusi arī sava rotaslietu etiķete un nēsāšanas noteikumi, rotas kalpojušas kā amuleti un arī kā statusa simbols. Tāpat esam gadsimtiem nēsājuši rotas, lai vienkārši izceltu savu personību. Rotu piedāvājums mūsdienās ir ļoti daudzveidīgs, tāpēc aktuāls ir jautājums – kādi ir rotu nēsāšanas noteikumi un vai tādi vispār pastāv.

Senākos laikos noteikumi attiecībā uz rotaslietu valkāšanu bija daudz stingrāki. Šobrīd daudzi no šiem nosacījumiem vairs nav aktuāli vai arī laika gaitā mainījušies. Bieži ir dzirdēts uzskats, ka rotaslietu izvēlē ‘’mazāk ir vairāk’’, tomēr tagad tas ne vienmēr atbilst patiesībai, jo ir gadījumi, kad efektīvas, uzmanību piesaistošas rotaslietas ir tieši laikā.  Galvenais ir apzināties brīdi, kad tas ir atbilstoši un nes vajadzīgo vēstījumu.

Pirms pieciem gadiem par slikto toni rotaslietu valkāšanā vēl varēja uzskatīt to, ka dāma vienlaicīgi nēsā daudz dažādu rotaslietu un kombinē dažādu krāsu zeltu. Gaumīga izvēle aprobežojās ar vienu kaklarotu vai auskariem. Turpretim šobrīd tā jau ir modes tendence – drīkstam valkāt pilnīgi visu dažādās kombinācijās. Rotaslietu eksperti gan iesaka turēties pie viena metāla, piemēram, zelta. Var kombinēt sarkano ar balto vai dzelteno ar balto, var izvēlēties arī visus trīs, taču jāatceras, ka dzeltenais zelts ar sarkano savā starpā tomēr “strīdas”.  Akmeņu miksēšana arī ir pieņemama, taču arī šeit būtu vēlams veidot atbilstošas kombinācijas un izvairīties, piemēram, no briljantu miksēšanas ar Swarovski kristāliem. Šajā ziņā vajadzētu ieturēt vienu līniju un kopā jaukt dārgakmeņus un pusdārgakmeņus. Šobrīd tieši jaunām sievietēm ir aktuāli nēsāt daudz mazus gredzentiņus citu uz cita kopā pat ar vairākām smalkām kakla ķēdītēm, rotu pasaulē tas ir īpaši trendīgi, kā arī tiek veidotas kolekcijas tieši ar rotām, kuras vislabāk izskatās bagātīgā komplektā, dodot iespēju šādu rotu cienītājai papildināt savu personīgo rotu kolekciju pakāpeniski, pievienojot arvien vairāk elementu pēc vēlmēm un iespējām.

Tomēr ir sfēras, kurās ievērot zināmus noteikumus un etiķeti ir pat ļoti vēlams. Biznesa vidē nosacījumi ir stingrāki, jo vēlamies radīt neitrālu, lietišķu iespaidu un vērst uzmanību tikai uz galveno. Sevišķi rūpīgi būtu jāpārdomā rotu izvēle, ja esat augstā amatā, šeit patiešām varētu noderēt uzskats “mazāk ir vairāk”.

No izvēlētajām rotām un nēsāšanas paradumiem, tai skaitā – uz kura pirksta nēsājat gredzenu, var nolasīt arī personīgu informāciju. Piemēram, gredzens uz rādītājpirksta var liecināt par to, ka cilvēkam ir valdonīgs raksturs. Politiķis ar šādu rotu var nest sev nevēlamu vēstījumu, ne velti lielu valstu vadoņi nereti izvēlas nevalkāt rotas vispār, lai nepastāstītu par sevi ko “lieku”. Tas attiecas gan uz sievietēm, gan vīriešiem, jo arī stiprā dzimuma pārstāvjiem nereti patīk nēsāt rotaslietas. Interesanti, ka, piemēram, Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam neredzēsiet nevienu rotu. Rotas, protams, var vēstīt arī par ienākumu līmeni, sevišķi tas varētu attiekties uz pulksteņiem, ar kuru palīdzību biznesā var tikt apliecināts cilvēka statuss. Ļoti dārgs pulkstenis var nest divējādu vēstījumu – nēsātājs ir ļoti veiksmīgs, pārliecināts cilvēks, kurš aizvedīs savu komandu uz iecerēto mērķi, bet citā situācijā to varētu tulkot kā augstas pakāpes snobismu, tādēļ arī šīs izvēles būtu rūpīgi jāizvērtē. Protams, ka biznesa vidē rotaslietu nēsāšana noteikti nav aizliegta, bet prātīgāk būtu izvēlēties neuzkrītošas, ieturētas, klasiskas, bet vērtīgas rotas, nekā lielas, spilgtas un mirdzošas, pat ja tas ir tikai viens ekstravagants gredzens. Jāatceras, ka arī pulkstenis un laulību gredzens (nereti kopā ar saderināšanās gredzenu) tiek pieskaitīts pie rotām, tāpēc, ja sieviete šo komplektu papildinās ar neitrāliem, smalkiem auskariem, piemēram, pērlītēm vai tā saucamajām “nagliņām”, un klasiski askētisku kakla ķēdīti, pie tā arī varētu apstāties. Tāpat biznesa vidē būtu ieteicams nejaukt metālus, proti, ja valkājat baltā zelta rotaslietas, tad pie tā vajadzētu palikt konkrētajā komplektā.

Iegādājoties rotaslietas, rotu eksperti iesaka uzreiz izvēlēties komplektu, ja tas ir iespējams – auskarus, gredzenu un kaklarotu. Šīs trīs lietas nav obligāti nēsāt visas kopā, it īpaši, ja rotas ir lielākas un pamanāmākas. Tās var kombinēt pa divām – izvēloties auskarus un kaklarotu vai kaklarotu kopā ar gredzenu. Protams, var pienākt kāds īpaši svinīgs mirklis, kad vakara iznācienam būs piemērots arī pilns komplekts, taču ikdienā no tā vajadzētu izvairīties.

Turpretim, ja rotas iegādāsieties pa vienai, vēlāk varētu būt grūti rotaslietas saskaņot. Tas nekas, ka ikdienā kaklarota netiek nēsāta, ir vērtīgi to paglabāt arī gadījumam, kad izvēlēsieties īpašu tērpu, piemēram, ar dekoltē. Tad to lieliski varētu papildināt ar kaklarotu, kura savukārt būs saskaņota ar auskariem vai gredzenu. Ar garajām kaklarotām ir vērtīgi ievērot vienu noteikumu – jāpievērš uzmanība, kur šī kaklarota beidzas, jo tas būs punkts, kam apkārtējie pievērsīs vislielāko uzmanību, un tas var radīt arī kuriozas un neveiklas situācijas.

Lai gan mūsdienās ārpus lietišķās sfēras notiekumu vairs īsti nav, tāpat vajadzētu sekot līdzi, vai ar rotām netiek pārspīlēts. Ja vakaram izvēlēsieties visu rotu komplektu, kas ir īpaši spilgts un pamanāms, varat, piemēram, aizēnot īsto vakara varoni – jubilāru vai līgavu. Šīs situācijas būtu rūpīgi jāizvērtē. Lai gan miksēt var visu ar jebko, tāpat kā mājokļa iekārtošanā, kur pieļaujami dažādi dizaina elementi, tas būtu jādara apdomīgi, lai neradītu pretēju efektu iecerētajam. Tas attiecas gan uz dažādu akmeņu, krāsu un metālu izvēli – ja nejūtaties, spēcīgi šajā lauciņā, labāk nepārspīlēt un neriskēt, – gan apģērba stilu un krāsām. Ja izvēlētais apģērbs ir košs, ekstravagants, ar rakstu, drīzāk piestāvēs neitrālas, mazas rotas, kas neizceļas pašas par sevi, bet tikai eleganti papildina apģērbu. Un otrādi – ja tērps ir askētisks, vienkrāsains, klasisks, tad varat atļauties spilgtas un pamanāmas rotas kā lielisku akcentu koptēlam un personības pasvītrošanai.

Ir rotas, kuras iederēsies it visur un ir “drošajā zonā”, piemēram, pērles. Tās varēsiet nēsāt gan darba vidē, gan arī svētkos, turklāt pie jebkura tērpa. Tas pats attiecas uz briljanta “nagliņām”, kas ir mazi, bet ļoti gaumīgi un vērtīgi auskariņi.

Vārdu sakot, lai kā jūs izvēlētos “rotāties” arī beznoteikumu laikmetā, būtu gudri un vērtīgi savas izvēles veikt ar konkrētu mērķi – izcelties vai tomēr nē, pārsteigt vai tikai papildināt savu tēlu ar gaumīgiem akcentiem. Katrā ziņā jums noteikti varēs palīdzēs arī rotaslietu eksperti, apskatot un izvēloties rotas klātienē.