Tirkīzs ar savu burvīgi zilganzaļo nokrāsu ir pusdārgakmens, kas valdzinājis civilizācijas gadu tūkstošiem. Akmens iecienīts ne tikai sava unikālā skaistuma un izteikti zilās krāsas, bet arī enerģētiskās un simboliskās nozīmes dēļ. Tiek uzskatīts, ka tam ir dziļi nomierinoša un aizsargājoša enerģija, kā arī akmens noteikts par decembrī dzimošo akmeni.
Tirkīzs ir necaurspīdīgs minerāls. Tā nokrāsas ir no gaiši zilas līdz spilgti zilganzaļai, bieži vien iekļaujot unikālus un sarežģītus dzīslu rakstus pelēkbrūnos toņos. Akmens tonis ir saistīts ar vara un dzelzs piejaukuma daudzumu. Tirkīza cietības pakāpe pēc Mosa skalas ir no 5 līdz 6, kas norāda, ka akmens ir vidēji ciets, taču var būt arī jūtīgs pret skrāpējumiem, triecieniem un jebkādu citu saskari ar cietākiem materiāliem. Tas nozīmē tikai to, ka pret tirkīza rotām ir jāattiecas ar piesardzību un rūpēm. Tirkīzs pieprasa rūpīgu kopšanu arī tā porainības dēļ. Poraina struktūra nozīmē, kas akmens laika gaitā var piedzīvot toņa izmaiņas vai zaudēt spīdumu, ja tas netiek kopts vai arī tiek bieži pakļauts saskarei ar ūdeni vai citiem šķidrumiem. Taču, neskatoties uz tā relatīvo trauslumu, tirkīzs joprojām ir iecienīts un godināts tā valdzinošā skaistuma un enerģētisko īpašību dēļ.
Zilais akmens ir vērtīgs un rets pusdārgakmens, taču tas ir pieejams cenas ziņā. Cena par tirkīza karātu ir sākot no 3 – 5 ASV dolāru, taču visaugstākās kvalitātes akmeņi var sasniegt pat 1500 ASV dolāru par karātu.
Izcelsme
Tirkīza pirmsākumi meklējami Senajā Ēģiptē un Persijā pirms vairāk nekā 5000 gadiem. Senie ēģiptieši tirkīzu uzskatīja par aizsardzības simbolu, kas spēj atvairīt ļaunos garus. Persiešu kultūrā tirkīzu saistīja ar veiksmes un laklājības piesaistīšanu tā valkātājiem. Arī indiāņu ciltīs tirkīzs bija ļoti iecienīts kā svētais akmens, kas spēj dziedināt, aizsargāt un savienot ar garīgo pasauli. Lai tirkīza īpašības būtu jūtamas un tās būtu tuvāk cilvēka ķermenim, no šī akmens tika izgatavotas rotaslietas, amuleti un dažādi ceremonijām nepieciešami priekšmeti. Tirkīzs kā gudrības, miera un draudzības simbols ir nesis savu stāstu gadu tūkstošiem ilgi, un šis simbolisms tiek glabāts arī mūsdienās. Nosaukums “tirkīzs” cēlies no franču vārda un tulkojumā nozīmē “turks”. Iespējams, tas tādēļ, ka viduslaiku Eiropā tirkīzs tika ievests no Turcijas. Mūsdienās akmeni iegūst Afganistānā, Ķīnā, Ēģiptē, Francijā, Irānā, Meksikā, Peru, Polijā, ASV un citur.
Tirkīza vērtība atšķiras atkarībā no akmens izcelsmes, krāsas un kvalitātes. Lai arī par vērtīgāko tiek uzskatīti vienmērīgas krāsas tirkīzs, tomēr unikālā rakstura dēļ augstu popularitāti iegūst tieši tie, kuriem raksturīgs brūnais dzīslojums. Vērtīgākie un iecienītākie tirkīza paveidi ir: Persijas tirkīzs, Guļošā skaistule, Kingmana tirkīzs un ķīniešu tirkīzs.
Persijas tirkīzs no Irānas, kas vēsturiski pazīstams kā Robin’s Egg Blue, ir ļoti pieprasīts tā košā un izteikti dziļi zilā toņa dēļ, kurā novērojami minimāli ieslēgumi. Šis tirkīza paveids tiek uzskatīts par vienu no visvērtīgākajiem tā retuma un intensīvās krāsas dēļ, līdz ar to – tas ir arī cenas ziņā visdārgākais.
Guļošā skaistule jeb Sleeping Beauty Tirquise nosaukts tā atradņu vārdā, kas atrodas Arizonā, ASV. Šo tirkīzu augsti vērtē tā tīrās, debeszilās krāsas dēļ, bez redzamiem ieslēgumiem. Savukārt Kingmanā, Arizonā iegūtais tirkīzs izslavēts ar bagātīgi zilo nokrāsu un tai raksturīgajiem ieslēgumiem zeltaini brūnā vai pat melnā krāsā. Šo tirkīzu plaši izmanto indiāņu rotaslietās un tas ieguvis popularitāti arī kolekcionāru vidū visā pasaulē.
Ķīniešu tirkīzs zināms ar to, ka Ķīna gadsimtiem ilgi bijusi nozīmīgs tirkīza ieguves avots. Šis tirkīzs piedāvā plašu toņu gammu, kas iekļauj arī aizraujošus ieslēgumu rakstus. Ķīniešu tirkīzs ir viens no populārākajiem mūsdienu juvelierizstrādājumu pasaulē.
Rotaslietās tirkīzs bieži tiek izmantots kopā ar citiem akmeņiem – perlamutru, kristālu, mēness akmeni, topāzu. Šādā veidā košais tirkīzs tiek pārklāts ar kādu no gaišajiem, caurspīdīgajiem akmeņiem un panākts pienains, jūras ūdens zilais tonis.
Enerģētiskā nozīme
Tirkīzam ir nomierinoša, sazemējoša enerģija, kas padara to par lielisku akmeni, kad nepieciešama palīdzība, lai nomierinātos vai meditējot. Tiek uzskatīts arī, ka tas savieno debesis un zemi, un palīdz savienoties arī ar garīgo pasauli. Tirkīzs var stiprināt intuīciju, aizsargāt, attīrīt. Tiek plaši izmantots dziedniecībā, jo ir visu čakru līdzsvarojošs akmens. Akmens spējot līdzsvarot arī visas emocijas, palīdz kļūt atvērtākiem mīlestībai un piedošanai, uzlabo komunikāciju un izteiksmes veidu.
Tiek uzskatīts, ka tirkīzs ir decembrī dzimušo jeb Strēlnieku akmens. Šī akmens nēsāšana padara Strēlniekus dzīves gudrākus, saprotošākus un pieņemošākus pret sevi un citiem.
Tirkīzs ar savu seno vēsturi, simbolisko nozīmi un valdzinošo skaistumu joprojām ir vērtīgs akmens, kas tiek lolots visā pasaulē. No izmantošanas senajās civilizācijās līdz pat mūsdienu juvelierizstrādājumu pasaulei – tirkīzs joprojām iekaro cilvēku sirdis, kuri vēlas gan just tam piedēvētās dziednieciskās īpašības, gan arī papildināt savu tēlu ar rotām unikāli zilos toņos. Neatkarīgi no tā, vai rotaslietu radīšanā tiek izmantots persiešu vai ķīniešu tirkīzs, katrs paveids atspoguļo šī akmens unikālo pievilcību un mūžīgo šarmu.