Pasaulē par mīlestību vissimbolizējošāko akmeni tiek uzskatīts rozā jeb rožu kvarcs. Valdzinošā rozā kvarca skaistums un spēks ir tāds, ka tas kopš sen seniem laikiem ir viens no iekārojamākajiem rotakmeņiem pasaulē. Rozā kvarcs ir kvarca paveids, kas savu nosaukumu ieguvis tā unikālās, maigi rozā krāsas dēļ. Akmens sastopams dažādos rozā toņos – sākot ar gandrīz caurspīdīgu, maigi rozā toni un beidzot ar vidēji tumši rozā.
Visizteiktākie toņi novērojami liela izmēra akmeņos. Maza izmēra akmeņi ar labu toni ir reti sastopami. Rozā kvarcam novērojams arī asterisms – sešstaru zvaigzne, kas atspīd akmens virsmā.
Rozā kvarcs ir piemērots iestrādāšanai rotaslietās, kuras var nēsāt ikdienā. Pēc Mosa skalas šī akmens cietības līmenis ir 7, kas nozīmē, ka akmens ir izturīgs pret skrāpējumiem un triecieniem.
Lai arī rozā kvarcs ticis atrasts dažādās pasaules valstīs (Indijā, Šrilankā, Madagaskarā), tomēr vislielākās ieguves vietas, kur atrod visaugstākās kvalitātes rozā kvarcu, ir tieši Brazīlija.
Rozā kvarcam jau izssenis tiek piedēvētas daudz dziednieciskas īpašības, kas saistītas ar mīlestību, pašdziedināšanos un personīgo izaugsmi. Tas tiek uzskatīts par galveno mīlestības akmeni, kas veicina beznosacījuma mīlestību ne tikai pret sevi, bet arī pret saviem tuvākajiem un pasauli kopumā. Akmens māca atvērt sirdi un dvēseli, māca piedot un dziedēt sirdsāpes. Palīdz atvērt sirdi jaunai mīlestībai. Simbolizē sirdsmieru, maigumu, skaistumu. Rozā kvarcs piepilda sirdis ar mīlestību. Akmeni ieteicams turēt sirds tuvumā, kas visērtāk panākams, nēsājot kaklarotu ar tajā iestrādātu rozā kvarcu.
Rozā kvarcs tiek minēts arī kā viens no janvārī un oktobrī dzimušo akmeņiem, kā arī akmens, ko dāvina 5. kāzu gadadienā.
Pasaulē lielākais rozā kvarcs
2022. gadā Pasaules Ginesa rekordu ieguva rozā kvarca bumba, kuras diametrs ir 204,1 cm, svars 3700 kg. Pasaulē lielākā kvarca titulu uzstādīja Dhammakaya fonds Taizemē.
Vēsture
Tāpat kā daudziem izciliem akmeņiem, arī rozā kvarcam ir bagāta vēsture, ko rotā dažādi mitoloģiski stāsti un garīgas tradīcijas. Vissenākā zināmā rozā kvarca rotaslieta ir krelles, kas tika atrastas Mezopotāmijā (mūsdienās – Irākā) aptuveni 7000 gadu pirms mūsu ēras. Taču arī Senā Ēģipte un Senā Grieķija pretendē uz tās valsts titulu, kura pirmā atklāja šo skaisto akmeni.
Rozā kvarcam bija nozīmīga loma gan seno ēģiptiešu, gan seno romiešu ikdienā. Par mūžīgās mīlestības un atjaunošanās akmeni tas tika noteikts jau mītos par grieķu dievībām – Afrodīti un Adonisu. Kā arī vēlāk tas iekļauts ēģiptiešu dievību mītos. Viena no nozīmīgakajām seno ēģiptiešu dievībām bija Izīda – dzīvības, mātes un auglības dieviete. Viņas mūžīgā jaunība padarīja viņu par dzīvības un skaistuma nesēju, un tika uzskatīts, ka šīs īpašības vairojusi tieši rozā kvarca klātbūtne. Viņa izmantojusi rozā kvarcu, lai veiktu masāžas ķermenim un sejai, kā rezultātā āda saglabājusi jauneklīgumu.
Akmens enerģija izmantota ne tikai garīgos un skaistuma nolūkos. Zināms, ka Ēģiptes Obeliski būvēti ar kvarca akmeņiem, lai aizsargātu iedzīvotājus, savienojoties arī ar saules un debesu spēku.
Īzīdas skaistumkopšanas prakse turpinās ne tikai Ēģiptē, bet arī visā pasaulē, kur dāmas meklē kvarca kristālus, lai uzlabotu ādu. Tāpat arī akmens kopš seniem laikiem tiek nēsāts līdzi un turēts pie sirds, ticot, ka tas dziedē visas sirdssāpes un veicina jaunas mīlestības uzplaukšanu.