Šķiet, zelta kakla ķēdīte ir rotaslieta, kas ir teju katrā rotaslietu lādītē. Tā ir gluži kā mazā, melnā vakarkleita, kas ir garderobes pamatelements, kombinējams ar jebko un vienmēr aktuāls. Universālā kakla ķēdīte ir kā rotāšanās pamatelements, kuru iespējams nēsāt vienu pašu un, protams, tajā arī iekārt dažādus kulonus un tos mainīt atkarībā no koptēla un apmeklējamā notikuma. Tāpēc kakla ķēdīte ir tā rotaslieta, kas var rotāt jūs gan ikdienas skrējienā, gan operas apmeklējumā. Ar ķēdītēm rotājas gan sievietes, gan vīrieši, un tā ir arī viena no pirmajām kaklarotām, ko pieņemts dāvināt mazajām dāmām.

Kakla ķēdīšu izvēle var šķist vienkārša, taču, nokļūstot to pasaulē, atklāsies dažādas būtiskas nianses, kas jāņem vērā – ķēdīšu pinumu veidi un to garums. GRENARDI rotu eksperti dalās ar padomiem, kā izvēlēties sev vai savam tuviniekam piemērotāko.

Ķēdīšu pinumu veidi

Kakla ķēdītes, kādas mēs tās pazīstam šodien, ir pastāvējušas jau vairāk kā 6000 gadu. Tiek uzskatīts, ka kakla ķēdīte simbolizē mūžību – bez sākuma un bez beigām, ko attiecina gan uz nebeidzamu mīlestību, gan dzīvi kopumā. Šo simbolisko nozīmi ietver ikkatra ķēdīte, taču, laikam ejot, attīstījušies arī ķēdīšu dizaini. Ķēdītēm ir dažādi pinumu veidi, kas ļauj izvēlēties sev tīkamāko, kas piestāvēs gan koptēlam, gan arī kulonu dizainiem.

Ķēdītēm ir vairāk kā desmit dažādi pinumi, taču GRENARDI eksperti iepazīstinās ar trīs populārākajiem: enkurveida, Venēcijas pinums un vārpveida.

Venēcijas pinums, kā jau nosaukums vēsta, radīts vēsturiskajā amatnieku pilsētā Venēcijā, Itālijā. Šīs ķēdītes zināmas arī kā “box chains” jeb kastīšu ķēdes. Tās ir izgatavotas no apaļas zelta stieples, kas tiek rullēta, līdz kļūst plakana, un tad tā tiek pārveidota četrstūrainā stieplē. Jau izsenis šīs ķēdītes pinums zināms kā viens no dabiski pievilcīgākajiem.

Enkurveida pinums ir iecienīts gan sieviešu, gan vīriešu ķēdīšu dizainos. Tiek saukta arī par jūrnieku ķēdi. Šīs ķēdītes pinums sastāv no vairākiem posmiem, kas atgādina cilpas. Katra cilpa ir savienota ar tai blakus esošajām cilpām, izveidojot jebkura garuma ķēdīti.

Vārpveida pinuma ķēdītes tiek sauktas arī par Spiga ķēdītēm. Pinums vizuāli atgādina kviešu vārpu pilnbriedā, tādēļ arī šāds nosaukums. Pinums tiek radīts, savstarpēji savienojot daudzus ovālus posmus. Šis pinums ķēdīti padara īpaši elastīgu, tāpēc arī šīs tiek uzskatītas par vienām no izturīgākajām. To slaidais un plūstošais pinums ir īpaši patīkams saskarē ar ādu, tāpēc arī šīs ir ne tikai izturīgas, bet arī īpaši ērtas ķēdītes.

Arvien vairāk populāras kļūst dažādu unikālu dizainu ķēdītes, kuru dizaini ir pietiekami oriģināli, lai tās varētu saukt arī par kaklarotām, kuras vairs nav nepieciešams rotāt ar piekariņiem. Dizaineri radījuši kakla ķēdītes ar bumbiņām, ķēžu elementiem, dažādu zelta krāsu posmiem.

Ķēdītes ar bumbiņām:


Ar ķēžu elementiem:


Citi dizaini:


Ķēdīšu garums un biezums

Populārākie ķēdīšu garumi sievietēm ir 42, 45 un 50 cm. 42 un 45 cm garā ķēdīte būs tā, kuras garums sniegsies līdz kakla bedrītei, savukārt 50 cm garums – līdz krūtīm. Garuma izvēle atkarīga no sajūtas, sejas formas un izvēlētā apģērba.

Ir novērots, ka ne visiem cilvēkiem patīk, ja ķēdīte vai cita rotaslieta ir cieši ap kaklu – tiem piemērotākais būs 50 cm garums, kas radīs brīvāku sajūtu. Ar ķēdītes garumu iespējams vizuāli koriģēt arī sejas formu. Ja dāmai ir apaļa seja, tad to vizuāli slaidinās garāka ķēdīte, tāpēc nav ieteicams izvēlēties ķēdīti, kas ir cieši ap kaklu, jo tādā veidā seja vizuāli izskatīsies vēl apaļāka. Savukārt garenai sejai iesakāma tieši īsāka izmēra ķēdīte, kas atradīsies tuvāk kaklam un tādējādi vizuāli radīs horizontālu sajūtu un šķietami paplatinās seju. Garas ķēdītes izvēle to vizuāli tikai pagarinās. Ovālas sejas īpašniecēm piestāvēs gan īsās, gan garās ķēdītes.

Ir pierādīts, ka cilvēka skatiens tiek piesaistīts tur, kur ir ķēdītes vai kulona zemākais punkts. Līdz ar to – ja ir vēlme pievērst uzmanību krūšu daļai, jāizvēlas garāka ķēdīte, taču, ja tieši otrādi – nepievērst tai uzmanību – jāizvēlas īsā kakla ķēdīte, kas sniedzas līdz kakla bedrītei. Šis likums strādā arī tad, ja izvēlaties apģērbu ar dziļu dekoltē, bet vēlaties saglabāt eleganci – vērsiet apkārtējo skatienus prom no krūšu daļas, rotājoties ar īsu kaklarotu.  Dziļa dekoltē izvēle ļauj arī nēsāt vairākas un dažādu garumu kakla ķēdītes, tās kombinējot savā starpā, radot mix and match efektu. Ja nēsājat apģērbu ar nosegtu dekoltē vai pat kakla daļu, jāizvēlas ķēdīte, kas ir virs nosegtās daļas, lai tā būtu pamanāma. Vai arī gluži pretēji – gara ķēdīte, kuru nēsāsiet virs apģērba.

Ķēdītes garums vēl jāņem vērā, vai tajā tiks iekārti smalki vai masīvi kuloni. Smalkiem kuloniem vairāk piestāv īsās ķēdītes, kamēr liela izmēra kuloni labāk iederēs garajās ķēdītēs.

Kakla ķēdītes izmēru nosaka ne tikai garums, bet arī tās biezums. Sievietes visbiežāk izvēlas ķēdītes, kuru biezums ir 1 līdz 3 mm. Biezuma izvēle ir gaumes jautājums, taču, protams, arī šeit jāņem vērā tas, kādus kulonus tajā vēlēsieties iekārt. Ja jūsu gaumei vairāk atbilst tieši 3 mm biezās ķēdītes, tad ieteicams pārliecināties, vai kulona stiprinājums ir pietiekami plats, lai varētu tikt uzvērts šajā ķēdītē. Savukārt, ja patīk smalkās 1 mm ķēdītes, tad jāpārliecinās, vai kulons nebūs pārāk smags priekš tās un to nepārraus.

Ķēdītes ar maināmiem garumiem

Ja vēl nav skaidrs, kādi kuloni tiks kārti ķēdītē un pie kāda apģērba nēsāta pati ķēdīte, izvēlēties ķēdīti, kurai ir maināms garums. Tādā veidā jūs tās garumu varēsiet pielāgot atkarībā no situācijas un viena ķēdīte noderēs visiem dzīves gadījumiem.


Zelta tonis

Ne mazāk svarīgi, izvēloties ķēdīti, ir saprast, kurš zelta tonis ir piemērotākais: baltais, sarkanais vai dzeltenais. Zelta tonis tiek izvēlēts atkarībā gan no tā, kas labāk patīk nēsātājai un piestāv tās ādas tonim, gan arī no tā, kāda zelta krāsas kuloni tajā tiks iekārti, lai radītu saskanīgāku kopskatu.

Tā kā kakla ķēdīte būs viena no biežāk nēsātākajām rotaslietām, veltiet laiku to izpētei, lai izvēlētos savai personībai un dzīvesstilam piemērotāko.