Topāzs ir pusdārgakmens ar daudzveidīgu toņu gammu – bezkrāsains, zils, balts, viegli rozā, sarkans, oranžs. Vispopulārākā ir tieši zilā krāsa, tāpēc arī tai izšķir dažādus apakštoņus: Londonas zilā (London Blue) – izteiksmīgi dziļa un tumša, Šveices zilā (Swiss Blue) – dzīvespriecīgi koša un debeszilā (Sky Blue). Topāzs ir iecienīts juvelierizstrādājumu pasaulē ne tikai dēļ to izteiksmīgajiem toņiem, bet arī dēļ plašās pieejamības un samērīgās cenas.   
 
Akmens nosaukums cēlies no sanskrita vārda “tapas”, kas nozīmē – uguns. Taču grieķi uzskata, ka nosaukums akmenim dots par godu grieķu salai – Topazios. Topāza lielākās atradnes ir Brazīlijā, taču tas plaši pieejams arī Afganistānā, Krievijā, Šrilankā, Čehijā, Vācijā, Norvēģijā, Pakistānā, Itālijā, Zviedrijā, Japānā, Meksikā un citur.  


Pēc Mosa cietības skalas, topāzam ir 8. cietības līmenis, kas nozīmē, ka tas ir ļoti piemērots iestrādāšanai juvelierizstrādājumos. Rotas ar topāzu var nēsāt ikdienā, jo akmens ir izturīgs pret triecieniem un skrāpējumiem. Tam piemīt arī fiziska īpašība – tas ir pleohrosisks, kas nozīmē, ka tas var izstarot dažādus toņus, ja uz to skatās no dažādiem skatu leņķiem. Tieši krāsa un tās unikālās nokrāsas nosaka topāzu vērtību. Visvērtīgākais no visiem topāziem ir zeltaini oranžais impērijas topāzs (Imperial Topaz), kuram ir sārta nokrāsa.  

Topāzs ir noteikts kā viens no novembrī un decembrī dzimušajiem akmeņiem. Uz novembrī dzimušajiem vairāk attiecināms dzeltenais topāzs, savukārt decembrī dzimušajiem – zilais. Tam tiek piedēvētas dažādas dziednieciskas īpašības. Tiek uzskatīts, ka akmens klātbūtne veicina gaišāku skatījumu uz dzīvi, noņem stresu un spriedzi, līdzsvaro emocijas. Ir arī ļoti piemērots mākslinieciskas dabas cilvēkiem, jo veicina jaunradi un vairo skaistuma izjūtu. Topāzs tiek uzteikts arī kā akmens, kas palīdz savienoties ar augstāko Es. Veicina spēju dzīvot atbilstoši savām vēlmēm, nevis, lai izpatiktu citiem.  

Šobrīd pasaulē lielākais slīpētais akmens ir El-Dorado topāzs, kas sver 31 000 karātus jeb aptuveni 6,2 kg. Akmens tika atrasts 1984. gadā Brazīlijā, kas ir arī galvenā topāzu ieguves vieta pasaulē. Kad šis slavenais akmens tika atrasts un vēl nebija slīpēts, tā svars bija ap 37 kg. Vairāk kā 30 kg zudumu saista ar to, ka daļa no akmens bija nekvalitatīva un to nācās noņemt, lai atstātu tikai to daļu, kas ir izcili dzidra un tīra.