Pirmajā acu uzmetienā pusdārgakmeņi ir ļoti līdzīgi dārgakmeņiem, un nezinātājs pat var tos sajaukt. Bet kāda tad ir atšķirība? Dārgakmeņus var saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem, bet pusdārgakmeņu saraksts jau būs daudz plašāks. Ja visiem ir vairāk vai mazāk pazīstami četri “īstie” dārgakmeņi ­– dimants, smaragds, rubīns un safīrs, tad par pusdārgakmeņiem būs zināms mazāk, jo tādu cilvēku, kuri orientētos pusdārgakmeņos, nav nemaz tik daudz. Akmeņiem vienmēr bijusi liela nozīmē cilvēku dzīvē. Tie kalpojuši kā augsta sociālā statusa apliecinātāji, kā arī pildījuši amuleta funkciju. Mūsdienās, ņemot vērā akmeņu daudzveidību, sev piemērotu rotu ar akmeni var atļauties teju jebkurš, taču no plašajām iespējām der izvēlēties sev atbilstošāko, jo katram akmenim ir savs raksturs un nozīme. Tāpēc, ja vēlaties iegādāties vai dāvināt rotu ar īpašu nozīmi, der iepazīties ar izvēlētā akmens nozīmi.

Gan dārgakmeņi, gan pusdārgakmeņi ir atrodami dabā kā ieži vai minerāli klintīs. Pēc ieguves akmeņus noslīpē, un tad to vērtībā aug – akmeņi tiek apstrādāti tā, lai tos varētu izmantot kā greznumlietu, proti, radīt no tiem rotaslietas. Patiesībā viss ir atkarīgs no tā, cik bieži akmens ir sastopams un kāda ir tā kvalitāte, piemēram, kad ametisti bija reti, tie tika uzskatīti par dārgakmeņiem, bet, tiklīdz daudzās pasaules vietās tika atrastas milzīgas ametistu rezerves, to pārstāja dēvēt ar dārgakmeni. Tomēr, izvēloties sev piemērotāko rotu, uzmanību vērts pievērst tieši tam, kas patīk un uzrunā, vai arī izpētiet akmens simbolisko nozīmi, ja ir svarīga arī šī lieta. Bet to, vai tas ir dārgakmens vai pusdārgakmens un par kādu summu to iespējams iegādāties, pēc iespējas atstājiet otrajā plānā, jo var gadīties, ka piemērotāko akmeni atradīsiet instinktīvi.

No pusdārgakmeņiem populārākie ir nefrīts, topāzs, mēnessakmens, opāls, cirkons, ametists, tirkīzs, akvamarīns utt. Ir arī asinsakmens, malahīts, koraļļi, ahāts, granāts, azurīts un daži citi, kas nav tik vērtīgi kā iepriekš minētie, bet joprojām tiek uzskatīti par pusdārgakmeņiem.

Ieskatīsimies populārākajos akmeņos.

Nefrīts

Nefrīts ir viens no populārākajiem minerāliem, kas ir izmantots gan reliģijā, gan maģijā. Nefrīts, kā žadeīta paveids, var būt balts, zaļš, rozā vai violets. Cēlākie nefrīta paveidi var būt puscaurspīdīgi, taču parasti akmens ir necaurspīdīgs. Senatnē nefrītu uzskatīja par svētu akmeni – to nēsāja veiksmei. Senajā Ķīnā tika uzskatīts, ka nefrīts ir apveltīts ar piecām galvenajām īpašībām – tas ir Debess un Zemes, Gudrības un Mūžības akmens. Tas tiek uzskatīts arī par miera akmeni, kas nes domu skaidrumu un atbrīvo no negatīvām domām, palīdzot pieņemt lēmumus. Tas mazina arī nemiera un baiļu emocijas, un uzskata, ka nefrīts veicinas arī ilgdzīvošanu.

Topāzs

Topāzs ir minerāls, kas bez piejaukumiem ir bezkrāsains un caurspīdīgs. Tomēr tas bieži ir sastopams krāsains, jo tam mēdz būt dažādi piejaukumi, piemēram, dzelzs, titāns, hroms un vanādijs. Šādu topāzu izplatītākās krāsas ir zilā, brūnā, oranžā, dzeltenā, zaļā un rozā krāsa. Balts topāzs attīra emocijas un darbības, novirza enerģiju turp, kur tā vajadzīga visvairāk. Topāzam piedēvē gan ārstnieciskās, gan maģiskās īpašības. Tas uzlādē intelektu, mazina baiļu sajūtu, uzkurina kaisli. Labāk valkāt labās rokas rādītājpirkstā zelta gredzenā, vai kā kulonu kaklā.

Mēnessakmens

Mēnessakmens nes veiksmi, palīdz paredzēt nākotni, palielina intuīciju, nes panākumus mīlestībā un sniedz veiksmi kā uz zemes, tā jūrā. Balansē vīrišķās un sievišķās vibrācijas. Daudzās pasaules valstīs uzskata, ka mēnesakmens ir spējīgs pasargāt cilvēku no kaitīgas Mēness ietekmes. No seniem laikiem mēnesakmeni izmanto mīlestības iegūšanai – akmens ne tikai pievelk mīlestību, bet arī atmodina šīs jūtas tā īpašniekā. 

Opāls

Opāla nosaukums ir radies no sanskrita vārda “upala” – dārgakmens. Opāls ar savu krāsu un spīdumu ir īpašs. Tas satur 10% ūdens un iekšējā struktūra veidota no sīkām mikroskopiskām lodītēm, kas rada īpašo opalescējošo spīdumu, jo dažādi lauž gaismas starus. Opāli var būt dažādās krāsās – melni, tumši, pelēki, balti – piena krāsā. Ugunīgais opāls var būt dzelteni sarkans un brūni sarkans. Tieši ugunīgos opālus jau pirms daudziem gadsimtiem Indijā, Persijā, Centrālās Amerikas tautas un indiāņi uzskatīja par kvēlas mīlestības simbolu. Opāls ir arī talantīgu cilvēku talismans.

Ametists

Ametists ir violeta vai purpursarkana kvarca paveids. Ametistu kā dārgakmeni lietoja jau Senajā Ēģiptē, kur to izmantoja kā materiālu zīmogiem. Senajā Grieķijā un Senajā Romā cilvēki nēsāja ametista talismanus un izmantoja no ametista darinātus traukus ticot, ka tas pasargās no reibuma. Ametists ir nosvērtības, spēka, gudrības un aizsardzības akmens. Simbolizē godbijību, pazemību, patiesumu, veselību un garīgo gudrību. Attīrošs kristāls – attīra no negatīvās enerģijas.

Tirkīzs

Tirkīzs ir ļoti sens un varens akmens. Senie ēģiptieši ieguva tirkīzu jau 6000 gadu p.m.ē. un tas ir viens no senākajiem aizsardzības simboliem, senajās kultūrās tas tika uzskatīts arī par bagātības simbolu. Labam draugam dāvināts tirkīzs nesīs veiksmi un pasargās no negatīvās enerģijas. Tirkīzs simbolizē draudzību un nes mieru mājā. Tas nomierina nervus un palīdz pārvarēt bailes, kad publiski jāuzstājas.

Kvarcs

Kvarcs ir viens no izplatītākajiem minerāliem. Tīrs kvarcs ir dzidrs, caurspīdīgs un bezkrāsains. Tomēr dažādi ķīmiski piemaisījumi un fizikāli procesi dabā veido visdažādākās kvarca variācijas dažādās krāsās. Pazīstamākie kvarca paveidi ir ahāts, ametists, citrīns, dūmu kvarcs, rožu kvarcs, zilais kvarcs u.c.

Dūmu kvarcs ir dūmakaini pelēks vai brūns. Tas tiek dēvēts par sapņu akmeni un aizsargā pret negatīvo enerģiju, tiek uzskatīts, ka tas stiprina nervus, kā arī sniedz papildu enerģiju un vairo dzīvesprieku. Turpretim rožu/ rozā kvarcs var būt dažādās rozā nokrāsās. Tas ir tīras mīlestības akmens, kas rada ticību saviem spēkiem, palīdz piedot un apsargā ģimenes laimi.

Ahāts

Ahāts ir kārtains daudzslāņains kristāls dažādās krāsās, svītrains ar īpatnēju un savdabīgu rakstu. Tas var būt ļoti daudzveidīgs, atkarībā no akmens “zīmējuma”. Dabā sastopami ir visdažādāko nokrāsu ahāti. Vairums ahātu sastopami kā apaļas formas  konkrēcijas vulkāniskajos iežos vai senajās lavās. Ahāts attīra un stabilizē auru, iznīcina visu negatīvo. Šis unkālais akmens spēj brīdināt savu nēsātāju no nepatikšanām, briesmām un sliktiem cilvēkiem, akmens vienkārši uz neilgu laiku kļūst silts. Ahāts spēj piesaistīt spēku, aizsargāt no stresa un enerģijas zaudēšanas.

Onikss

Onikss ir ahāta paveids, puscaurspīdīgs akmens ar baltām un melnām joslām, no tā izgatavo pērlītes, kamejas un akmens gravējumus. Daļa tirdzniecībā pieejamā oniksa ir dabiska, taču lielākā daļa iegūta, mākslīgi iekrāsojot ahātu. Oniksu uzskata par vadoņu, cīnītāju un veiksmes akmeni, kas palīdz attīstīt līdera dotības. Senajā Romā šo akmeni uzskatīja par vienu no visstiprākajiem aizsargiem. 

Citrīns

Citrīns ir dzeltens, caurspīdīgs kvarcs. Citrīna nosaukums ir cēlies no franču valodas vārda „citron” jeb citrons. Tas ir gudrības, prieka un miera simbols, to mēdz uzskatīt arī par “veiksmīgu biznesmeņu akmeni”. Senos laikos citrīnu uzskatīja par talismanu, kas pasargā no indes un ļaunām domām. Citrīnu dziedniecībā izmanto, lai jūtīgiem cilvēkiem dotu iekšējo spēku, vielmaiņas problēmu risināšanai.