Jau senajās civilizācijās dārgakmeņiem bija ļoti augsta vērtība, un tie bija un ir joprojām bagātības un greznības simbols. Nevainojamu dārgakmeņu cenas turpina pieaugt, tāpēc, šķiet, ka nav ierobežojumu tam, cik kāds bagātnieks būtu gatavs maksāt par retu briljantu, vārda tiesībām uz slavenu akmeni vai arī īpašumtiesībām uz rotaslietu, kas piederējusi kādai vēsturiski zināmai personai.

Piedāvājam aplūkot piecas no visu laiku visdārgākajām rotaslietām, kuras izsoļu eksperti salīdzina ar visaugstākajiem mākslas darbiem.

1.     Hupa briljants (The Hope Diamond) – 250 milj. ASV dolāru

45 karātu briljants tika atrasts Indijā 17. gadsimtā. Lai arī iespaidīgais zilais briljants ir rets un patiesi skaists, tomēr gadsimtu garumā nav bijis viegli atrast tā īpašniekus. Gan tādēļ, ka nebija daudz tādu, kas slaveno briljantu varētu atļauties, gan arī dēļ tā, ka tiek uzskatīts, ka briljantam uzlikts lāsts – tā īpašnieki piedzīvo briesmīgus likteņus. Ja var ticēt nostāstiem, tad kādu īpašnieku saplosījuši savvaļas suņi, cits ticis sašauts uz skatuves, savukārt Marijai Antuanetei un Luijam XVI Franču revolūcijas laikā tika nocirsta galva.  

Juveliernams Cartier iegādājās šo briljantu, jo neticēja lāstiem un pat uzskatīja, ka tā bēdīgā slava nāks viņiem par labu. Briljants šobrīd atrodas Nacionālajā muzejā Vašingtonā.

2.    Pāva piespraude (Peacock Brooch) – 100 milj. ASV dolāru

Pasaulslavenā juveliernama Graff radītā piespraude pāva izskatā sver vairāk kā 120 karātus un tās dizains veidots no vairāk kā 1300 baltajiem, dzeltenajiem, zilajiem un oranžajiem briljantiem. Piespraudes centrā atrodas 20 karātu smags tumši zils briljants, kas izslīpēts lāses formā. Tiek uzskatīts, ka šī ir visvērtīgākā piespraude, kāda jebkad radīta.  

Informācija par Pāva piespraudes šī brīža atrašanās vietu nav publiski pieejama.

3.     Briljants Oppenheimer Blue – 57 milj. ASV dolāru

Oppenheimer Blue ir 14 karātu briljants spilgti zilā krāsā, kas 2016. gadā kļuva par visdārgāko dārgakmeni uz to brīdi, kas jebkad pārdots izsolēs. Ženēvas izsolē to iegādājās kāds kolekcionārs, kura vārds nav publiski zināms. Taču briljants tika nosaukts sava iepriekšējā īpašnieka Philip Oppenheimer vārdā, kurš bija britu briljantu tirgotājs un sacīkšu zirgu īpašnieks.

4.   Kaklarota  L’Incomparable – 55 milj. ASV dolāru

L’Incomparable kaklarotu radījis Libānas juveliernams Mouawad. Kaklarotas centrā ir 407 karātus smags dzeltenais briljants olas lielumā, kas piestiprināts pie sarkanā zelta ķēdītes. Ķēdīti rotā vēl 91 briljants, kas izkārtots asimetriskā dizainā un atgādina vīnogulāju lapas.

Interesanti, ka šo iespaidīgo dzelteno briljantu 80. gados pavisam nejauši atrada kāda jauna meitene Kongo, Āfrikā. Tas bija izmests raktuvju gruvešu kaudzē. Vairāku gadu garumā tas tika izstādīts muzejos, tostarp Smitsona institūtā Vašingtonā, pirms iestrādāts satriecošajā Mouawad radītajā kaklarotā 2013. gadā.

Kaklarota arī ir ieguvusi Pasaules Ginesa rekordu kā pasaulē vērtīgākā kaklarota, un tā joprojām pieder Šveices un Libānas luksusa preču uzņēmumam Mouawad.

5.     Briljants Blue Moon of Josephine – 48 milj. ASV dolāru

12 karātu zilais briljants Blue Moon 2014. gadā tika atrasts Dienvidāfrikā un gadu vēlāk, 2015. gadā, tas tika pārdots Ženēvas izsolē par 48 milj. USD. Blue Moon briljantu savai 7 gadus vecajai meitai iegādājās Honkongas miljardieris Joseph Lau, kurš to pēc tam pārsauca meitas vārdā par Blue Moon of Josephine.

Šī gan nav pirmā dārgā dāvana, ko no sava tēva saņēmusi Žozefīne. Dienu pirms Blue Moon of Josephine saņemšanas, tēvs viņai dāvāja arī 40 milj. USD vērto 12 karātu rozā briljantu, kas tika nosaukts par Sweet Josephine. Savukārt uz pirmo dzimšanas dienu Žozefīnei tika uzdāvināts 7 karātu zilais briljants 9 milj. USD vērtībā.