Lai gan formāli zelta krāsu raksturo kā dzeltenu, pastāv vairākas tā nokrāsas, bet par visdižciltīgāko uzskata balto zeltu, ko vislabāk izmantot kopā ar briljantiem.
Konsultē GRENARDI zīmolu vadītāja Līga Emma Gulbe.
Zelts ir dzeltens, spīdīgs, samērā mīksts, bet ļoti plastisks cēlmetāls. Par to varam pārliecināties paši, kad aplūkojam tā dēvēto investīciju zeltu – šokolādes tāfelīšu lieluma plāksnītes, kas ir tā dēvētais 24 karātu zelts. Tajā šī cēlmetāla saturs ir 99.9%.
Jebkura cita zelta krāsa veidojas, to sakausējot ar citiem metāliem, un šos tehniskos piemaisījumus dēvē par ligatūru.
Ligatūru izmantot galvenokārt, lai zeltu padarītu cietāku, lai no tā varētu ražot rotaslietas. Agrāk zelta monētas pārbaudīja, tajā iekožoties ar zobiem, jo tīrs zelts ir mīksts un ātri dilst. Tieši šī iemesla dēļ metāla naudu drīz sāka ražot no citiem, daudz cietākiem metāliem. Svarīgs jēdziens ir zelta raudze jeb prove. Tā norāda zelta procentuālo daudzumu izstrādājumā. Starptautiski izmanto apzīmējumu karāts – 1/24 tīra dārgmetāla no sakausējuma masas. Juvelierizstrādājumos visbiežāk izmanto 750. proves jeb 18K zeltu (75% zelta) un 585. proves zelts (14K un 58,5% zelta). Ikvienā no provēm iespējams jebkurš zelta tonis.
“Runājot par tā dēvēto balto zeltu, būtu korekti atgādināt, ka nav pilnīgi balta zelta. Baltais zelts ir viegli dzeltenīgs, rozīgs vai brūngans. Mirdzoši balto toni iegūst, izstrādājumu pārklājot ar cēlmetālu rodiju, kas ir pat dārgāks par zeltu, taču šis pārklājums ir plāns un neizturīgs pret mehānisku slodzi. Tādēļ baltā zelta rotām, īpaši gredzeniem, atkarībā no to nēsāšanas biežuma, regulāri jāatjauno rodija pārklājums, lai aizpildītu švīkas vai skrāpējumus. Tomēr zelta krāsa pati par sevi neliecina par tā vērtību, tas drīzāk ir gaumes jautājums.”
Rozā zelts ir populārāks Austrumeiropas valstīs. Lai panāktu zelta rozīgo toni, tā ligatūrā pievieno varu. Tiesa, ja vara daudzums būs pārāk augsts, rozā zelta izstrādājums ar laiku var oksidēties un kļūt tumšāks. Kvalitatīvāka rozā zelta ligatūrā pievieno arī sudrabu.
ASV iedzīvotāji dod priekšroku baltajam zeltam, arābu valstīs savukārt izplatīts zelts dzeltenā krāsā.
Te gan jāmin kāda svarīga nianse – noteiktas krāsas zelta rotaslietas izvēlas atkarībā no tā valkātāja ādas toņa, kas katrā ģeogrāfiskajā apvidū mēdz būt atšķirīgs.
Vēsiem ādas toņiem piemērotāks ir baltais zelts, siltiem toņiem labāk piestāv rozā un dzeltenais zelts, savukārt neitrālas ādas toņiem labi izskatīsies visas zelta krāsas.
Attīstoties materiālzinātnēm, šobrīd varam iegādāties ne tikai baltu, rozā un dzeltenu zeltu, bet arvien aktuālāks kļūst arī zilu, melnu, zaļu, violetu u.c. krāsu zelts. Šos toņus panāk, zeltam pievienojot dažādus sakausējumus, pārklājot ar dažādiem metāliem, gan arī citiem apstrādes veidiem.
Tomēr tas nav vienīgais kritērijs, pēc kādiem izvēlas rotaslietas, jo pašreiz modē ir jaukts rotu stils, un iemesls tam ir ļoti laikmetīgs. Ja agrāk sievietes galvenokārt pavadīja laiku mājās audzinot bērnus, rotaslietas, kas visbiežāk bija vienotā stilā ieturēti komplekti – auskari, kaklarotas, piespraudes, gredzeni – iegādājās vīrs. Uz labiem nodomiem balstītā rīcība rotaslietu izvēlē patiesībā bija ārkārtīgi smalks vīrieša dominances veids, kas noteica, kādas rotaslietas sievietei jānēsā. Taču šodien situācija ir radikāli mainījusies. Sievietes ieguvušas labu izglītību, bieži pelna vairāk par vīriešiem un var atļauties sev iegādāties tādas rotaslietas, kādas vien vēlas.
“Tas laiks ir pagājis, kad apavus saskaņoja ar somiņu. Tagad mēs varam uzvilkt kedas, saplēstus džinsus un uzvilkt ekskluzīvas rotas. Protams, ir jāmin vēl kāds svarīgs faktors – pasaule kļuvusi tik sasniedzama kā vēl nekad. Varbūt šis gads pandēmijas dēļ ir izņēmums, taču aizbraukt uz jebkuru pasaules nostūri nav nekādu problēmu. Un no ceļojumiem atvedam ne tikai atmiņas, bet arī dažādas rotaslietas – indiešu, peruāņu, arābu. Bieži tās gatavotas no dažādas krāsas zelta, un sievietes izvēlas nēsāt gan baltā, sarkanā vai dzeltenā zelta juvelierizstrādājumus reizē. Piemēram, divas rotaslietas ir no sarkanā zelta, viena no baltā, bet trīs no dzeltenā zelta un tas izskatās ļoti labi. Taču, ja izvēlēsimies briljanta juvelierizstrādājumus, atcerēsimies, ka vispiemērotākais ir tieši baltais zelts.”