Zilā krāsa, kas cilvēku acis ir valdzinājusi gadsimtiem ilgi, ieņem īpašu vietu juvelierizstrādājumu pasaulē. Tās plašais toņu spektrs, sākot ar debessziliem līdz pat jūras ziliem, padara šo par daudzpusīgu izvēli. Ne velti zilā ir populārākā krāsa juvelierizstrādājumu pasaulē, jo to plašajā toņu klāstā katra atradīs toni, kas piestāvēs viņas būtībai un ārējam tēlam, un nekad neizies no modes. Zilā krāsa juvelierizstrādājumos atspoguļojas ne tikai pieejamo dārgakmeņu un pusdārgakmeņu daudzveidībā, bet arī emocijās, ko šī krāsa raisa.  
 
Ņemot vērā to, ka zilā ir arī viena no 2024. gada vasaras populārākajām krāsām, GRENARDI rotu eksperti iepazīstina ar dažādām zilajām nokrāsām un rotakmeņiem, kuros šie toņi sastopami. 
 
Debesszilais 
 
Gaišais un debesszilais tonis ir īpaši iecienīts vasarā, jo tajā atspoguļojas vasaras gaišās un saules pielietās debesis, kā arī vieglums, brīvība, prieks un skaistā bezrūpība. Gaiši zilo debesu un jūras ūdens toni visbiežāk novērosiet topāzos un akvamarīnos. Topāzs iecienīts sava īpašā mirdzuma un pieejamās cenas dēļ, savukārt akvamarīns pazīstams ar savu mierīgo, jūras zilo krāsu. Akvamarīns, kas dēvēts arī par visu jūrnieku talismanu, nes sevī mieru, aizsardzību un eleganci.  

 

 
Tumšais elektrozilais 
 
Tumšais elektrozilais ir viena no neona zilajām krāsām, kas piesaista uzmanību ar savu spilgto un drosmīgo toni. Juvelierizstrādājumu pasaulē šis unikālais tonis novērojams lazurītos – akmeņos, kam raksturīgi ieslēgumi baltā un dzeltenīgā krāsā, kas rada pievilcīgus un netipiskus rakstus, raisot asociācijas ar zvaigžņu pielietām debesīm. Tiek uzskatīts, ka lazurīts veicina domu skaidrību un uzlabo intuīciju.  

Tirkīzzilais 
 
Tirkīzzilais ir zilganzaļš tonis, kas krāsas nosaukumu ieguvis no šajā tonī esošā pusdārgakmens – tirkīza. Tirkīzam arī ir dažādas nokrāsas, no gaiši zilas līdz pat izteikti zaļganai. Tūkstošiem gadu pusdārgakmens tirkīzs ir iecienīts tā atpazīstamā toņa dēļ, kas nepiemīt nevienam citam akmenim. Kā arī zināms, ka ķīniešu amatnieki darinājuši tirkīza rotas jau pirms vairāk kā 3000 gadiem un ar tirkīza rotām rotājušies arī Senās Ēģiptes faraoni un valdnieki. Tiek uzskatīts, ka tirkīzs nes sevī aizsardzību, mieru un cerību, kā arī akmens nēsātājam piesaista veiksmi un labklājību.  

Matēts zilais tonis 
 
Blāvi un matēti zili toņi ir, iespējams, mierīgākie un piezemētākie no visiem zilajiem toņiem. Izvēlieties šos toņus, ja vēlaties savā koptēlā zilu akcentu, bet nevēlaties to īpaši uzkrītošu vai mirdzošu. Pienainais akvamarīns ir viens no akmeņiem, kas ir necaurspīdīgs un tam raksturīga plaša toņu gamma – no gaiši pelēkzilai līdz debesszilai. Tiek uzskatīts, ka šis akmens nomierina prātu, mazina bailes un veicina pozitīvu attieksmi.  

Karaliski tumši zilais 
 
Tumši zilie toņi ir ar visdažādākajām nokrāsām – no zilivioleta līdz izteikti tumšai, gandrīz melnai krāsai. Mirdzošu tumši zilo toni sastapsiet karaliskajos dārgakmeņos safīros un valdzinošajos, eksotiskajos tanzanītos. Safīrs ir viszināmākais no visiem zilo toņu akmeņiem un bieži vien tas ir augstākās klases juvelierizstrādājumu centrālais dārgakmens. Tiek uzskatīts, ka safīrs spēj balansēt enerģiju un stiprināt intuīciju, savukārt tanzanīts tiek uzskatīts par garīgās izaugsmes un augstākās apziņas attīstības veicinošu akmeni.   

Londonas topāzu zilais 
 
Ūdens zilais jeb juvelierizstrādājumu pasaulē saukts arī par London Blue, ir unikāls tonis jūras ūdens krāsā. Šim tonim ir specifiska krāsa: tas ir tumšāks par parasto topāzu, bet gaišāks par safīru. Tonī novērojams dziļums un saskatāmas gan tumši, gan gaiši zilas krāsas ar zaļganām nokrāsām. Lai rotātos šajā unikālajā tonī, izvēlieties rotas ar Londonas zilajiem topāziem. Londonas zilais topāzs ir ārkārtīgi iecienīts tā īpašā toņa dēļ, kā arī piedēvētās nozīmes dēļ: pazīstams kā mūžīgas romantikas, mīlestības, draudzības un uzticamības akmens.  

Neparasti zilie toņi 
 
Neparasti zilie toņi tiek iegūti, kad vairākos slāņos tiek savienoti dažādi akmeņi, tādējādi radot unikālas nokrāsas. Piemēram, itāļu zīmols Pomellato iecienījis savienot tirkīzu ar topāzu vai ar perlamutru un ahātu.  

Vairāki zilie toņi kopā 
 
Ja jums nav izteikts mīļākais zilais tonis, varat izvēlēties rotas, kurās novērojami vairāki zilie toņi vai dažādi zilo krāsu pusdārgakmeņi un dārgakmeņi. Rotas, kuru dizainos iekļauti gan gaiši, gan tumši zilie toņi,  piešķir īpašu eleganci, kā arī gaiši zilo toņu vieglumu un bezrūpību, un tumši zilo toņu pamatīgumu. Kartam zilajam tonim un akmenim ir savs unikālais šarms un, protams, piedēvētās enerģētiskās īpašības.  

Kāpēc zilā krāsa iecienīta juvelierizstrādājumu pasaulē? 
 
Ir vairāki faktori, kāpēc zilā ir dominējošā krāsa juvelierizstrādājumu pasaulē. Pirmkārt, zilā krāsa ir ārkārtīgi daudzpusīga: tā spēj harmoniski papildināt gandrīz visus citus toņus, tādējādi tā ir ideāla izvēle, lai pieskaņotu dažādiem apģērbiem un citām rotām. Tāpat arī zilos akmeņus varat nēsāt neatkarīgi no tā, kāds ir jūsu iecienītākais zelta tonis, jo zilā krāsa saskan gan ar balto, gan dzelteno, gan sarkano zeltu. Atšķirībā no dažām citām krāsām, kas var pēkšņi parādīties un tikpat ātri iziet no modes, zilajai krāsai piemīt mūžīga elegance: zilo krāsu rotaslietu dizainos var uzskatīt gluži vai par klasiku, kas ir aktuāla neatkarīgi no modes tendenču maiņām. Un, protams, ne mazāk būtiski ir tas, ka zilas krāsas dārgakmeņiem un pusdārgakmeņiem ir ārkārtīgi plašs piedāvājuma klāsts, kas piemērots dažādām gaumēm un arī budžetam – sākot ar karaliskajiem safīriem un greznajiem tanzanītiem, beidzot ar pieejamajiem topāziem. Tāpēc zilās krāsas akmeņu vidū katra atradīs sev vispiemērotāko.  
 
Otrkārt, tā ir zilās krāsas emocionālā ietekme un simboliskā nozīme. Zilā krāsa simbolizē debesis un jūru, tādējādi raisot miera, brīvības, plašuma un stabilitātes sajūtu. Šī valdzinošā krāsa, neatkarīgi no toņa, saistās ar gudrību, viedumu, inteliģenci un uzticēšanos, tāpat arī ar godīgumu un lojalitāti. Tiek uzskatīts, ka zilā krāsa iedvesmo augstāko ideālu sasniegšanai. Izvēlieties zilo krāsu gan, lai parādītu savu brīvo būtību, gan arī demonstrētu savu emocionālo briedumu. Tādējādi, nesot zilās krāsas stāstu, rotas ar šīs krāsas akmeņiem ir populāra izvēle, lai iepriecinātu pašai sevi, gan arī, lai dāvinātu tuvākajiem.  
 
Treškārt, tā ir kultūras ietekme. Dažādās kulturās zilā ir ļoti nozīmīga krāsa. Piemēram, Austrumu kultūrās zilā krāsa saistās ar nemirstību, garīgumu un debesīm. Hinduismā šī krāsa imieso mīlestību un dievišķo prieku. Dienvidamerikas valstīs, kur dominē katolicisms, zilā ir arī saistīta ar reliģiju, jo zilā ir Jaunavas Marijas mantijas krāsa.  
 
Kopumā var teikt, ka zilās krāsas valdzinājums juvelierizstrādājumu pasaulē ir nenoliedzams. Zilās krāsas plašais toņu klāsts, dziļā emocionālā un kultūras nozīme, daudzpusīgais pielietojums padara to par iecienītu juvelieru un rotu nēsātāju vidū. Neatkarīgi no tā, vai tiek izvēlēts gaišais un maigais akvamarīna tonis vai karaliskais un tumšais safīra tonis, zilie akmeņi turpina valdzināt un apburt, kļūstot par juvelierizstrādājumu pasaules mūžīgās elegances etalonu.